A ​teljes napló 1961–1963 (A teljes napló(k) 12.) 4 csillagozás

Márai Sándor: A teljes napló 1961–1963

A Helikon Kiadó hatalmas vállalkozása Márai Sándor Teljes Naplójának közreadása. Jelen kötet a tizenkettedik a sorban, melyben az amerikai időszak három évének személyes-szellemi eseménynaptára olvasható. A már eddig is megjelenő témákon (politikai események, olvasmányok, reflexiók) túl újszerű, hogy az író megbékélni látszik a New York-i élet adta lehetőségekkel, egyfajta nyugvópontra érkezett az élete. Nem tud megbékélni viszont az enyhülő hidegháborús politika következményeivel, a számára elv nélküli, nagyhatalmi kiegyezésekkel, melyeknek 1956-ban áldozatává vált hazája és ő maga is, a hazatérés reményét vesztve el ezzel. Csaknem fél éves európai utazása is legalább annyi kérdést vet fel benne az öreg kontinenssel kapcsolatban, mint amennyire engedi megélnie a „hazatérés” élményét.

Márai e naplókötete is megerősíti a már korábban világossá váló párhuzamot Odüsszeusz sorsával: keresés, igazi otthonra találás nélkül.

>!
Helikon, Budapest, 2012
486 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632273563

Enciklopédia 10

Szereplők népszerűség szerint

Adolf Eichmann


Kedvencelte 1

Most olvassa 2

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 6

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

jeno>!
Márai Sándor: A teljes napló 1961–1963

Annyira jó, hogy éveket tudok együtt lélegezni a kedvenc írómmal!


Népszerű idézetek

DaTa>!

Napok óta csak ímmel-ámmal olvasok, nem tudok odafigyelni versekre, nincs igazi kedvem olvasni… Ilyenkor mindig rossz a lelkiismeretem. Az egyetlen „bűnös mulasztás”, ha a nap úgy telik el, hogy nem olvastam figyelmesen legalább két órán át.

69. oldal

Zsuzsi_Marta>!

A nagy írásokban mindig van valami kimondatlan – csak a dilettáns kürtöli széjjel azt, amit mondani akar. A nagy írásokban az igazi mondanivaló csak annyira tetszik ki a szövegből, hogy válaszadásra készteti az olvasót, mielőtt még a kérdés elhangzott volna. Nem az író „felel”, hanem az olvasó: ez az igazi, a nagy irodalom.

262. oldal

DaTa>!

Hemingway […] megkapta a Nobel-díjat is, amely – irodalmi vonatkozásban – már jó ideje nem megbízható értékmérő, holott kiválóak is megkapják.

108. oldal

1 hozzászólás
DaTa>!

Közömbösség a világgal szemben, igényesség önmagunkkal szemben, valahogy ezt szerettem volna, életben is, munkában is. Csak tökéletlenül sikerült.

93. oldal

DaTa>!

Éjjel Szophoklész. Oidipos Kolonosban.
A pszichoanalízis sokat köszönhet az irodalomnak. De az irodalom nem köszönhet semmit a pszichoanalízisnek. Végül is, Szophoklész előbb és többet tudott az Ödipusz-komplexusról, mint Freud.

155. oldal

Frank_Waters I>!

Ez Phocion, a görög tengernagy álláspontja, aki ijedten kérdezte, mikor egyik beszédét megtapsolták az athéniak: „Valami ostobaságot mondtam?”

189. oldal

1 hozzászólás
DaTa>!

Augusztus 31. Ma 15 esztendeje, hogy eljöttem Magyarországról. Ha ott maradok, már elittam volna magam.

382. oldal

DaTa>!

Látni még Spanyolországot. Talán Mexikót. És még egyszer Ausztriát. Pestre nem kívánkozom, ha mindent összevetek, csömör van bennem, amikor Pestre gondolok. Sok jó volt otthon, a magyar nyelv, de az egészből csömör maradt. Kassa, talán.

146. oldal

DaTa>!

Tizenöt éve, hogy eljöttem abból a világból, és mindennap megkönnyebbüléssel gondolok arra, hogy nem kell ott élnem. És ebben a tizenöt évben nem volt egyetlen nap, amikor honvágyam lett volna Budapest után.

387. oldal


A sorozat következő kötete

A teljes napló(k) sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

Mindszenty József: Napi jegyzetek
Ortutay Gyula: Napló 2.
Burány Nándor: Magunk próbaköve
Moldova György: A napló
Radnóti Miklós: Napló
Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni: Napló
Fehér Klára: Hová álljanak a belgák?
Faludy György – Eric Johnson: Jegyzetek az esőerdőből
Tompa Andrea: Sokszor nem halunk meg
Karinthy Ferenc: Napló I-III.