A ​teljes napló 1957–1958 (A teljes napló(k) 10.) 4 csillagozás

Márai Sándor: A teljes napló 1957–1958

Márai Sándor naplóinak eddigi magyar kiadása korántsem teljes — a köteteket vagy maga az író, vagy a kiadó állította össze, esetenként kihagyva a személyesebb, illetve politikailag „kínosabb” feljegyzéseket.

A helyzet orvoslására született Ami a naplóból kimaradt sorozat azonban szintén válogatás, teljes naplókiadás tehát nincsen. A Helikon Kiadó ezt a hiányosságot kívánja megszüntetni, amikor új sorozatban közreadja a jegyzetekkel, hely-, név- és tárgymutatóval kiegészített teljes naplót, amely tartalmaz minden eddig megjelent, valamint számos, nyomtatásban még soha nem közölt, a hagyatékból frissen előkerült feljegyzést.

A nagyszabású vállalkozás kétségtelenül hozzájárul majd Márai Sándor, az író és az ember minél teljesebb megértéséhez.

Helikon, Budapest, 2011

Emanuel Swedenborg · Nagy Imre

Márai Sándor: A teljes napló 1957–1958

Márai naplóinak tizedik kötetében épp tíz éve, hogy elhagyta Magyarországot, Lolával és Jánossal együtt új otthonukban, New Yorkban megkapják az amerikai állampolgárságot, és közben újra eltelt két év itt, tulajdonképpen hasonlóan, mint az előzőek. Sok olvasással, állandó pénztelenséggel, elég mély depresszióval, az örökös vágyódással vissza „haza”, egy Európába, ami már nincs és nem is lehet többé, s közben ott van annyi bölcsesség, meg persze olykor megmosolyogtató badarság, de igen, valami nagy, ragyogó tisztaság. Negyvenhatodik Márai kötet, amit olvastam. Szerencsére még van hátra az életműből.

jeno>!
Márai Sándor: A teljes napló 1957–1958

Olvasom sorban a naplóit, és azt sajnálom, hogy már csak három évtized, és vége lesz.
Azt sajnálom, hogy vége lett…

csillagka>!

Az udvariasság egyetlen, őszinte, felsőfokú kifejezésmódja: a közöny.

195. oldal, 1958. aug. 22.

Frank_Waters I>!

Kosztolányi még tíz emberről ábrándozott, akiknek érdemes írni… Optimista volt.

csillagka>!

A haragnak van egy felsőfoka, amely ugyancsak veszedelmes: a közöny. Ez az igazi harag.

8. oldal, 1957. jan. 9.

csillagka>!

Egy könyvesbolt kirakatában egy könyvnek ez a címe: Practical Mysticizm. Ez Amerika.

211. oldal, 1958. szept. 23.

DaTa>!

Az öregség meglepetése, hogy nem fáj. Nincs nosztalgiám, semmit nem sajnálok, ami „volt”, és nincs többé. Csak azt sajnálom, ami van, és nincs úgy, ahogy lehetne.

Kapcsolódó szócikkek: öregség
DaTa>!

Már nem várok semmit. Ez a „waiting-for-Godot” magatartás tökéletesen megszűnt. Az ember az Örömet várta vagy a Sikert, vagy a Meglepetést – és valahogy minden eljött, az Öröm is, a Siker is, a Meglepetés is (jó és rossz változatban), s aztán minden elmúlt, és elkövetkezett egy időszak, amikor valahogy semmi nem jött többé. És akkor megszűnt a várakozás is. Egy ideig még egyféle igazságtételt, elégtételt várt az ember, de aztán felébredt egy reggel, és megértette, hogy nincs semmiféle igazságtétel. Csak a tények vannak. Így lehet élni – s nem is biztos, hogy nem lehet még Siker vagy Öröm, vagy Meglepetés –, de Igazságtétel egészen biztosan nincs, már csak azért sem, mert én, a világ „része”, képtelen vagyok erre, hogyan lehetne akkor módja erre a világnak? Nem „várok” semmit. Most kezdek komolyan öregedni.

DaTa>!

Az amerikaiak lábát az autó hülyíti el, a fejüket a televízió.

DaTa>!

Író csak az anyanyelvén író. Minden más csak hűdéses dadogás, mesterséges, betanított beszéd.

185. oldalodak

DaTa>!

Egy társaságban valaki Illyés versét dicséri, az „Egy mondat a zsarnokságról” című írást.
Illyés a legsunyibb a magyar irodalmi társutasok között. Ez a vers a zsarnokságról a fióknak készült, úgy, hogy közben a zsarnokság napidíjat fizetett a költőnek – devizák alakjában –, hogy utazgasson Moszkvába és Amszterdamba s máshová, bizonyítani, hogy nem is olyan zsarnoki az a zsarnokság, mint a költő ezt a fiókjának írta. Ha másért nem, ezért érdemes volt tíz év előtt eljönni Magyarországról.

A teljes napló(k) sorozat · Összehasonlítás