IgNobel 5 csillagozás

A tudomány citromdíja

A tudomány citromdíja
A kiváló svéd tudós neve az angolok fülének a noble, azaz 'nemes', 'méltóságteljes' szót idézi. Az ignoble szó ennek fosztóképzős ellentéte. Mégsem lenne helyes egy ellenkező értelmű magyar megfelelőt keresni a díj elnevezésére, vagy éppenséggel a kicsit félrevezető „anti-Nobel-díj" névvel illetni a díjat, hívjuk inkább mi is IgNobel-díjnak. A bíráló bizottság évente tíz IgNobel-díjat ad ki olyan kutatásokat díjazandó, „amelyeket nem lehet vagy nem érdemes megismételni". A népszerű nevén IG-díj annak jár, aki egészen őrült dolgot csinál, zseniálisan őrült dolgot, vagy még rosszabb… A díj elnyerésének kritériuma, hogy valaki valami olyat tegyen a) amin az emberek felkacagnak és b) hitetlenkedve rázzák a fejük, majd c) elgondolkodnak.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A tudomány körül Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 2006
352 oldal · ISBN: 9630583429 · Fordította: Braun Tibor

pat P>!

Marc Abrahams: IgNobel A tudomány citromdíja

Valóban szórakoztató volt. Pontosabban, a harsány nevetés, a fejfalbacsapkodós értetlenkedés, valamint a tudomány és az emberi kreativitás nagyszerűsége miatt érzett ámulat érdekes vegyülékével olvastam a könyv túlnyomó részét.
A díj egy igen figyelemre méltó koncepció, bár a logikáját nem mindig értem. Ha én dönthetnék, csak a lentebb tárgyalt 4. kategóriába tartozó témáknak ítélném oda. De hát nem csak az angoloknak furcsa a humorérzékük.

A díj által jutalmazott teljesítményeket durván az alábbi kategóriákba sorolnám, bár természetesen volt jó néhány besorolhatatlan kivétel.
1.) Egyszerű, mindennapi, ámde kiemelkedően magas szinten művelt idiótaság.
2.) A valóságról alkotott kép olyan mértékű eltérése az átlagtól, ami már bőven a pszichiátria felségterületére tartozik.
3.) Professzionálisan és rendszerint jövedelmezően művelt, pofátlan szélhámosság. (A 2. és a 3. kategória elkülönítése nem volt mindig egyértelmű. Lásd pl. kvantumgyógyászat.)
4.) Rendes, valódi, sokszor kifejezetten jelentős vagy érdekes eredményeket hozó, hard core tudományos kutatás, csak éppen szokatlan vagy vicces témaválasztással / megfogalmazással. (Ezeket szerettem legjobban.)

Én inkább szeretnék IgNobel díjat, mint nem.

Marc Abrahams: IgNobel A tudomány citromdíja

Jobb mint Christopher Moore, Terry Pratchett vagy Neil Gaiman, bizonyítva azt, hogy a valóság mindig viccesebb, mint amit ki tudunk találni.
A könyv olvasását ajánlom mindent magát túl komolyan vevő embernek, tudóspalántának, tanárnak, diáknak és mindenkinek aki szeret nevetni.
FIGYELMEZTETÉS: Vigyázat, a könyv nagy dózisban nevetés általi halált okozhat, ezért olvasása apró részletekben ajánlott :)

bfg3 P>!

Marc Abrahams: IgNobel A tudomány citromdíja

Nagyon szórakoztató olvadmány, talán a Darwin-díjról szóló könyvhöz tudnám hasolítani. Ami kár, hogy elég régi – szívesen olvasnék egy folytatást az új évezred fejleményeiről ;)
Kedvencem: spoiler :D

kvzs P>!

