Rómeó ​alulról jegyezte el Júliát 132 csillagozás

Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

A ​kisdiák nem gondolkodik. A kisdiák vélekedik, összefoglal, értelmez, gondolatai támadnak, eldönti, helyes-e ez vagy az. Ezek az Örök Tanító szavai, kérdései. A kérdéseket ezúttal is D'Orta tanító úr közvetíti. A tanítás gyakorlatától immár elszakadva, két viharos sikerű tanárúrkérem-ízű könyvvel az Én reméljük, meguszom és az Isten ingyér teremtett bennünket című gyerekdolgozat-gyűjteménnyel a háta mögött. A kérdésekben is van némi rosszmájúság: ilyenek vagyunk, ilyenek vagytok, tanító bácsik, mikor nyájasan a a tanítványaitokhoz fordultok. Ezúttal kiváltképp kényes a kérdés, veszedelmesen robbanékony a magja. Mert a kislány, a kisfiú a szexről vélekedik. A Biblia idevágó passzusait értelmezi. Erre vonatkozó irodalmi ismereteit foglalja össze. Szóval D'Orta tanító úr közvéleménykutatást végez. A válaszokban ezúttal sem csalódunk. A kis kamaszok meghökkentően sokat tudnak és meghökkentően keveset. Szexuális nevelésük, akár Romeo és Júlia tanulságos eljegyzése, alulról történik.… (tovább)

Eredeti mű: Marcello D'Orta: Romeo e Giulietta si fidanzarono dal basso

Eredeti megjelenés éve: 1993

Európa, Budapest, 2011
146 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630792288 · Fordította: Magyarósi Gizella · Illusztrálta: Kelemen István
Európa, Budapest, 2008
Európa, Budapest, 1998
182 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630762854 · Fordította: Magyarósi Gizella · Illusztrálta: Kelemen István

Greylupus
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát Szerelem és szexualitás: nápolyi gyerekek újabb dolgozatai Marcello D'Orta tanító gondozásában

Jaj, nagyon tetszett ez a kis könyv! Teljesen véletlenül láttam meg az utazókönyvek között, úgyhogy innen is örök hálám @Jean – nak, hogy elolvashattam!

A mostani sok komoly könyv között nagy szükségem volt egy ilyen stílusú vidám könyvre. Elmondani nem tudom, hogy mennyire jól szórakoztam rajta. Sőt a kollégáim is, akiknek egy-két választ felolvastam.
Úgy éreztem, mintha a régi tinimagazinok „kérdezz-felelek” rovatát vagy az interneten időről -időre körbejáró „iskolai dolgozatokból ollóztuk vagy gyerekszáj” leveleket olvastam volna. De így egy könyvbe összegyűjtve még élvezetesebb volt:). Vicces, humoros, de néhol megdöbbentő, hogy a gyerekek mit tudnak (vagy nem tudnak) olyan hétköznapi dolgokról, mint a szerelem, szex, válás, féltékenység, házasélet, homoszexualitás, mindez gyerekek által rajzolt képekkel illusztrálva.

Hogy megmutassam, miről beszélek, pár idézet a könyvből a teljesség igénye nélkül – de az idézetek között még rengeteg humoros „aranyköpést” találhattok:-).

„Az ondószálak futóversenyt rendeznek, és az nyer, aki veszít.”
„Tanító úr, én becsszavamra tudtam, mi a szex, de elfelejtettem.”
„A hímfecske szaporodás után azzal az ürüggyel, hogy neki vándorolnia kell, megpattanik melegebb éghajlatra.”
„Én nagyon szeretek idősekkel beszélgetni, mert hagyják, had beszéljünk, és sose szólnak közbe, mert félnek, hogy ott lesznek hagyva.”
„Én, ha egy középkori szegényember volnék és a feleségemnek a király vazallusának a vazallusával kellene töltenie a nászéjszakámat, indulás előtt megetetnék vele egy kiló fokhagymát. Alighanem futólépésben hozná vissza az a szemétláda!”
„Arábiában a legritkábban válnak, mert mivel az arab nők le vannak fátyolozva, a férfi tudja, kit hagy ott, de nem tudja, kit talál.”
„… ezt a levelet azért írtam, hogy gyere hozzám feleségül, de ha nem akarsz, átírom a nevet és elküldöm a Gabriellának.”

Ha szeretnétek egy vidám órát(mert maximum ennyi idő alatt ki lehet olvasni a könyvet, olyan kis vékonyka:( ), akkor ezt a könyvet mindenképpen érdemes elolvasni!

Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Talán még soha nem olvastam ennyire jópofa, vicces könyvet. Milyen érdekes egyébként, hogy a gyerekek mennyivel könnyebben kimondják azt, amit gondolnak! Nem köntörfalaznak, nem álszenteskednek, csak kimondják a véleményüket és kész. :)
Nagyon kíváncsi vagyok az író további könyveire is! :)

