Füves ​könyv 595 csillagozás

Gyógyító gondolatok
Márai Sándor: Füves könyv Márai Sándor: Füves könyv Márai Sándor: Füves könyv Márai Sándor: Füves könyv Márai Sándor: Füves könyv Márai Sándor: Füves könyv Márai Sándor: Füves könyv Márai Sándor: Füves könyv Márai Sándor: Füves könyv

Olyasféle ez a könyv, mint a régi füves könyvek, amelyek egyszerű példákkal akartak felelni a kérdésekre, mit is kell tenni, ha valakinek a szíve fáj, vagy elhagyta az Isten. Nem eszmékről és hősökről beszél, hanem arról, aminek köze van az emberhez. Írója tanulva akarja tanítani embertársait, tanulva a régiektől, a könyvekből, azokon keresztül az emberi szívből, az égi jelekből. Elemi ismereteket kíván közvetíteni az emberi élet alapigazságait illetően. Márai Sándor 1943-ban írott művét Epiktétosznak, kedves Marcus Aureliusának, Montaigne-nak és valamennyi sztoikusnak ajánlja, akiktől a hatalomról, a jókedvről, a félelemmentes életről tanult.

Eredeti megjelenés éve: 1943

Kossuth / Mojzer, Budapest, 2016
ISBN: 9789630985048 · Felolvasta: Bálint András - Kulka János - Mácsai Pál - Márai Sándor - Rátóti Zoltán
Helikon, Budapest, 2012
Helikon, Budapest, 2012

Marcus Aurelius · Seneca

zoja

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

A könyv tanácsait valószínűleg akkor ajánlatos egytől egyig megfogadni, ha az ember 1900. április 11-én született, és Márai Sándornak hívják.
Ha az ember nem felel meg ennek a kitételnek, akkor nyugodtan válogassa meg a tanácsokat, és nagyon válogassa meg, ha az ember nő. Mert a rendszer nem úgy néz ki, hogy ember – nő, hanem úgy, hogy ember – férfi/nő. Kicsit jobban éreztem volna magam olvasás közben, ha nem kellett volna valami bizarr külön fajnak látnom magam a szemében. Ezen kívül nekem kicsit túlságosan felmagasztalja a magányt, pedig én azt igen kedvelem és sokszor igénylem is.
Nagyjából minden mással mélyen egyetértek.
Kíváncsi lennék, ma mit írna ugyanezekről. Lehet, hogy ugyanezeket csak haragosabban és kevélyebben.

Emmi_Lotta IMP

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

Kicsit csalódás volt. Néhol ellentmond magának, néhol banális (pl. a sárgarépa és az alma fogyasztásának hasznossága), olykor pedig meglepő, mennyire nincs igaza. (A 29. pont az öltözködésről szól, mindössze egyetlen egyszerű, bővített mondattal: Az öltözködéssel egyáltalán nem kell törődni.)

Rossz volt olvasni, hogy a nőket milyen mélységesen lenézi. Márai szemében a nők semmiképpen sem egyenrangú társai a férfiaknak, inkább mint a férfi dekorációi jelennek meg. A füveskönyv pontokba szedett szabályai, bölcselkedései szintén nekik íródtak.

Amiket az olvasásról mond (42. és 109. rész), azok maradéktalanul tetszettek.

Helikon, Budapest, 2000
136 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632086465
robinson P

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

Márait jókor kell olvasni. Mindig akkor amikor szükség van rá. Amikor úgy érzed, kell, le-le venni a polcról és olvasni belőle a kijelölt részeket.

Gyöngyi69

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

Márai Füves könyve megerősített abban, hogy akarjam olvasni a többi írását is. Csodálatosan szép gondolatai vannak, csupa rácsodálkozás az élet apró csodáira, míg a következő oldalon a legmélyebb depresszió hangján szól. Azok, akik azt hiszik, hogy a depresszió úri huncutság, hallgassanak csak meg Máraitól egy rövidke írást, érezzék át azt az őrült fájdalmat, amit ő írás közben érezhetett, a kiábrándultságot emberből és a világból. Ha kicsit is sikerül megérezniük ezt a fájdalmat, akkor ezek után merjék még azt mondani, hogy azt bárki is jókedvében műveli!
Márai depressziósan is csodálatosan ír, épp csak az ember nem szabad, hogy hatása alá kerüljön ezeknek a súlyos gondolatoknak. Egyszerűen csak élvezzük szépséges mondatait, azok hangulatát, bölcsességét – de ne tegyük magunkévá negatív hangulatú írásainak általánosításait.

