Négy ​évszak inspirációk 1 csillagozás

Részletek Márai Sándor azonos című művéből
Márai Sándor – Paál Zsuzsanna: Négy évszak inspirációk

Márai Sándor időtlen igazságokat fogalmaz meg a keletkezés és elmúlás összefüggéseiről. Ezt a rendkívüli képességét a Négy évszak című művében nagyon érzékenyen fejezi ki. Ezen alkotása egész életművében emblematikus mű. Az új utat kereső könyv, mint egységes alkotás a 12 hónapról szóló szövegből és a hozzá tartozó 12 művészi igényű képből áll. A könyvbeli képek és szöveg felhasználásával 2010-ben színházi előadás is készült.

Kossuth, Budapest, 2011
52 oldal · ISBN: 9789630966689 · Illusztrálta: Paál Zsuzsanna

Márai Sándor – Paál Zsuzsanna: Négy évszak inspirációk

Márai Sándor – Paál Zsuzsanna: Négy évszak inspirációk Részletek Márai Sándor azonos című művéből

„Arra gondolok, hogy az irodalom a mérsékelt égöv terméke.”

A könyvtárban akadtam erre az igazán szép kötetre. Művészeti ágak szerencsés találkozása: Paál Zsuzsanna finom képei jól kiegészítik Márai szövegét. Minden hónaphoz van valami személyes, rá jellemző gondolata az életről, az irodalomról, a környezetéről, utazásairól.

A képek a valóság színes szeletei, tünékeny fények, fák, épületek az évszakok változásában.
„A levegő már korán megtelik pezsgő, fanyar illatokkal, barbár fénnyel, egy ókori ünnep kegyetlen, vakító fényességével.”

január
Élni végtelenül, mint egy sejt, melynek egyetlen értelme és becsvágya a korlátlan létezés?
Nem akarok már végtelenül élni. Mindent megkóstoltam, ízleltem a halált és az örömet. Most már az élet értelmét akarom. Mi az élet értelme? Az évek elhozták ezt a titkot is: egy reggel felébredtem és megtelt vele az életem. Most minden egyszerűbb, érdekesebb és reménytelenebb. Az élet értelme az igazság. A tűnődés és a kétely, a kutatás és a kielégülés, a tévedések és káprázatok, a jelenségek és az enyészet mögött van valamilyen közös értelem, mely sugárzik és áthatol mindenen. Ez az igazság nem tételes. Az élet eltelt azzal, hogy reméltem vagy vágyakoztam.

Kapcsolódó szócikkek: január

április
Áprilisban születtem. Az ég, melyet először láttam, szeles volt, fénnyel és homállyal változó, a levegő tele párával, felhővel, napsütéssel s nyugtalan hullámokkal, mintha egy kibontott hajú, őrült nő hárfázna valahol. E hárfa zenéjét hallom még néha, álmaimban.

Kapcsolódó szócikkek: április
olvasóbarát P

Az ökörnyállal kezdődik, a must szagú erjedéssel, a dáliákkal, a színházi bemutatókkal és a japán-kínai háborúval; évszakok, egy idő óta, általában háborúkkal kezdődnek.

Kapcsolódó szócikkek: évszakok