Molymacska P
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Nos nem erre számítottam, de így is egy élmény volt.
Még az egyik tanárnőm ajánlotta, hogy olvassam el. Az elmondásaiból ilyen Murphy-szerű elbaltázott dolgozatokra gondoltam, ami vicces, és tök kikapcsoló, miközben valami egészen mást kaptam.
A könyv kérdéseket tartalmaz, és a kérdésekre a nápolyi diákok válaszait: ez akár vicces is lehetne, de sokszor valahogy olyan félig igazak, hogy nem tudsz nevetni (főleg amikor részletezik, kinek mekkora a családja, és mennyiből élnek meg :( )
Másrészről nagyon jól mutatja a kulturális különbségeket Olaszország és Magyarország között: mi nem vagyunk ennyire vallásosak (van hogy ez pozitív van, hogy negatív) emiatt általában a gyerek is kevesebb a háznál. Valahogy az egész könyv kicsit más volt, mindig érezhető volt, hogy nem magyar gyerekekről van szó (nem negatív értelemben. mert magyar is lehetne a kulturális különbségeket nem számítva)
Elgondolkodtató, félig vicces, félig szomorú könyv a felvilágosításról, házasságról, és a tízévesek gondolatairól.

tunczo P
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Hihetetlenül vicces és szórakoztató kis könyvecske :))) Sok helyen elgondolkodtató is, hogy mi minden ragad a gyerekekre a szülőktől és a tévéből, és ezekről milyen következtetéseket tudnak levonni.

kicsiboszi
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Ilyen jókat még nem röhögtem munkába menet. Eszembe jutottak az iskoláskorom aranyköpései (volt ilyen rovat a sulilapban). Tetszett, majd ha rámfér egy kis vidulás, elolvasom a többi könyvet is.

Csoszi
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Nápolyi gyerekek újabb aranyköpései. Megunhatatlan! Ezúttal a szerelemről, szexualitásról, házasságról. Könnyed, vicces, szókimondó. Mindenkinek ajánlom.

Nikkincs
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Hogy én ezen mennyit nevettem! Az egyik legjobb döntésem volt, hogy ezt a könyvet vettem a kezembe. Nem lehet megállni mosolygás, vigyorgás, hangos nevetés és végül könnyek nélkül, no nem azért, mert szomorú, hanem mert a nevetés miatt valóban könnyesre röhögtem magam rajta. Fenomenális volt!

Mazsola_78 P
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Egy újabb nagyon aranyos válogatás az olasz gyerekek gondolkodásáról, sok-sok megmosolyogtató elgondolással, megfogalmazással, amit ha nem vagyunk egyedül, egész biztosan meg akarunk majd osztani mással is. Legalábbis én szegény páromat nem hagytam olvasni a saját könyvét, mert két percenként olvastam fel neki egy-egy részletet. Szerencsére nem bánta, mert ő is szereti ezeket a fogalmazásokat. :)

bozs
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Ha egy kis nevetésre, széles mosolyra vágysz olvasd el. – írtam ezt, mert így emlékeztem kb. 15 évvel ezelőtt olvasott könyvre.
Most, mikor kezd benőni a fejem lágya, kicsit elgondolkodtatott, hogy a mostani tinik (kb. mennyi idős egy tini? 12-15?) között is van ennyire tudatlan a szex-el, családdal, örökbefogadással kapcsolatban. Azért néhány részen elmosolytam, de sok inkább felkeltette a figyelmemet, hogy erről lassan beszélni kell a csajaimmal.

kis_macko
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Gyakorló szülőként nem ártott egy kis pillantás a gyerekek gondolataiba. Sokszor természetesnek veszem/vesszük, hogy mennyi mindent értenek már egészen fiatal korukban a világból, ez is egy jó emlékeztető, hogy mégsem olyan egyértelműek számukra a dolgok.
Köszönöm az olvasás lehetőségét @Jean!

Melia

Értelmezd Szent Pál mondását: „Az asszony engedelmeskedjék férjének, mert a férfi feje az asszonynak”

Ha férjhez megyek és a férjem dirigálni akar, fejbevágom a tésztaszűrővel, aztán majd meglátjuk, ki az úr a házban!

ÁrnyékVirág

A kínaiak olyan tempóban szaporodnak, hogy nincs idejük megnőni.

Bi_bi_bi

A nő végigháziasszonykodta a történelmet, kivéve az őskort, ahol még azt se csinálhatta, mert nem voltak házak, legföljebb botokat dörzsölt, hátha szikrázik.

Aprile

Rómeó a Montaguk családjába tartozott, és abból a családból egyedül ő volt az egyetlen kivétel. Ő, ha például egy mellékutcában szembejött egy Capulettel, nem szúrta szíven, csak jó görbén nézett.

Valcsa

Én ha egy középkori szegényember volnék és a feleségemnek a király vazallusának a vazallusával kellene töltenie a nászéjszakámat, indulás előtt megetetnék vele egy kiló fokhagymát. Alighanem futólépésben hozná vissza az a szemétláda!

A feudalizmusról szóló leckében olvastunk egy nagyon súlyos visszaélésről, ez a "ius primae noctis"... - 1

Valcsa

Mi a véleményed a válásról? - 2 (Töredékek)

Bi_bi_bi

Egy a baj az iskolai szexuális neveléssel, hogy pont az apácákra van bízva, az apácák ugyanis azért mentek el apácának, mert végképp nem értenek a szexhez!

ÁrnyékVirág

A homoszexualitás olyan ember, aki este nem a feleségével fekszik le, hanem a férjével.

27.

Lunemorte MP

Például ha egy farkast egy báránnyal kereszteznek, az eredmény (nevezzük farkánynak) szegényke nem tudja, hogy most maradjon nyugton a nyájban, vagy egye meg.

Lunemorte MP

Én láttam egy meztelen szobrot a múzeumban: lehajtotta a fejét, annyira röstellte magát.