AniTiger MP

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

Bár nem értek egyet az összes mondatával, mégis szeretek bele-beleolvasgatni ebbe a könyvbe. Nagyon ritkán olvasok füves könyveket, általában elvagyok a pozitív gondolatosokkal vagy a verseskötetetekkel.
Persze ennek szerintem a polcon van a helye, hogy néha lekaphassam. :))

Nem mondom, hogy megoldja a problémákat, nekem inkább az a része tetszik, hogy ezáltal tudom – más is volt már így… várt csodára, volt nagyon magányos, akart hősies lenni, merengett a sétálásról vagy a várakozásról. Tényleg rengeteg témakört érint, érdemes beleolvasni! :)

Helikon, Budapest, 2007
Black_Angel

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

Szeretem Márait, az írásait, bölcsességeit, az életfilozofiáját, azt amit alkotott nekünk. Ez a könyv egy kis összegzés, minden témába belenyúl, és véleményt fejt ki, ami lehet számodra útmutatás, vagy csak egy tanács, hogy csináld. Jó őt olvasni :)

vicomte MP

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

Márai zseniális, máig érvényes költői műgonddal megfogalmazott gondolatai az életről, a világról, és az ember abban betöltött helyéről.

Nagy kár, hogy egy zseniálisra öt érdektelen és négy kimondottan bosszantó, és már a megírás pillanatában is ostobának, túlhaladottnak, vagy dzsentroid-értelmiségi mód sznobnak számító szentencia jut.

csauperjel

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

E könyv olvasása közben fontos felfedezést tettem magamról: születésemtől van bennem egy adag hajlam a sztoicizmusra. Kedvelem az udvariasságot, az arisztokratikus szemérmességet, taszít az erőszak és minden hivalkodás. Ekkor értettem meg, hogy ugyanezért szeretem annyira a Prédikátor könyvét is. És bár Márai nem kedvenc íróm, ezzel a kis írásával nagyon egymásra találtunk.

Kiss_Csillag_Mackólány P

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

Nagyon tetszik, ahogy az élet minden területét érinti, minden emberi területet, gondolatot, érzelmet és cselekedetet érint.
Jó tanácsokkal, ötletekkel lát el minket a nagybetűs életben való illő, helyes jelenlétről.
Érdekes, amikor azt írja, hogy az öltözködésről nincs mit beszélni.
Ugyanakkor rendkívül humoros, ami könnyebbé teszi a „bölcsességek” megjegyzését, ám vitathatatlan, hogy rengeteg életbölcsességet találunk benne.
Számomra ez a könyv úgy lenne az igazi, ha táskában, zsebben tartható méretben lenne, és mindig velünk lehetne, mint a mindennapi életünk Bibliája.

PuPilla

Márai Sándor: Füves könyv Gyógyító gondolatok

Őszintén: ekkora egy túlértékelt sznobságot…

fülcimpa

Fontold meg, mielőtt kézbe veszel és olvasni kezdesz egy könyvet – legalább úgy fontold meg, mint mikor bizalommal kezet adsz egy embernek. Mert a könyvnek lelked figyelmét adod egy időre; s nagyon sok ez, mert az élet rövid és lelked csak a tied.

79. oldal, Helikon Kiadó 1997

Kapcsolódó szócikkek: könyv
holle

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
P_Janka

Az olvasásról

Erővel olvasni. Néha nagyobb erővel olvasni, mint amilyen erővel az írás készült,
melyet olvasol. Áhítattal, szenvedéllyel, figyelemmel és kérlelhetetlenül olvasni. Az
író fecseghet; de te olvass szűkszavúan. Minden szót, egymás után, előre és hátra hallgatódzva a könyvben, látva a nyomokat, melyek a sűrűbe vezetnek, figyelni a titkos jeladásokra, melyeket a könyv írója talán elmulasztott észlelni, mikor előrehaladt műve rengetegében. Soha nem olvasni fitymálva, mellékesen, mint akit egy isteni lakomára hívtak, s csak a villa hegyével turkál az ételekben. Elegánsan olvasni, nagylelkűen. Úgy olvasni, mintha a siralomházban olvasnád az utolsó könyvet, melyet még beadott celládba a porkoláb. Életre-halálra olvasni, mert ez a legnagyobb, az emberi ajándék. Gondold meg, hogy csak az ember olvas.

