Marcus ​Aurelius elmélkedései 1 csillagozás

Cassius Dio Cocceianus Marcus-életrajzával
Marcus Aurelius – Cassius Dio Cocceianus: Marcus Aurelius elmélkedései

Az Elmélkedések e fordítása a sztoikus hagyományba ágyazott filozófiaként mutatja be Marcus Aurelius császár klasszikus művét.

"A legjobb módja a védekezésnek, ha nem leszünk hozzájuk hasonlók.
Légy, mint a szirtfok, melyet a hullámok szüntelenül ostromolnak – ő viszont rendületlenül áll, és körülötte elcsendesül a habzó forgatag."

Atlantisz, Budapest, 2016
290 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639777392 · Fordította: Steiger Kornél, Huszti József

Sli SP

Az emberek egymásért születtek. Tanítsd, vagy viseld el őket.

155. oldal, Marcus Aurelius: Elmélkedések - Nyolcadik könyv (Atlantisz, 2016) · Marcus Aurelius

Kapcsolódó szócikkek: ember, emberiség
Sli SP

Szoktasd magad hozzá, hogy másnak a szavaira gondosan figyelj, és amennyire csak lehetséges, helyezd magad a beszélő lelkébe.

107. oldal, Marcus Aurelius: Elmélkedések - Hatodik könyv (Atlantisz, 2016) · Marcus Aurelius

Kapcsolódó szócikkek: beszéd · lélek
Sli SP

Az elvek közül, amelyeket szemügyre veszel, e kettő legyen leginkább kéznél. Az egyik, hogy a dolgok nem érintik a lelket, hanem kívül vannak és mozdulatlanok; zaklatottságunk kizárólag a benső véleményalkotásunkból fakad. A másik, hogy mindaz, amit látsz, hamarosan megváltozik és nem lesz többé. Állandóan gondolj arra, hogy mennyi változásnak voltál már tanúja.
„A kozmosz: változás; az élet: vélemény.”

47-48. oldal, Marcus Aurelius: Elmélkedések - Negyedik könyv (Atlantisz, 2016) · Marcus Aurelius

Kapcsolódó szócikkek: dolog · élet · lélek · változás · vélemény
Sli SP

Vajon ér-e annyit ez vagy az, hogy a lelkem rosszul érezze magát miatta, hogy megalázza magát, siránkozzon, gúzsba legyen kötve, rémüldözzön? Találsz-e bármit, ami ezt megéri?

150. oldal, Marcus Aurelius: Elmélkedések - Nyolcadik könyv (Atlantisz, 2016) · Marcus Aurelius

Kapcsolódó szócikkek: lélek
Sli SP

(…) valójában nem az emberek cselekedetei kavarják fel a nyugalmunkat, hiszen ezek az ő vezérlő értelmük hatáskörébe tartoznak, hanem a saját véleményeink. Gyomláld ki hát magadból, szándékosan vesd el azt az ítéletedet, hogy valami szörnyűség ért – és a haragod is eltűnik. Hogyan gyomláld ki? Úgy, hogy meggondolod: a mások cselekedete nem a te szégyened.

205. oldal, Marcus Aurelius: Elmélkedések - Tizenegyedik könyv (Atlantisz, 2016) · Marcus Aurelius

Kapcsolódó szócikkek: cselekvés · harag · szégyen · vélemény
Sli SP

(…) mennyivel súlyosabb tehertétel életünkben az események miatt érzett harag és fájdalom, mint maguk az események, amelyek miatt haragot és fájdalmat érzünk.

Kapcsolódó szócikkek: esemény · fájdalom · harag · teher
Sli SP

A külvilág dolgai – amelyek kergetése és az előlük való menekülés annyi zavart okoz benned – nem jönnek oda hozzád, hanem bizonyos értelemben te mész oda hozzájuk. Legyen a róluk alkotott ítéleted nyugodt, akkor a dolgok is nyugton maradnak, és senki nem kap rajta, hogy kergeted őket vagy menekülsz előlük.

200. oldal, Marcus Aurelius: Elmélkedések - Tizenegyedik könyv (Atlantisz, 2016) · Marcus Aurelius

Kapcsolódó szócikkek: dolog · ítélet · nyugalom
Sli SP

Nem érdemlem azt, hogy fájdalmat okozzak önmagamnak, hiszen szándékosan soha nem okoztam fájdalmat másnak sem.

149. oldal, Marcus Aurelius: Elmélkedések - Nyolcadik könyv (Atlantisz, 2016) · Marcus Aurelius

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom
Sli SP

Mi többet akarsz még, ha jót tettél valakivel? Nem éred be azzal, hogy természetednek megfelelően cselekedtél, hanem még fizetséget is akarsz érte? Mintha a szem viszonzást várna azért, mert lát, a láb azért, mert jár! Mert ahogy ezek a testrészek azért jöttek létre, hogy felépítésüknek megfelelő működésükkel betöltsék sajátos feladatukat, úgy az ember is, aki arra született, hogy jót tegyen másokkal, ha jót tett, akkor azt cselekedte, amire rendeltetett, és ezzel már meg is kapta, ami jár neki.

174. oldal, Marcus Aurelius: Elmélkedések - Kilencedik könyv (Atlantisz, 2016) · Marcus Aurelius

Kapcsolódó szócikkek: cselekvés · ember, emberiség · emberi természet · jótett
Sli SP

Testgyakorlás közben megesik, hogy valaki megkarmol a körmével, vagy nekünk rohanva lefejel, de nem csinálunk ügyet belőle, nem sértődünk meg, és később sem nézünk rá ferde szemmel, mintha valami rosszat forralna. Óvatosak leszünk ugyan vele szemben, de mégsem tekintjük ellenségnek, nem is gyanúsítjuk, hanem barátságosan kitérünk az útjából. Hasonlóképpen kell eljárni az élet egyéb területein is: nézzünk el sok mindent azoknak, akikkel mintegy együtt tornázunk. Mert – ahogy az előbb mondtam – módodban áll gyanakvás és gyűlölködés nélkül kitérned előlük.

94. oldal, Marcus Aurelius: Elmélkedések - Hatodik könyv (Atlantisz, 2016) · Marcus Aurelius

Kapcsolódó szócikkek: élet · torna