Röpirat ​a nemzetnevelés ügyében 5 csillagozás

Márai Sándor: Röpirat a nemzetnevelés ügyében

Márai Sándor pro és kontra visszhangot kiváltott, ma is időszerű írása a nyugati műveltség megmaradásának esélyeit latolgatja a „minőség igényének” szellemében.

Eredeti megjelenés éve: 1942

Kalligram, Pozsony, 2000

Chöpp P

Az emberi természet tragikus meghasonlásából következik, hogy soha nem hajlandó igazi érdekei szerint, a megfelelő időben cselekedni: bevárja a katasztrófát, mikor hasonlíthatatlanul nagyobb és tragikusabb áldozatok árán kénytelen megvalósítani mindazt, amit megfelelő időben aránytalanul kisebb áldozattal megelőzhetett volna.

Chöpp P

A magyarság joggal hivatkozhat nemzetiségei és a világ előtt a cáfolhatatlan tényre és igazságra, hogy a legválságosabb időkben is hűséges maradt létezésének történelmi igazságához és alapjaihoz, a Szent István-i állameszméhez, az ezeréves türelmi gondolathoz, melynek legfelső kifejezése a magyar alkotmány.

9. fejezet utolsó mondat, 76.o.

fülcimpa

A magyar nem kegyetlen: történelmi sorsa méltányosságra és óvatosságra tanította.

fülcimpa

Magyarnak lenni nem állapot, hanem feladat és hivatás. A magyar nem romantikus, nem is álmodozó. Jellemző tulajdonsága a helyes ítélőképesség. A magyarnak olyan arányérzéke van, mint kevés épnek Európában.