A ​Pannon (Pannonia Romanum 4.) (Marcus Aurelius Pannóniában 2.) 8 csillagozás

Marcus Aurelius Pannóniában
Marcellus Mihály: A Pannon

Marcellus ​Mihály Pannonia Romanum sorozatának legújabb kötete Marcus Aurelius Antoninus császár uralkodásának idején, a szerző Északi vihar című regényének eseményeit követően játszódik Pannonia Superior provincia területén. A regény főszereplői történelmi alakok: mind Marcus Valerius Maximianus pannoniai születésű nemes, a parthus háború veteránja, aki szülőföldjére visszatérve újra fegyvert fog a limest áttörő germánok ellen, mind ellensége, a narista törzs királya, Valao.

Hasonlóképpen történelmi alak Marcus Aurelius Antoninus is, aki Kr. u. 161-ben lépett a császári trónra, Lucius Verust emelve társcsászárává. Miközben társuralkodójára bízta keleten a parthus fenyegetés visszaverését, rá hárult a birodalom nyugati felét egyre inkább veszélyeztető germán törzsek legyőzése.

A germán törzsszövetség meglepően szervezetten indít támadást a Danuvius mentén, sorra felmorzsolva a határerődöket és helyőrségeket. A hadseregbe nemrég visszatért Marcus… (tovább)

Gold Book, Debrecen, 2014
Gold Book, Debrecen, 2014

Marcellus Mihály: A Pannon Marcus Aurelius Pannóniában

Bár az ókori viszonyokról mesél a történet, néha nagyon mainak éreztem a kialakult és ábrázolt helyzeteket…
Bővebben:

Petya15>!

Marcellus Mihály: A Pannon Marcus Aurelius Pannóniában

Nos ez a kötet már határozottan jobban sikerült, lendületesebben is kezdődik, viszont menet közben ismét néhol leül a történet. Remek történet egy pannóniai rómairól, aki határozottságával, igazságosságával és tisztességével, no meg harciasságával hírnevet szerez, s jó példaként áll a római katonák körébe.Valamint császárának figyelmét is fel kelti a neves katona, aki hűségével és rendíthetetlenségével veti bele magát a germán háborúba.
A táj leírás szép és az épületek bemutatása is jól le van írva, több történetszál van, s ismét mindkét fél bemutatásra kerül, motivációik, életmódjuk, mindennapjaik.
A vége felé a krimibe illő üldözés, a tárgyalás jól sikerült, és kellően izgalmas. Viszont egyes helyeken a történet mintha ellenne nyújtva, máshol pedig sejtelmesen utalnak dolgokra, de később már nem térnek ki rá…, na mindegy.
Ami biztos, jobb, mint az előző kötet, s bízom abban a harmadik még jobb lesz.

robinson P>!

– Nincsenek véletlenek, felség, csak azoknak, akik nem látnak el az égig.

robinson P>!

Fiatalon minden könnyebb. Másként látjuk a diadalt az első sebek, az első aljasságok előtt.

robinson P>!

Győztesekként részt venni a legyőzöttek szertartásán, de nem érezni, nem éreztetni a fölényt, felemelő megtapasztalás volt.

robinson P>!

A hőst Marcus Valerius Maximianusnak hívták. A legtöbben azonban abban a korban, amikor az északi germán barbárok meg a keleti szarmaták egyszerre acsarkodtak a határaink ellen, ezen a rövidebb néven ismerték a barátai és ellenségei: a Pannon.

robinson P>!

– Lehet, hogy én csak egy római vagyok, egy ellenfél. Mégis látom a túloldalról is, hogy jó király vagy. Nem magadat gazdagítod, hanem a népedet próbálod átmenteni egy jobb korszakba. És ez csak úgy sikerülhet, ha elkerülöd Rómát. Ezt ne feledd.

robinson P>!

A germán hörögve, krákogva lökte el magától a széttört korsó cserepeit, de mire keze elérte volna a gyilkos fegyvert, egy gladius hasított a mellébe. Ahogy iramló léptekkel átkelt volna a holtak országába, csak egy halovány megállapítás maradt benne: a rómaiak visszatértek…

robinson P>!

Vajon meddig élhet az ember rókaként, menyétként elrejtőzve ellensége elől, várva, hogy valahol kiszaladhasson a vadászok gyűrűjéből?

robinson P>!

– Azt akartad tudni, mi lesz a népeddel ezen a földön. Most láthattad. Néped megmarad, bár nem a maga érdeme szerint. A jövendölés ennyit mond. Minden más csak rezdülés a tó vizén. Nincs jelentősége. Ez idő szerint.

robinson P>!

Mialatt ezeken töprengett, érzékei jeleztek: valami mozgolódik.
A cölöpkerítésen áthajolva leste az erdő fekete vonalát a mező szegélyét: nem látta, inkább csak érezte, hogy a táj nem alszik. Mozgás éled az árnyak közt.
Ellenség közeleg!

robinson P>!

A szertartás nem lett zsákmánya semmiféle cselszövésnek, sem ellenséges szándéknak. Ebben a meghalt király tekintélyét véltük felfedezni, aki még a halotti máglyáján elporladva is hatalmat gyakorol, s ígéretét betartatja népével.

Marcellus Mihály: Az utolsó háború Marcus Aurelius Pannóniában

Pannonia Romanum sorozat · Összehasonlítás