Istenek ​nyomában 22 csillagozás

Márai Sándor: Istenek nyomában Márai Sándor: Istenek nyomában Márai Sándor: Istenek nyomában Márai Sándor: Istenek nyomában

Ez útijegyzetek egy ifjúság és egy utazás találkozásának emlékeit örökítik meg: e találkozásnak már több, mint egy évtizede. Most, mikor az új kiadás számára átolvastam s átjavítottam e sorokat, különös honvággyal észleltem a lelkesedésnek és a bizakodásnak azt a dacos hőfokát, mely a könyv lapjairól sugárzott felém; e jóhiszemű lelkesedésre csak az első ifjúság képes, mikor az ember szentül hiszi, hogy a világot tiszteletére találták fel és rendezték be, s a találmánynak, – fajtáknak, tájaknak, emberi és emberfölötti alkotásoknak – igazi értelme, hogy ő, az utas, megismeri, lelkesedik érette és használja. Lelkes utazó voltam. E lelkesedés a könyv egyetlen jogcíme.

Eredeti megjelenés éve: 1927

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Márai Sándor művei Helikon, Akadémiai

Helikon, Debrecen, 2011
Akadémiai, Budapest
178 oldal · keménytáblás

Rea>!
Márai Sándor: Istenek nyomában

Márai 1926-ban lapjának megbízásából hosszabb közel-keleti útra indult. Tudnék lelkesedni én is egy ilyen kalandért, amelynek úticéljai ezek voltak: Alexandria – Kairó – Luxor – Jeruzsálem – Jerikó – Betlehem – Názáret – Bejrút – Damaszkusz – Rodosz – Szmirna – Isztambul – Athén. Sokféle Isten nyomában haladunk. Mint regényírónak, eleve minden eszköze, sőt neki extra műveltsége, tájékozottsága megvan ahhoz, hogy egy szokványos útirajznál többet nyújtson. Engem ezzel el tud bűvölni nagyon.
A hangsúly nem feltétlenül mindig a „híres” látnivalókon volt. Márai Kelet letűnt varázsát keresi, és sokszor nem találja már, vagy nem ott és úgy, ahogy várnánk. Sokszor egy utcarészlet, egy hangulat, egy táj, ízek, szagok, többet elmondanak a nagy egészről, a mesés, a misztikus Keletről, mint egy híres piramis, egy ismert templom..
Néha furcsáltam Márai kiábrándultságát, néha megértettem. Luxorban például a Tutanhamon sírkamrájának meglátogatásánál sokkal érdekesebb a Carterről adott képe. Vagy egy székelyesen, magyarul beszélő arab hirtelen felbukkanása is derítő színfolt volt. És micsoda ellentét a damaszkuszi selyemkaftánban ülő, öreg, piszkos arab kereskedő, aki toprongyos bazárjában mégis Dárius kincseit árulja.
A meglátogatott országok, városok aktuális (1926) politikai, társadalmi helyzetéről, állapotáról összehozott tisztességes ízelítő, bizony Márai rendes hozzáértését bizonyítják. Számomra egy csomó új, vagy érdekes ismeret forrása az a jó pár oldal, amely a még csak készülő új zsidó állam gondjait, a francia mandátum alatt álló Szíriát, a gerillaháborút folytató drúzokat, vagy az arab mentalitást mutatja meg. Az ilyen komolyabb témákat azért néha humorral feloldja. A tevéről tartott értekezése haláli, vagy Szmirna ordítozó derviseinek bemutatása is mosolyogtatóan ironikusra sikeredett.
Viszont a legvégén Rodoszon és Athénban egy pöttyet jobban is bedobhatta volna magát, ott leült nálam a könyv…De összességében tetszett, és én szeretem a stílusát is:)

jeno>!
Márai Sándor: Istenek nyomában

Szinte bosszantó, hogy útleírásokat is ennyire zseniálisan ír… :)

Enzo314>!
Márai Sándor: Istenek nyomában

Iróniával és éleslátással megírt, jó stílusú, „fordított” útikönyv. Nem bedekker-szerűen mutatja be az országokat, hanem a benyomásairól mesél és ez így van jól. 90 éve jelent meg először, de sok leírása valószínűleg most is érvényes.

entropic P>!
Márai Sándor: Istenek nyomában

Az a baj, hogy utálom Márai stílusát.
Nem rossz ez a könyv, tényleg, de a stílus… – á, mindegy is.

szikszai_2 P>!
Márai Sándor: Istenek nyomában

Márai ismét zseniális művet alkotott. Ugyan útleírást még nem olvastam tőle, eddig, de ez a könyve megfogott. A rá jellemző lényeglátás erre a könyvre is jellemző. Remekmű!

Annamarie P>!