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
fülcimpa

Meg kell tanulni hallgatni, s talán ez a legnehezebb. Az ember mindig többet beszél egy szóval.

88. oldal, Helikon Kiadó 1997

mandarina

Zene nélkül sokkal szegényebb az élet.

ludovika

Szeretet lehet adni és lehet kapni. Csak egyet nem lehet: zsarolni.

119

BZsofi +SP

Ha csak teheted, élj mindig úgy, hogy az emberi szellem kristályba fagyott remekműveinek egyikét mindennap megszemléld, s ha néhány pillanatra is! Ne múljon el egyetlen napod, hogy nem olvastál néhány sort Seneca, Tolsztoj, Cervantes, Arisztotelész, a Szentírás, Rilke vagy Marcus Aurelius könyveiből. Mindennap hallgass néhány ütem zenét, ha másképp nem lehet, szólaltasd meg a zenedobozon Bach, Beethoven, Gluck vagy Mozart valamely tételét. Ne múljon el nap, hogy nem nézegetted néhány percen át valamilyen jó nyomat tükrében Brueghel, vagy Dürer, vagy Michelangelo valamelyik festményét vagy rajzát. Mindezt oly könnyű megszerezni, s oly könnyű megtalálni a félórát, mely a remekművekhez szükséges! S oly könnyű megtölteni lelked az emberi tökéletesség boldog összhangjával! Gazdag vagy, akármilyen nyomorult is vagy. Az emberi szellem teljessége a tiéd is. Élj vele, mindennap, ahogy lélegzik az ember.

107

vicomte MP

A nőkről általában

Köszönet a nőknek.
Köszönet neked, aki megszültél. És neked, aki a feleségem voltál. És neked, te harmadik, tizedik, ezredik, aki adtál egy mosolyt, gyöngédséget, egy meleg pillantást, az utcán, elmenőben, vigasztaltál, mikor magányos voltam, elringattál, amikor a haláltól féltem. Köszönet neked, mert szőke voltál. És neked, mert fehér voltál. És neked, mert okos és jókedvű voltál. És neked, mert türelmes és nagylelkű voltál. És neked, mert betakartad hajaddal arcomat, mikor megbuktam és rejtőzni akartam a világ elől, s neked, mert tested meleget adott testemnek, mikor fáztam az élet magányában. És neked, mert gyermeket szültél nekem. És neked, mert lefogod majd ujjakkal a szemem. És neked, mert kenyeret és bort adtál, mikor éhes és szomjas voltam. És neked, mert testedből a gyönyör sugárzott. És köszönet neked, mert jó voltál, mint az állatok. És neked, mert testednek olyan illata volt, mint a földnek az élet elején. Köszönet a nőknek, köszönet.

Helikon, 1997. 33. oldal

gjudit8

Utolsó leheletemmel is köszönöm a sorsnak, hogy ember voltam és az értelem egy szikrája világított az én homályos lelkemben is. Láttam a földet, az eget, az évszakokat. Megismertem a szerelmet, a valóság töredékeit, a vágyakat és a csalódásokat. A földön éltem és lassan felderültem. Egy napon meghalok: s ez is milyen csodálatosan rendjén való és egyszerű! Történhetett velem más, jobb, nagyszerűbb? Nem történhetett. Megéltem a legtöbbet és a legnagyszerűbbet, az emberi sorsot. Más és jobb nem is történhetett velem.

zsofigirl

Boldogság természetesen nincsen, abban a lepárolható, csomagolható, címkézhető értelemben, mint ahogy a legtöbb ember elképzeli. Mintha csak be kellene menni egy gyógyszertárba, ahol adnak, három hatvanért, egy gyógyszert, s aztán nem fáj többé semmi. Mintha élne valahol egy nő számára egy férfi, vagy egy férfi számára egy nő, s ha egyszer találkoznak, nincs többé félreértés, sem önzés, sem harag, csak örök derű, állandó elégültség, jókedv és egészség. Mintha a boldogság más is lenne, mint vágy az elérhetetlen után.

70. A boldogságról

Említett könyvek

Ezt a könyvet itt említik