Bébi ​vagy az első szerelem 8 csillagozás

Márai Sándor: Bébi vagy az első szerelem Márai Sándor: Bébi vagy az első szerelem

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az új magyar regény Pantheon Irodalmi Intézet

Révai, Budapest, 1943
346 oldal · keménytáblás
Pantheon Irodalmi Intézet, Budapest, 1928
250 oldal

DaTa>!
Márai Sándor: Bébi vagy az első szerelem

Máraihoz képest meglepő témaválasztás: hogyan fordul ki magából egy köztiszteletben álló tanárember, hogyan zuhan végül teljes zavarodottságba, megszállottságba. Mindez a mestertől megszokott kifinomult stílusban megírva. Szerettem. Nagyon.

molyreka I>!
Márai Sándor: Bébi vagy az első szerelem

Könnyen olvasható, bár nem lett a kedvenc könyvem. Ez elején rendkívül jól tudtam azonosulni a főszereplővel.
A második részében már voltak olyan döntései a tanárnak, amiknek az okai nem voltak számomra világosak.

Márai Sándor: Bébi vagy az első szerelem

Az első olyan könyvem volt Máraitól, ami nem igazán tetszett. Idő volt, mire az agyam átkapcsolat a régies nyelvezetre, de ez kifejezetetten tetszett. Valószínűleg egészen más vártam a könyvtől. Mindenesetre érdekes volt, hogyan főhősünk, A Tanár teljesen kivetkőzik magából és eluralkodik rajta az őrület, számomra igazán mindnen különösebb kiváltó ok nélkül.

nagy_csilla>!

Mit értünk mi emberek egymáson? Semmit. Magunkat sem értjük. Minden más, mint ahogy hisszük, minden más.

nagy_csilla>!

Az az érzésem, hogy helytelenül pihenek. Úgy pihenek, mint akinek valami sürgős dolga van; úgy pihenek mint akinek az a dolga, hogy pihenjen. Valószínűleg nem így kell csinálni.

nagy_csilla>!

Eszembe jutottam magamnak. S rögtön elkedvetlenedtem: kellemetlen ismerős. Nincs most szükségem rá. Kár, hogy elkerülhetetlen vele lennem.

nagy_csilla>!

Legerősebben erre emlékszem vissza: erre a mámorra, mi elfogott lassan. Hogy beszélhetek. Senki nem látja az arcomat. Mindent elmondhatok. Ismeretlen, félig elfeledett szavak,fogalmak, nevek jutottak eszembe. Mint aki börtönből jön, ahol egy életen át hallgatott. S berúg attól, hogy beszélhet. S valaki hallgatja. Soha nem tudtam, hogy ilyen csodálatos dolog a beszéd.

Leilaa>!

Mentől tovább tanítok, annál kevesebbet tudok. Mintha kiadtam volna, amim volt.

Leilaa>!

Introibo ad altarem Dei… ad Deum, qui laetificat juventutem meam. Istenhez megyek, aki megvidámítja az én ifjúságomat.

nagy_csilla>!

Bizonyára millió dolog van, amihez felmérve minden bajom, minden, ami reám vonatkozik és engem érint, nevetséges és jelentéktelen.

nagy_csilla>!

Ha az ember figyelmesen megnéz egy napilapot, az az érzése, hogy az élet az egész világon igazságtalan szerencsétlenségek sorozata… Ami ezen kívül történik, az olyan mellékes, hogy nem is tartják érdemesnek följegyezni.