Szeress ​egészen mellékesen és szelíden 8 csillagozás

Márai Sándor: Szeress egészen mellékesen és szelíden

A kötet válogatójának, szerkesztőjének szándéka az volt, hogy igazi Márai breviáriumot állítson össze. Az alapanyag gazdag: Márai Sándor teljes irodalmi termése. Regényeiből, aforizmáiból azokat a gondolatokat tartalmazza a könyv, amelyek szeretetről, szerelemről, barátságról és az élet szépségének megtalálásáról elmélkednek. Ha naponta csak egyetlen eszmefuttatását is elolvassuk, már mélyebb gondolatisággal éljük meg az életünket, eltűnődünk saját és mások érzelmi állapotán – és talán megértőbbek leszünk a világgal. A sztoikus gondolkodó Márai azt a bölcsességet tanítja, amit manapság a keleti tanítások sugallnak nekünk: az, hogy szép érzelmekkel teli életet élhessünk, sokszor önmérséklet és korlátozás kérdése. A könyv kiállításában is nemes lesz, elegáns ajándék finom ornamentikával, bőrutánzatú kötésben. A mellékelt CD-n az eddig megjelent naplókból olvas fel részleteket Bács Ferenc.

Helikon, Budapest, 2007

VERDI>!
Márai Sándor: Szeress egészen mellékesen és szelíden

Öt darab borzalmas nem jó próbálkozásom Wass Albert-tel zátonyra futtatta az Írót, az egyik magány íróját, a hazát rajongó, és fájó íróját.
Féltem ezek után a a másik Íróóriás műveit is a kezembe venni, akinek fontossága egyenértékű a hazája szeretetével, illetve a haza szeretetével, meg a nőékkel és így tovább.

Hát óriásit csalódtam POZITÍVAN (+) benne.
Óriási Író.
Tele gonddal, gondolattal, búval bajjal bánattal és jövővel, és keserédes múlttal élő magánnyal, és iszonyat magas intelligenciával, mindennel ami a szavak helyes egymás után tevésével, és a szakértelméből fakadó tudattal csak leírható.
A művei után nézve 20 könyvel megnőtt a várólistám.

"Nem voltak esendő „párjaim”
nem marad más drága „Máraim”
A nő jó ha szeret ha a haza is,
Iszom, eszem, gondolkodó szavait."

jeno>!
Márai Sándor: Szeress egészen mellékesen és szelíden

Márai egyébként is tömény. Merem ezt állítani azok után, hogy – ha jól számolom – ez már a 60. (!) könyv volt tőle. Ráadásul ez a kötet válogatás. A fenti ok miatt számomra ismétlő válogatás (a forrásmunkák közül talán egy-kettő volt, amely még nem volt a kezemben). Szóval a tömény Márai ekkora koncentrációban könnyen okozhatna hasfájást. Lehetne giccses, negédes, meg hasonlók. De nem volt az. Mert minden mondata tiszta, egyszerű. Gyakran érzi úgy az ember, hogy „aha, ezt én is így gondoltam, csak nem tudtam így soha megfogalmazni”. Ő tudja. Barátság, magány, szegénység… Mindenről tud szépet, igazat, elgondolkodtatót írni. Ha eddig nem lett volna az, ezzel a válogatással vált volna a kedvenc írómmá.