A ​történész mestersége 4 csillagozás

Történetelméleti írások
Marc Bloch: A történész mestersége

A modern francia történetírás, az Annales-iskola egyik alapító atyjának posztumusz munkája a történészi munka gyakorlatával, a történelem elméleti- módszertani kérdéseivel foglalkozik. Mi a történelem célja? Hol helyezkedik el a társadalomtudományok között? Hogyan dolgozik a történész? Marc Bloch munkája ezekre a kérdésekre keresi a választ. A XIX. századi „pozitivista” történetírással szemben a problémaközpontú, kérdéseket felvető történetírás programját fogalmazza meg, amelyben az összehasonlítás és értelmezés fontos helyet kap. A kötetben először jelenik meg „a történelem védelmében” írott művének teljes szövege, valamint helyet kap benne két kisebb módszertani írás is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris könyvtár - Történelem

Osiris, Budapest, 1996
230 oldal · ISBN: 9633791030 · Fordította: Babarczy Eszter, Kosáry Domokos, Pataki Pál

Lady_Hope I
Marc Bloch: A történész mestersége

Marc Bloch: A történész mestersége Történetelméleti írások

Nagyon tetszett Bloch hozzáállása a történelemhez, remek gondolatokat fogalmazott meg róla, amiket jó volt olvasni.
Mivel nem híve a cirkalmas beszédnek, így érthető (mondhatni köznyvelvi) volt, úgyhogy bárki, akit érdekel a történelem, és a történetírás, nyugodtan elolvashatja. :)

Kovács_Laci

A tartalmatlan kiátkozásokat hiábavaló rehabilitációk követik. Robespierre- isták, anti- robespierre- isták, kegyelmezzetek! Csak annyit kérünk, mondjátok meg egyszerűen, milyen volt Robespierre.

99. oldal, 4. fejezet- A történeti elemzés (Osiris, 1996)

Kovács_Laci

A tájkép látható vonásai mögött, a szerszámok és a gépek mögött, a látszólag tökéletesen megfagyott írások , a létrehozóiktól látszólag teljesen elszakadt intézmények mögött a történelem az embereket akarja megragadni. Akinek ez nem sikerül, az legfeljebb a műveltség segédmunkása.

25. oldal, 1. fejezet- Történelem, ember és idő (Osiris, 1996)