Da ​Vinci gyilkos találmánya 27 csillagozás

Marco Malvaldi: Da Vinci gyilkos találmánya

1493. Európa sosem látott tempóban fejlődik, óriási jelentőségű tudományos és földrajzi felfedezések követik egymást. A reneszánsz kultúra egyik központja Milánó virágzó hercegsége, amelyet Ludovico Sforza tart vaskézzel uralma alatt. A korszak legnagyobb gondolkodóinak és művészeinek otthont adó Itália azonban a kíméletlen politikai játszmák, a véres leszámolások és az orgyilkosságok földje. Amikor a kényes tárgyalások kellős közepén lévő Sforza kastélyának kertjében egy holttestet találnak, a régens híres pártfogoltjához, Leonardo da Vincihez fordul. A rejtélyes haláleset a zseninek is feladja a leckét, hiszen a tetemen semmi sem utal a halál módjára – ám a feltételezett gyilkosságnak Da Vinci sokak által vágyott találmányaihoz is köze lehet…

A neves olasz krimiíró, Marco Malvaldi regénye a tudományt és a történelmet a rejtélyességgel mesteri módon vegyítve kelti életre minden idők egyik legnagyobb lángelméjét, Leonardo da Vincit és korát.

Alexandra, Pécs, 2020
384 oldal · ISBN: 9789634477860 · Fordította: Szántó Judit
Alexandra, Pécs, 2020
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634477846 · Fordította: Szántó Judit

Marco Malvaldi: Da Vinci gyilkos találmánya

A reneszánsz szellemes újragondolása a reneszánsz történelem sarkalatos időszakáról. Egy viharos politikai változásról, amely kihívások elé állítja a „természetes” vallási rendet, amely ugyanakkor a művészet, az irodalom, a tudományos felfedezések és a kulturális növekedés korszaka is. Óriási haladások a soha nem látott filozófiai tanulásban, középpontjában Leonardoval. Milánó 1493. Holttestet találnak a Castello Sforzesco udvarán. A halál oka spoiler Mi okozta a halálát, és legfőképpen ki ölte meg? Dióhéjban ez a könyv cselekménye, amely nem más, mint a kiindulópont, amelyre bölcsességgel és iróniával festett történelmi freskót lehetett építeni. Ötszáz évvel Leonardo da Vinci halála után Malvaldi (fanyar humorérzékkel) játszik a nyelvvel, a tudománnyal, a történelemmel, a bűnözéssel – életet ad nekik az oldalak között – elképzelve, hogy Leonardo sokrétű intelligenciája hogyan küzd az emberi sorsok gyengeségeivel és nagyságaival. Egy olyan ember vizsgálata, aki minden másnál jobban kutatta a kreativitás minden területét, egy utat annak felfedezésére, amely mindannyiunk mércéje. Kellemes olvasmány a Morói udvarban élt milánói élete, amely a kastély falai közé vezet bennünket, féltékenységeken, katonai stratégiákon, trükkökön és megbízhatatlan barátságokon keresztül, de mindenekelőtt Leonardo zsenialitását, projektjeinek meglepő modernségét, futurisztikus megérzéseit tárja fel. És ahogyan a világot sem „váltották meg”, a gyilkosság-rejtély sem áll a könyv szívében; a történtek igazsága spoiler. Da Vinci a regény során megjegyzi, hogy „az ember mértéke” a „növekedésben és a tanulásban” rejlik. Ez történik Malvaldi szereplőivel és világával – és talán velünk olvasókkal is.

Marco Malvaldi: Da Vinci gyilkos találmánya

Most megint nagy gondban vagyok.
Amikor elolvastam a címet, megláttam a könyv borítóját és elolvastam a fülszöveget, nem erre számítottam.
Hatalmas csalódás volt, amikor hozzá kezdtem az olvasáshoz. Nem is akartam befejezni, de aztán úgy voltam vele, hogy adok még neki ötven oldal esélyt és ha akkor sem fog meg a történet, akkor tényleg befejezem.
Végül is nem bántam meg, hogy elolvastam, de simán öt csillagos is lehetne ez a könyv.
Amit nagyon nehezen szoktam meg, az a beszédstílus volt. Mire megértettem, hogy mit akarnak mondani! Azt el kell mondani, hogy az író segített a mézes mázos szöveg megértésében, de nem kellett volna XXI. századi szöveget belevinni, mert így azok a részek teljesen élvezhetetlenné váltak.
Maga az alap ötlet jó és a krimi címkét is kiérdemelte.
Leonardo zseniális volt, Ludovico Sforza pedig meglepetést okozott.
A könyvből nagyon hű képet kapunk a reneszánsz kori emberek mindennapjairól és gondolkodás módjáról, az egyház és az asztrológusok befolyásáról.
Rengeteg olyan tudományos tan és gondolkodás van a könyvben, ami viszont tényleg érdekes volt és könnyen érthető.
Száz szónak is egy a vége, a döcögős kezdet után, egy izgalmas befejezést kaptunk.