Hogyan kell olvasni ezt a könyvet?
Elképzeléseink szerint hangosan, lehetőleg például liftben, buszon, vonaton, metrón és várótermekben, ahol másoknak is okulására szolgálhat. Kedves Olvasó, ha Ön olyan helyen dolgozik, ahol unalmas heti értekezletekre pazarolják a drága időt, akkor próbálja ki, hogy a következő alkalommal felolvas egy esetet a könyvből, ezzel is siettetve az értekezlet végét. Miután végighallgatta egy IgNobel-díj teljes történetét, nagy valószínűséggel senkinek sem lesz kedve az ütemezéssel vagy a költségvetéssel bíbelődni. Tanár olvasóinkat pedig arra biztatjuk, hogy akár motivációs, akár elrettentő célzattal nyugodtan olvassanak fel egy-egy történetet tanítványaiknak.

kvzs P>!

A könyv tartalmának gyors áttekintése után arra a következtetésre jutottam, hogy elolvasása semmilyen korú személy számára nem tanácsos. Csordultig tele van bántó és visszataszító képekkel, szavakkal kifejezésekkel és ötletekkel. Ha Ön már megvette, semmiképpen se olvassa el. Amennyiben bárkinek tudomására jut, hogy Ön birtokában van ennek a könyvnek, számíthat rá, hogy nevetség és társadalmi megbélyegzés tárgyává válik.
Kellő elszántsággal a könyv alkalmassá tehető arra, hogy tisztességes emberek is a kezükbe vegyék (bár ettől még nem lesz különösebben jó könyv). Ehhez csak annyit kell tenni, hogy vastag fekete vonallal áthúzzuk a következő pár száz oldalon található szöveget, úgy ahogy van. Az ábrákat ragasszuk le. Jómagam átlátszatlan ragasztószalagot használok erre a célra, mert bármilyen bűnös kísérlet az eltávolítására azzal jár, hogy jóvátehetetlenül megsérül az eltakart kép.

psn>!

[…] ha a macskák mindig a talpukra esnek, akkor ha a hátukra kötjük a vajas kenyeret, a földtől néhány centire beindul a perpetuum mobile.

psn>!

1996-ban, hazája hivatalos tudományos főtanácsadójának álláspontjára mit sem hederítve, Robert Matthews, az Aston Egyetem kutatója megnyerte és boldogan át is vette a fizikai IgNobel-díjat azért, mert bebizonyította, hogy a pirítós valóban gyakrabban esik a vajas oldalára.

psn>!

Az angol felhozatal olyan erős, hogy akár minden évben mind a tíz díjat kioszthatnánk közöttük. Persze ez sok más országról is elmondható. Az Ig-díjért folytatott versengésben a „reputáció” nem sokat számít. Egyetlen ország se higgye azt, hogy múltbéli babérjain pihenhet.

psn>!

A kémiai IgNobel-díjat két ízben is Jacques Benveniste, az elszánt propagandista és a Nature magazin állandó levelezője kapta két felfedezéséért:
– a víz (H2O) intelligens folyadék, amely emlékezni képes az elmúlt dolgokra még jóval azután is, hogy azoknak nyoma végképp elenyészett;
– a víz nemcsak hogy elraktározza az információkat, de azokat telefonon vagy az Interneten keresztül továbbadni is képes.
[…]
Jacques Benveniste az egyetlen ember, aki két IgNobel-díjjal is büszkélkedhet.

Kapcsolódó szócikkek: Ignobel-díj
psn>!

Nem készültünk fel olyan váratlan eseményekre, amelyek talán bekövetkeznek, talán nem.

psn>!

Ha halat adunk egy embernek, egy napig halászni fog. Ha megtanítjuk halászni, egész életében halászni fog.

psn>!

Hiszek abban, hogy véglegesen a több szabadság és nagyobb demokrácia felé vezető útra léptünk, ám még visszafordulhatunk.

psn>!

Pártunk kritikusai szerint megtévesztjük a közvéleményt, amikor „költségvetésibevétel-bővítésnek” nevezzük az adóemelést. Ez nem igaz. Senkit nem tévesztünk meg ezzel.