QualityLand 1 csillagozás

Marc-Uwe Kling: QualityLand

„Hogyan ​lesz a komfortzónából gumiszoba? A QualityLand szellemesen nyomasztó és humorosan elgondolkodtató ábrázolása annak, ami oly sokunkat foglalkoztat – és dühít – korunkkal és várható jövőnkkel kapcsolatban. Herr Kling, bravó!” Bödőcs Tibor

Isten hozott, kedves olvasó, a nem túl távoli jövőben, QualityLand országában – Európa legjobb, legszuperebb, legminőségibb álla!mában! Ez a felsőfokú jelzők birodalma, ahol már szinte kizárólag robotok és mesterséges intelligenciák dolgoznak (bár a munkával járó stresszt sokuk nehezen viseli), a reklámcégek és híroldalak kínálatukat előzékenyen a fogyasztók ízléséhez igazítják, a szerelmi élet pedig a randialkalmazások mindentudó algoritmusai által előre kijelölt mederben csordogál… Ugyan mi váratlan történhetne egy ilyen precízen kiszámított, boldogságra automatizált világban?

Így gondolja a regény főszereplője, Munkanélküli Peter is, egészen addig, míg egy személyre szóló ajándékot nem kap az ország legnépszerűbb… (tovább)

Helikon, Budapest, 2020
432 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634793038 · Fordította: Bartók Imre
Helikon, Budapest, 2020
470 oldal · ISBN: 9789634794370 · Fordította: Bartók Imre

tetsuo

A legjobb mindig újat venni, ha elromlik, nincs mit tenni.

Bemutatkozó beszélgetés

turim86 P

– Te mit dolgozol tulajdonképpen?
– Kommenteket írok.
– A hírek alá? – kérdezi Peter. – Újságíró vagy?
– Nem – mondja Melissa. – Videókhoz, fotókhoz, blogbejegyzésekhez, meg persze hírekhez írok kommenteket.
– Troll vagy?
– Nem. A trollok idióták, akik megpróbálják félrevinni a vitákat. Azért csinálják, mert a maguk beteges módján örömüket lelik benne. Én nem lelem örömömet a kommentelésben. Csupán pénzt keresek vele. Véleményalkotó vagyok.
– És mi a véleményed a politikáról?
– Nem engedhetem meg magamnak, hogy saját véleményem
legyen. Elvállalom, ami jön. Legszívesebben a szélsőjobboldali megbízók kampányai alatt szeretek kommentelni.
– Miért? – kérdezi Peter ijedten.
– Kommentenként kapom a fizetésem, és a jobboldali kommentelők gyorsabban tudnak írni, mivel nem kell olyan idegesítő részletekkel foglalkozniuk, mint a helyesírás, a nyelvtan, a tények vagy a logika.

turim86 P

– Én, ööö… – mondja Peter.
– Te, ööö – feleli Kiki. – Nem tűnsz a világ legizgalmasabb beszélgetőpartnerének.
– Ezt már más is mondta nekem a héten – mondja Peter. –
Vajon mit csinálok rosszul?
– Például indíthatnál valami váratlannal.
Peter ezen eltöpreng.
– Szeretnél egy delfines vibrátort? – kérdezi. – Egy rózsaszínűt?
– Tessék?
– Véletlenül van egy fölösleges darabom – mondja Peter, és kiveszi az eszközt a hátizsákjából.

Kapcsolódó szócikkek: vibrátor
turim86 P

Denise gyöngéden megsimogatja a pocakját.
– És? Tudjuk már, hogy mi lesz?
A nőgyógyász a monitorra pillant.
– Persze. Amennyiben tudni szeretné, elárulhatom. Vannak szülők, akik inkább a meglepetést szeretik.
– Mi tudni szeretnénk, nem igaz, Martyn?
Martyn érthetetlenül dünnyög valamit, majd bólint.
Hosszú nap van mögötte. Fáradtnak érzi magát, és szeretne mielőbb túl lenni ezen az egészen.
– Tehát, mi lesz? – kérdezi Denise.
Az orvos köhécsel egyet, és azt mondja:
– Valószínűleg egy drogfüggő szexmunkás lesz, aki semmilyen kapcsolatot nem ápol majd a családjával, újra és újra elhatalmasodik rajta a depresszió, és kizárólag a Jennifer Aniston főszereplésével készült régi romantikus vígjátékokban tudja majd örömét lelni.

turim86 P

Kiki az egyik büfé pultjánál ül, és egy férfit követ a tekintetével, aki ütemesen a falba veri a fejét. Valamilyen, Kiki számára rejtve maradó oknál fogva az őrült egyszer csak felhagy a tevékenységével, és, mintha mi sem történt volna, a büfé felé fordul. Egy zöld smoothie-t rendel magának, majd leül a nő melletti bárszékre.
– Ez meg mi a csuda volt? – kérdezi Kiki.
– Arra gondol, hogy miért vertem a fejemet a falba?
– Nem – mondja Kiki. – Azt még meg tudom érteni. De miért hagyta abba?

Új filmajánlatok a számodra:

A valaha látott leghalálosabb iramban
A legújabb durranás a digitálisan megfi atalított Vin Diesellel!
A 90 perces akciófilm csúcspontja egy látványos, 90 perces autós üldözés a belvárosban.