Thinking ​Better 2 csillagozás

The Art of the Shortcut
Marcus du Sautoy: Thinking Better Marcus du Sautoy: Thinking Better Marcus du Sautoy: Thinking Better

How ​do you remember more and forget less?

How can you earn more and become more creative just by moving house?

And how do you pack a car boot most efficiently?

This is your shortcut to the art of the shortcut.

Mathematics is full of better ways of thinking, and with over 2,000 years of knowledge to draw on, Oxford mathematician Marcus du Sautoy interrogates his passion for shortcuts in this fresh and fascinating guide. After all, shortcuts have enabled so much of human progress, whether in constructing the first cities around the Euphrates 5,000 years ago, using calculus to determine the scale of the universe or in writing today’s algorithms that help us find a new life partner.

As well as looking at the most useful shortcuts in history – such as measuring the circumference of the earth in 240 BC to diagrams that illustrate how modern GPS works – Marcus also looks at how you can use shortcuts in investing or how to learn a… (tovább)

>!
Fourth Estate, London, 2022
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780008393953
>!
Blackstone, Ashland, 2021
ISBN: 9781668601778 · Felolvasta: Mark Elstob
>!
Fourth Estate, London, 2021
354 oldal · ASIN: B08L5RTMBP

2 további kiadás


Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

Teetee>!
Marcus du Sautoy: Thinking Better

Marcus du Sautoy: Thinking Better The Art of the Shortcut

Impulzusvásárlás volt, az isztambuli reptéren vettem, miközben a hazafelé tartó gépre vártam, mert szeretek reptéren könyvet venni, az olyan menő, és főleg a könyvre nézve mindig eszembe jut az egész utazás, meg tetszett a cím is, elvégre ki ne szeretne jobban gondolkozni, én nagyon szeretnék, de még jobban tetszett az alcím, a rövidítés művészete, mert eszembe juttatott valakit, aki egyszer sok bor mellett elmesélte, hogyan akart rövidíteni egy mezőn át, aztán Csehországban kötött ki, vagy valami ilyesmi, együtt mentünk aztán az éjszakai buszra, és mondtam neki, hogy tudok itt egy shortcutot, ő meg rám nézett, és azt felelte, én már nem bízom a shortcutokban, úgyhogy inkább kerültünk, pedig az enyém tényleg rövidítés lett volna.
(Ezt csak annak illusztrálására, hogy mi alapján vásárolok meg egy könyvet, ugye, csupa racionális érv és gondolat.)
És most megpróbálom összefoglalni ezt a könyvet.
1. Ez a könyv sokkal inkább szól a matematikáról és sokkal kevésbé a shortcutokról, mint azt ígéri.
2. Nem biztos, hogy az angoltudásom és a matematikai ismereteim elégségesek ahhoz, hogy egy ilyen matematikai könyvet angolul megértsek.
De azért szorgalmasan hurcoltam magammal majdnem egy hónapon át, és végig is olvastam, valami olyasmiben bízva, hogy ha nem is értem meg pontosan, valamiképpen akkor is majd a hasznomra lesz. (Miképpen?)
Egy érdekes anekdotával indít a könyv (beetetés a gyanútlan reptéri bámészkodóknak): a kis Gauss tanára az iskolában azt a feladatot adja fel az osztálynak, hogy adják össze az összes számot egytől százig. Gondolja, hogy lesz egy kis nyugta, mert a gyerekek ellesznek ezzel a feladattal, de a kis Gauss máris feláll, és viszi ki neki a palatábláját, hogy kész. Rajta az eredmény: 5050.
A kis Gauss ugyanis felismerte, hogy a számokat párba állíthatja, és ezen pároknak az összege 101: 1+100, 2+99, 3+98, stb. S mivel ötven ilyen pár van, a helyes válasz: 50*101, azaz 5050.
A kis Gauss tehát felfedezett egy shortcutot, amivel megkönnyítette a saját munkáját.
A szerző ilyen shortcutokat ígér, de a számomra a legérdekesebb részek a fejezetek végén található rövid „pit stop”-ok voltak, amelyekben a szerző különféle foglalkozások képviselőivel beszél az ő szakmájukban alkalmazható vagy éppen nem alkalmazható shortcutokról. Ha rajtam múlt volna, ezek a részek alkották volna a könyv gerincét, és a matekos szöveg lett volna a rövid „pit stop”. De hát nem rajtam múlt.

Video>!
Marcus du Sautoy: Thinking Better

Marcus du Sautoy: Thinking Better The Art of the Shortcut

Ha még nem sok ismeretterjesztő könyvet olvastál matematika/pszichológia témában, akkor ez a könyv neked való: a szerző nagyon jól összeszedte azokat a kísérleteket és érdekességeket, amiket jellemzően más könyvekben is idéznek, így aztán itt egy helyen megtalálhatod őket. Másrészt viszont ha szoktál ilyesmit olvasni, akkor ez a könyv nem fog túl sok újat mondani – a legnagyobb újdonság benne az, hogy a szerző elnevezett egy csomó dolgot „shortcut”-nak, amit mások képletnek, trükknek vagy pszichológiának neveznek, és így próbálja meg „eladni” őket, anélkül, hogy valójában újat mondana. Ettől persze még a benne foglalt dolgok érdekesek azoknak, akik nem találkoztak még velük más könyvekben.

1 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Daniel Howell: You Will Get Through This Night
James Norbury: The Journey
Bridget Collins: The Betrayals
Johann Hari: Stolen Focus
Ross Edgley: The World's Fittest Book
Isaac Newton: The Principia
Eugenia Cheng: The Art of Logic
Simon Singh: Fermat's Last Theorem
Zena Hitz: Lost in Thought
John D. Barrow: The Book of Nothing