Erdélyi ​emlék 3 csillagozás

Márai Sándor: Erdélyi emlék Márai Sándor: Erdélyi emlék

Már hajnalodik, mikor a különvonat, mely államférfiakat, politikusokat és újságírókat visz a kolozsvári ünnepre, megáll a történelmi Erdély területén, hogy Nagyvárad után először megpihenjen, mielőtt nekivág az útnak, mely néhány óra múltán elvezeti Erdély fővárosába. Kolozsvárra utazunk, s mintha csak e hajnali pillanatban érzékelnők teljesen és először ennek az útnak valóságát.

Márai először 1940-ben utazik Erdélybe, rögtön a második bécsi döntést követő napokban. Élete során kevés esemény hozza ki belőle olyan szemmel láthatóan az érzelmeket, mint Erdély visszatérése. Mindez nem pusztán a felemás igazságtételnek köszönhető, hanem a felfedezés feletti örömnek is.
Különösen igaz ez székely körútjaira, amikor csak hírből, könyvből ismert tájakat látogat végig, és vonzó szellemiséggel, élő és elhunyt alkotók életművével találkozik.

Helikon, Budapest, 2017
Helikon, Budapest, 2016

ildiko_adam06
Márai Sándor: Erdélyi emlék

A borító és a felvezetés alapján hangsúlyosabb erdélyi vonatkozást vártam. Márairól szól a könyv, kiragadott írásain keresztül, amelyek mindegyikében megjelenik Erdély egy tájon, városon, írón, egyéb tapasztaláson keresztül. A hangsúly mindig változik: néhány írás nagyon klassz és tényleg Erdély a fókusz, néhányban épp csak említésre kerül.