Bud ​Spencer & Terence Hill anekdoták 8 csillagozás

Marcello Gagliani (szerk.): Bud Spencer & Terence Hill anekdoták

Volt egyszer egy vidám gazfickók alkotta páros, amely Bud Spencerből és Terence Hillből állt. Az egyik magas, köpcös és hallgatag, míg a másik szép, atletikus és kötekedő. Mindketten nemes lelkűek, kivételes igazságérzékkel és veleszületett hajlammal a bunyóra.

Spencer és Hill majdnem húsz évig azt adta a közönségnek, amire szüksége volt: jókedvet és gondtalanságot. Filmjeik egy olyan világot tártak a nézők elé, ahol semmi sem lehetetlen, és amely eme fantáziába tett utazás gyümölcseként kiragad a hétköznapokból.

Róluk szól: Bud Spencer, Terence Hill

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Bud Spencer - Terence Hill gyűjtemény Vintage Media

Vintage Media, Budapest, 2016
270 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786158032414 · Fordította: Juhos Zsolt

Bud Spencer

Marcello Gagliani (szerk.): Bud Spencer & Terence Hill anekdoták

Annak örültem, hogy a filmek részletesebben is le vannak írva. De sajnos sok hiba is volt a könyvben, mind nyelvtani, mind fordítás szempontjából. Sok interjú olyan emberekkel, akire nem annyira vagyok kíváncsi. Bud, Sal Borgese, rendezőkkel, oké. De a többiek nem kellettek volna. A kulisszák mögötti résznél is túl sok olyan ember volt felsorolva, akire szerintem senki, vagy alig emlékszünk.

Kogoro P>!
Marcello Gagliani (szerk.): Bud Spencer & Terence Hill anekdoták

A könyvből több érdekességet megtudhatunk a párosról és filmjeikről, de találhatóak itt ismertebb, már máshol is ismertetett tények, történetek. Jobb lett volna, ha több nyilatkozat szerepel benne Spencertől és Hilltől, a kötetben olvasható interjúk közül meg párat talán el is hagyhattak volna. Az internet világában feleslegesnek tartom a (közel) teljes stáblista feltüntetését az egyes filmek adatlapján, hiszen másodpercek alatt elérhetőek, a könyvhöz pedig semmit sem tett hozzá a stáblista bemásolása.

A magyar kiadás borzalmas, hiszen a fordítás olyan, mintha egy számítógépes fordítóprogrammal készítették volna, lektor pedig szinte biztos, hogy nem látta. Egyes filmek szinte teljesen új magyar címet kaptak, majd váratlanul eszébe jutott a fordítónak a valós magyar cím, onnantól azt használta, de a korábbi hibát már nem javította. Szinte alig találtam nyelvtanilag helyes mondatot, de sok olyan is akadt, ami szinte érthetetlen volt.

A csillagozás a könyv tartalmára vonatkozik, ha a magyar szerkesztést is figyelembe venném, semmit sem kapna.

