A ​teljes napló 1947 (A teljes napló(k) 4.) 7 csillagozás

Márai Sándor: A teljes napló 1947

Márai Sándor naplóinak eddigi magyar kiadása korántsem teljes – a köteteket vagy maga az író, vagy a kiadó állította össze, esetenként kihagyva a személyesebb, illetve politikailag „kínosabb” feljegyzéseket. A helyzet orvoslására született Ami a naplóból kimaradt sorozat azonban szintén válogatás, teljes naplókiadás tehát nincsen. A Helikon Kiadó ezt a hiányosságot kívánja megszüntetni, amikor új sorozatban közreadja a jegyzetekkel, hely-, név- és tárgymutatóval kiegészített teljes naplót, amely tartalmaz minden eddig megjelent, valamint számos, nyomtatásban még soha nem közölt, a hagyatékból frissen előkerült feljegyzést. A nagyszabású vállalkozás kétségtelenül hozzájárul majd Márai Sándor, az író és az ember minél teljesebb megértéséhez.

Helikon, Budapest, 2007

Márai Sándor: A teljes napló 1947

Egy ponton azon gondolkodtam, Istenem, de jó lenne, ha Márai élne még, miket írna a 2017-es naplójában. Aztán pár sorral lejjebb rádöbbentem, butaságokra gondolok. Hiszen már megírta ő mindezt, akkor, 1947-ben. Nem változott semmit a világ. Nem változott semmit Magyarország. Nem változik soha, semmi.

jeno>!
Márai Sándor: A teljes napló 1947

Szinte hihetetlen, hogy még mindig minden oldalon tud valami újat mondani.

DaTa>!

Az emberek között oly nagy most a feszültség, hogy régi barátságok is felbomlanak, egyik napról a másikra, különösebb ok nélkül, csak mert az egyik nem gyűlöli olyan hévvel azt, ami történik, mint a másik.

Nem elég szeretni azt, amit ők szeretnek; megkövetelik, hogy azt is gyűlöljem, amit ők gyűlölnek. Itt válnak el útjaink.

Kapcsolódó szócikkek: barátság
DaTa>!

Olyan korban éltem, amikor nem lehetett tudni, ki veszélyesebb: a rabló vagy a rendőr?

DaTa>!

A gonosz emberekkel megbirkózom valahogy, nagyjából érdekelnek is. A buta embereket nem bírom, kezemből kiesik a fegyver, velük szemben védtelen és tehetetlen vagyok.

DaTa>!

Itt a tavasz. De már nem a szívem fáj ilyenkor, hanem a lábam.

DaTa>!

A változó életkorokban újra el kell olvasni a könyveket, melyekhez személy szerint közünk van.

DaTa>!

Az író nem házalhat műveivel. Egy könyvben legyen annyi erő, hogy önmagától utat talál a világhoz.

DaTa>!

Bizonyos korban egy férfi számára izgalmasabb kaland megcsalni az adóhivatalt, mint a feleségét.

DaTa>!

Igazi ellenfelünk nem a bolsevizmus, nem a politika. Igazi ellenfelünk a tömegember közönye.

DaTa>!

Az önuralom természetesen nem az, hogy az ember hallgat és félreáll. Az önuralom az, hogy az ember csak arról beszél, ami fontos számára, s nem „félreáll”, hanem „oda áll”, ahol a helye.

Kapcsolódó szócikkek: önuralom
DaTa>!

Reggel erős halálfélelem. A tudat, hogy néhány hét múltán negyvenhét éves leszek, hogy holnap vagy nem is olyan sokára, föltétlenül meg kell halni, a halál elkerülhetetlen tényének tudata mostanában megkísért néha. L. -nek vannak most ilyen halálsejtelmei. Nem a haláltól félek, inkább csak a tény az, ami szorongást vált ki, azt, hogy nincs semmiféle földi erő, ami ezt a tényt megváltoztathatná – meg kell halni, nem érted? És akármit csinálsz és akármit csinálnak a többiek, meg kell halni! – ezt kiabálja ilyen pillanatokban valami. Marcus Aureliust olvasom és megnyugszom.

A teljes napló(k) sorozat · Összehasonlítás