Benedek_Eszti >!
Marco Malvaldi: Da Vinci gyilkos találmánya

Ahogyan halad előre a történet, folynak a párbeszédek, az elbeszélő időről időre kitekint az olvasóhoz és tesz egy-egy megjegyzést, magyaráz el egy kifejezést, esetleg egy kis történelemleckét ad. Ezt pedig mind elképesztően olvasmányosan és szórakoztatóan teszi, külön élményt nyújtva ezzel. Ezek sokszor nagyon informatívak és segítik az események megértését. Például a regény során tudtam meg, hogy régen azt hitték a szelek terjesztik a betegséget és fújják is el azokat, így a kórházak ajtaja azért nézett mindig a Vatikán felé, hogy a Szentlélek könnyebben bejuthasson. Érdekes, nem?

Bővebben: http://www.ahmagazin.com/da-vinci-gyilkos-talalmanya/

Dittta87 P>!
Marco Malvaldi: Da Vinci gyilkos találmánya

Nagyon másra számítottam. Egy Da Vinci életéről szóló könyv érdekelt volna, és elég sok mindent meg is tudtunk róla ebből a történetből. Alapvetően tetszett volna, de engem zavart az író „kiszólása” a történetben (ezeket a megjegyzéseket fülszövegként is meg lehetett volna tenni), illetve nem illettek bele a mai szóhasználatok (pl. influenszer). Maga a krimi szál sem volt túl izgalmas. Lehetett volna ez jobb is.

Kaduszka>!
Marco Malvaldi: Da Vinci gyilkos találmánya

Tetszett a történet, bár másra számítottam egy kicsit. Azt hittem hamarabb kiderül mi az a bizonyos találmány amire a cím utal. Természetesen mást vártam
Ahogy a szerző a könyv végén leírja, ez egy regény, nem történelemkönyv.

annakk>!
Marco Malvaldi: Da Vinci gyilkos találmánya

A könyv könnyed kis olvasmány volt, nem ez volt életem könyve, de tetszett. Különös stílusa, melyben az író kiszól az olvasóhoz, ambivalens érzéseket keltett bennem. Egyrészt, sokszor humoros, magyarázó jellege segített beleilleszkedni az író által elképzelt korba, másrészt azonban többször erőltetettnek éreztem a példákat, és néhol úgy éreztem, jóval több a magyarázat, mint maga a cselekmény.
A regény kifutása a könyvhöz mérten nem okozott csalódás. Arra nincs lehetőség, hogy az olvasó időközben maga következtesse ki a gyilkos személyét, így mindenképp meglepetés éri majd őt.
A szereplők nem lettek agyondolgozva, igazából egyik sem jelent meg előttem igazán.

Összességében a cselekményleírás fogott meg, majd kicsit kiábrándultam a hatalmas betűméret láttán, végül azért jól szórakoztam, könnyed olvasmány, és a fentebb leírtak ellenére gördülékenyen végigviszi az olvasóját a történteken.

Néro_B>!
Marco Malvaldi: Da Vinci gyilkos találmánya

A könyv felkelti az érdeklődést az adott kor iránt és az író kikacsintásai is eredetiek, bár olykor erőltetettek, igaz. Színpadias (még szereplők jegyzéke is van, meg helyszín térképpel) kevésbé jön át a nyüzsgő Milánó. A krimi kibontása lassú, de a végére kiforr. A magyar cím azonban hatásvadász és csalódást keltő. Szerencsére a fordító, a 25. oldalon meghagyta az igazi címet, de a borítóra valami marketinges bárgyú ötlete került.

mate55>!

Nézze, a pénz egy nyelv. Nem önmagában működik, hanem azért, mert mi, emberek megegyeztünk abban, hogy ugyanazt az értéket tulajdonítjuk neki. És ez a nyelv erősebb a mondatainknál és a szavainknál.

Kapcsolódó szócikkek: érték · értékelés · pénz
mate55>!

Amikor az emberek beszélnek, minden másról megfeledkeznek. Még az őrlőfogukat is ki lehetne húzni, azt sem vennék észre, annyira belefeledkeznek abba, hogy a saját dolgaikról fecsegnek.

mate55>!

Minden emberről annak megfelelően alkoss ítéletet, hogy hogy áll hozzá a hibáihoz.

mate55>!

Mielőtt bekopogott volna, a férfi egy pillanatra megállt.

marilyn_marilyn>!

Az alacsony, púpos, ijesztő orrú VIII. Károly, akinek férfiúi mivoltáról egyedül az állán meredező szakállpamacsok árulkodtak, inkább egy rosszul összeszerelt zsámolyra emlékeztetett, mintsem királyra.

marilyn_marilyn>!

Az igazságérzetünk miatt mindig elégtételt érzünk, ha nyilakat lődözhetünk a gonoszokra, feltéve, hogy azok, akiket gonosznak neveznek, nem mi vagyunk. Gioacchino testvér azonban olyan keresztény, aki nem olvasta az evangéliumi példabeszédet. Annyira elvakítja a saját szemében lévő gerenda, hogy mindenáron az én érvelésemben akarja megtalálni a szálkát. Mintha nem lenne már így is elég gonoszság Milánó falai között, és továbbiakat kellene kitalálni.