anitha P>!
Marcello Gagliani (szerk.): Bud Spencer & Terence Hill anekdoták

A könyv érdekes volt, bár a végén voltak elég száraz részek is. Bud Spencerről ez már a negyedik könyvem, de még így is sikerült róla is új dolgokat megtudnom.
A könyv elején érdekes riportok vannak, visszatérő kérdésekkel. Igazából kitalálható, hogy rosszat senki nem fog mondani a párosról, de akkor is voltak érdekes sztorik.
Utána a BS és TH közös filmeiről kapunk lexikális adatokat és kiemelt kritikákat. A vélemények nagy része inkább csak egy újabb összefoglaló az adott filmről, de azért kiderül, hogy melyikek voltak a sikeresebbek és a kevésbé sikeresek.
Az egyik kritika nagyon megragadt bennem, mert nagyon nem értek vele egyet. A kritikus szerint a Nincs kettő négy nélkül filmet csak a kisgyerekek és az azon a szinten megragadt emberek tudják élvezni. Mondjuk amennyiben ez nem az értelmi képességre vonatkozik, hanem a lélekben is örök gyerekre, akkor vállalom. :)
A közös filmek után van egy-egy összefoglaló BS és TH szólókarrierjéről is. Be kell vallanom, hogy volt amivel nagyon megleptek, mert az emlékeimben úgy éltek, hogy az ugyanaz a film/sorozat, erre kiderül, hogy nem. Pl. TH Don Camillo filmje és a Don Matteo sorozata, és BS Big Man és az Extralarge nyomozó sorozata. Ezek közül nem mindegyiket láttam, csak belepillantottam, amikor édesapám nézte. :)
Utána a páros szempontjából fontos személyekről van egy összefoglaló, rendezők, zeneszerzők, színészek stb.
Az utolsó négy oldalon pedig néhány aranyköpés. Amire emlékeztem, azon jókat mosolyogtam. Meg egy-kettő olyanon is amire már nem. :)
És akkor jöjjön a negatívum. Nagyon élvezhetetlen volt a fordítás a könyv nagyobb részében. Értelmetlen mondatok, magyartalan megfogalmazások. Egész hosszú nyakatekert mondatok, amiknek mondjuk lehet, hogy az eredetije is kilométer díjra pályázott. És őszintén mégis a fordítót érzem a kisebb bűnösnek, inkább azt venném elő, aki erre azt mondta, hogy rendben, mehet a nyomdába. :(
Ha nincs az érdekes tartalom, akkor kb. 30 oldal után feladtam volna. :(
Kár érte, mert egész ügyesen összeszedett könyv, fantasztikus képekkel és igazán érdekes információkkal. Ilyenkor egy kicsit mindig újra élem a filmeket is, amiket láttam a párossal, és már az emlékektől is jókat derülök.

Alumnus>!
Marcello Gagliani (szerk.): Bud Spencer & Terence Hill anekdoták

A fordítás sok helyütt értelmetlen, a tipográfia borzalmas, de ahogy a magas pontszám jelzi, a tartalomra összpontosítottam. Az pedig korrekt. Ami kimaradt Spencer és Hill (ön)életrajzi köteteiből, az megvan itt: a filmjeik részletesebb „elemzése”. A címhez illően találunk jó pár érdekességet (noha az említett másik könyvek ismeretében mégsem olyan sokat). Hangulatos, szép borító és plakátok a belső lapokon. Némi szubjektív negatívum még, hogy a sok-sok stábtaggal készült interjú engem nem érdekelt, hiába voltak nyúlfarknyik. Elég lett volna a primer rendezőkkel (Clutcher, Colizzi, Corbucci) és forgatókönyvírókkal készülteket beletenni.

Viktória_Erdei P>!

Egy érdekesség: a jelenet a vidámparkban, melyben Bud Spencer letéríti a vágányról a kisrakétát valóban megtörtént, a kirepülő rakéta kisebb sérülést okozott három embernek a stáb tagjai közül.

157. oldal, 21. fejezet - Különben dühbe jövünk

Kapcsolódó szócikkek: Bud Spencer
Viktória_Erdei P>!

„Ha te együtt vagy Bud-al” – mondta, „az emberekből több szimpátiát vált ki, nevetést, amit nem értek teljesen, de mindenesetre együtt szerepeltetlek titeketT”

101. oldal, 13. fejezet - A kezdetek Terence Hill

Viktória_Erdei P>!

Talán nem mindenki tudja, hogy… Terence Hill azon jelenetek előtt, melyben babot kellett ennie, 24 óráig semmit sem evett, hogy aztán a forgatáson el tudja fogyasztani azt.

134. oldal, 18. fejezet - A Trinita nevű jelenség

Viktória_Erdei P>!

A történet erőssége túlmutat a forgatókönyvön vagy a képi világon: nagyon szórakoztató az a mechanizmus, amely lehetővé teszi Bud Spencer számára, hogy több személyiséget is alakítson, a magányos és mogorva kamionostól az árvákon segítő nővérrel folytatott beszélgetésén át, a kártyajátékosig, a versenyautó sofőrön át a fagylaltáruson át a szakállas csecsemőig.

171. oldal, 24. fejezet - ... és megint dühbe jövünk

Viktória_Erdei P>!

Egy érdekesség: azon jelenetek, melyeket K1 hajójának fedélzetén vettek fel, egy hét alatt kerültek leforgatásra egy tengerjáró hajón, ami tele volt utasokkal!

187. oldal, 27. fejezet - Nyomás utána!