Az ​írástudó 4 csillagozás

Publicisztika, 1925–1927
Márai Sándor: Az írástudó

Mottó: ​…az újságírás nem árt az írónak; kitűnő iskola és gyakorlat.

A publicista Márai „Akkor is ír, ha sétál az utcán, vagy fellép egy villamos peronjára. Vezércikket fűz a cipőjébe reggel, regénytémákkal beretválkozik. Úgy áll készen az írásra a nap minden percében, minden porcikájában oly ideges remegéssel, mint versenyparipa startnál futásra” – írta Márairól Bálint Jenő 1933. májusában A Reggel című lapban, a vele készített interjú bevezetéseként. Márai szenvedélyesen író és újságíró: e két fogalom szorosan összetartozik nála, ezért tartja és nevezi az újságírást „újságba írás”-nak. Újságba írni rang, hiszen ő annak a tárcaíró nemzedéknek egyik utolsó tagja, akik szinte napról-napra párbeszédet folytatnak olvasóikkal. Mindaz érdekli, amiből tanulni és tanítani lehet, ami gazdagíthatja a tudást, szélesíti a látókört, érthetőbbé (és sokszor elfogadhatóbbá) teszi a világot, ami körülveszi az embert. Ezért olvassa rendszeresen a nyugati sajtóorgánumok jelentősebbjeit is.… (tovább)

Helikon, Budapest, 2008

Márai Sándor: Az írástudó Publicisztika, 1925–1927

Márai valóban még séta közben is ír. Mindenről amit hall, lát, tapasztal van véleménye és azt nem is titkolja el. Mindent leír. Nem is akár hogyan. Sokkal több idézetet is fel lehetett volna tölteni, de akkor oldalakat kellett volna bemásolni.
A politikai írásai annyira nem fogtak meg, de ez csak azért van, mert a politika elég távol áll tőlem.
Viszont örömmel sétáltam Vele Párizs utcáin, szívesen utaztam Vele egész Franciaországban.
Jó volt megismerkedni a francia emberekkel, szokásokkal, életszemléletükkel.
Mindenképpen hatással volt rám.

csüpek>!

Márai Sándor: Az írástudó Publicisztika, 1925–1927

Ezzel a könyvvel szerettem bele Máraiba.

jeno>!

Márai Sándor: Az írástudó Publicisztika, 1925–1927

Márai nemcsak íróként volt nagyszerű, hanem publicistaként. Ezt alátámasztja ez a kötet. Márai-őrülteknek nagyon ajánlom.

lilaköd P>!

Negyvenhat éves a művész, és már zsenge gyerekkorában folyékonyan tudott éhezni.

12. oldal Succi, a híres éhező

lilaköd P>!

Istennel mindenki tegező viszonyban van. Egy államtitkárt már méltóságolni kell.

lilaköd P>!

Vizet a francia csak akkor iszik, ha beteg.

lilaköd P>!

Szép az, ami érdek nélkül tetszik.

lilaköd P>!

Teljesen gyermekes az arca. Nem finom arc, még nem szenvedett előzőleg sokat, elszánt, természetes, emberi és fiatal arca van.

lilaköd P>!

Mindig féltem az íróktól. A perifériákban laknak, homlokukba húzzák a kalapjukat, morogva köszönnek, és nem lehet tudni, mi a szándékuk a földön.

lilaköd P>!

Leírta és kifejezte azt, amit az emberek éreztek, ami történt velük, vagy amit szerettek volna, hogy történjen. Ki tud többet?

lilaköd P>!

Később gondoltam arra, hogy nem ártana megalapítani az „Emberek Napját”, amikor a madár- és favédelem mintájára a tanulók kioktatásban részesülnek afelől, hogy mint kell kezelni, óvni és ápolni az embereket.

lilaköd P>!

A párizsi esküdtszék előtt rendkívül megható formák között játszódott le a huszonhárom éves lengyel színésznő perének főtárgyalása, aki „szánalomból és irgalomból” megölte rákbeteg vőlegényét, a lengyel írót. A fiatal leány neve Stanislawa Uminska, s egész Párizs örült, mikor felmentették. (…)
Vajon mikor fogom a napokban viszontlátni Uminska, kisasszonyt egy nagy párizsi Music Hall görljei között?

30-32. oldal Az irgalmas hősnő

lilaköd P>!

Hordják a kígyó bőrét ezzel szemben, ezt már régebben észrevettem, és a markomban nevettem, mert már régen előre látható volt, hogy a Nő vissza fogja adni a kígyónak a kölcsönt, azt a bizonyos paradicsomi kölcsönt.