A legerősebb kép, melyet Keletről elhoz magával az európai utas, az imádkozó ember képe. Délben, este, nagy forgalmú tereken, szabad mezőkön, a vonat mellett a földeken, térdreesik egy ember, földig hajtja homlokát, két karját keresztbe fonja mellén és imádkozik. Mellette vasút rohan el és gépkocsik; néha egy kirakattal szemben térdel, vagy egy utca torkolatában, amely semmiben sem különbözik a mi európai utcáink képétől. Mindaz, amiből mi idehaza nagyvásárt csinálunk, ez az egész villanyfényes és tülkös civilizáció, amivel mi olyan nagyra vagyunk, természetes nekik, fölvették és használják, szemrebbenés és csodálkozás nélkül. Ami az ő életükben ezen felül többlet, az a nagy erős, veszedelem, s lényege az egész veszedelmesen bonyolult kérdéscsoportnak, ami Kelet és Nyugat érdekeit kettéválasztja: az imádkozó ember.
Sokszor néztem az imádkozó embert. Minden méltóságon túl, amivel a vallási gyakorlatot végzik, van bennük, van a vallásos cselekményben valami szemérmetlen. Ezt csak én érzem így, ők nem. Van valami szemérmetlen ebben az odatérdepelésben egy nyilvános, modern utcán, az én számomra van valami lehetetlenül nyilvános benne, valami megalázó és őszintétlen. De az ő számukra ez a legegyszerűbb, és legőszintébb mozdulata az életnek. A nyugati ember jelképe ma a rohanó ember, ahogy valamikor a könyvet tartó ember volt. A keleti ember jelképe az imádkozó ember.

Olyan nehéz ez az élet; szeretem megtartani káprázataimat, ha néha tehetem.

257. oldal - A hajók Sztambulban (Révai, 1943)

– Ez az üveg – mondta a görög ószeres – az özvegyek üvege.
– Mire használták? – kérdeztem ijedten.
– Sírtak bele… – mondta szomorúan a görög. – Ha meghalt a férj, ebbe az üvegbe sírt az özvegy, ebben gyüjtötte fel könnyeit; s ha megtelt az üveg, akkor szabad volt újra férjhezmennie.
Hát megvettem az özvegyek üvegét, aminek különben határozott pálinkaszaga volt; megvettem, mert olcsón adták és mert a történet nagyon szép.

232. oldal - "Panorama di Rodi" (Révai, 1943)

Dün P>!

Nincs nagyobb titok a Földön, mint az emberek vágya az Isten után; nincs szomorúbb vágy és nincs reménytelenebb.

Kapcsolódó szócikkek: Isten

Az élet nagy élményei előtt torpan így meg az ember egy pillanatra, a szerelem, a halál, a nagy megismerések előtt.

113. oldal - Egy állomás fönn a hegyen: Jeruzsálem (Révai, 1943)

[…] egy nekikeseredett ifjúság minden meggyőződésével verekedtem minden előadott alkalommal a zsidóság emberi jogaiért és méltóságáért, éppen úgy, mint ahogy verekednék a botokud néger, vagy boliviai bennszülöttek emberi jogaiért, ha azt megsértenék, – nem heroizmusból, hanem végső szükségességből, mert minden, ami emberi méltóságon esett sérelem, személyesen degradál minden embert, aki öntudatosan él ebben a zűrzavarban […]"

133. oldal - A zsidók otthon (Révai, 1943)

Dün P>!

A kairói múzeum első emeletén nagy és különlegesen berendezett, gondosan őrzött termekben állították ki a Tutanhamon sírjában talált kincseket. […] A modern ember megdöbbenve és szorongva áll az ízlésnek, a képzeletnek, az elfinomodottságnak, e végső és már-már erkölcstelen igényérzetnek e négy- és ötezer éves műremekei előtt. S e műremekek: vázák, ágyak, karosszékek, fésűk, tálak, korsók, díszkocsik, az ötezer év előtti egyiptomi köznapi életnek közönséges használati tárgyai, ezek mondják el igazán mindazt Egyiptomról, amit a nagy romok, sírok, templomok csak sejtetni tudnak: hogy mi élt, mi pazarolt, mi álmodott, mi unatkozott, mi finomkodott, mi alkotott ötezer év előtt Théba és a karnaki templom oszlopcsarnokaiban és homályos termeiben. Micsoda sötét, mindentől elvonatkoztatott élet lehetett egy ilyen templomváros élete, ahol mindennap rabszolgákat áldoztak valamilyen régi bornyúfejű istennek, s a félhomályos csarnokokban, a tavak és kertek között élt és vándorolt, játékos és unatkozó semmittevésben álmodozott, s megvalósította néha kegyetlen, néha ijesztően nagyszerű álmait egy-egy ilyen keskeny arcú és ferde szemű félisten, mint ez a bágyadt ifjú, Tutanhamon.

A dragomán nélkülözhetetlen kelléke minden keleti utazásnak, nemcsak, mert megmutatja és magyarázza a látnivalókat, amihez nem ért, hanem, mert ő verekszik a kocsivezetővel és a hajcsárokkal, amihez eminensen ért.

91. oldal - Egy tudós (Révai, 1943)

A francia odahaza általában elég műveletlen, de nagyon okos; külföldön változatlanul műveletlen, de mindenáron ő az okosabb.

220. oldal - A franciák Szíriában (Révai, 1943)

[…] öt perce érkeztem meg Afrikába, de nagyjából már most megvásárolhatnám mindazt a fölöslegességet és ízléstelenséget, amit aztán később fáradságosan kell összeszednem Konstantinápoly, Szmirna és Kairo bazárjaiban: török kávémasinát, beyrouthi selyemkendőt és levantei rózsaolajat: egyébként mind szolíd áru, mint a védjegy is bizonyítja: „Made in Germany”.

33-34. oldal - Afrika (Révai, 1943)