Előadók, ​társszerzők 3 csillagozás

(1951-1952)
Mándy Iván: Előadók, társszerzők Mándy Iván: Előadók, társszerzők

Ronda ​dolog volt ez. Utazás előtt való éjszaka valóságal rosszul lettem. Elkapott a láz, valami sötét betegség indult. Korán kellett kelnem. Ettől a gondolattól aztán végképp nem tudtam elaludni. Belebámultam a sötétbe, vártam a reggelt.
A redőny rései között kedélytelen, szürke fénnyel beszivárgott a reggel. Hogy másztam ki az ágyból? Hogy ittam meg a teát a konyhában? Hogy aztán valami bódult félálomban elinduljak a pályaudvar felé.
Ez volt az utazás reggele. Így elindultam. Így indult az előadó, hogy valahol vidéken egy könyvet ismertessen.
Ötvenes évek. Az ötvenes évek első fele. Kizuhanva az irodalmi életből, kizuhanva mindenhonnan, jó, hogy ez akadt. Előadások, átírások.
Az ifjúsági rádió valósággal az életemet mentette meg, hogy „átcsúsztatott” néhány hangjátékot. „Dobja fe, Mándykám” De hát jó írók írásait általában nem kell feldobni. Azok valahogy megvannak anélkül is. És akiket fel kell dobni…! Azt hiszem, felkötöttem volna magam, ha néhány… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1970

Magvető, Budapest, 1987
582 oldal
Magvető, Budapest, 1970
264 oldal · keménytáblás

Mándy Iván: Előadók, társszerzők

Sírkővé véletlenül át nem alakított, de ügyesen háromfelé osztott (mintha lakásfelosztás) néhai kávéházi asztallapon 1 froncsiért FÉLIG ÜRES szimplás pohár a presszóban. Így összegezném.

Ott ül az átíró*, az ötvenes évek foglalkozása, lemberdzsekben, kitölti a totót, mielőtt kivillamosozna Budára előadást tartani az Új barázdát szánt az ekéről a munkásotthonban, ha még aktuális, vagy lehet már „nem szükséges” (börtön) és ott ül a gyilkos bárzongorista, aki gyanús vendég esetén azonnal elzongorázza a szovjet himnuszt. Higgyétek el, az abszurdfogalmatoknál abszurdabb az 50-es évekbeli presszó, és hát valóság.

Látlelet az ötvenes évek első harmadáról Mándy egyedi narrációs technikájával, amit nem mindenki szeret, de nekem bejön ez a stílus, ahol egy presszóasztalnál keresztbe tett lábnak kartonszoknya alatt, egy kölcsönadott ötforintosnak ugyanakkora súlya van a szövegben, mint egy esküvőnek vagy egy politikai okokból elutasított rádiójátéknak, vagy egy fekete autós epizódnak. Mivel ettől hiteles, mivel a keresztbe tett női láb ezekben az években pont ugyanannyira része a magánéletnek, mint a politikai baklövéstől való konstans félelem (bővebben lásd Éjszaka az üdülőben c. novella), ez a tragédia. Hogy testet ölt és él az abszurd, amin Örkénynél nevetünk, itt pedig megtudjuk, hogy így történt. Borzasztó.

*a munkás, aki a cenzúra útmutatásainak megfelelően írja át saját írótársai szövegeit, hogy megfeleljenek a kommunista irodalomszemléletnek.

Gregöria_Hill>!

Te bogáncs, te kóró, te lángoló pattanás, neked presszót?

Gregöria_Hill>!

Egyébként rettenetes gyerekkora volt, az anyja nem engedte strandra!

Gregöria_Hill>!

Infláció… A népkonyhából mentek az esküvőre. Fabulyán tréningruha, kanál a zsebében.

Gregöria_Hill>!

Nyugodt lehet, asszonyom, egy igazi forradalmár nem harcol öregek ellen…!

Gregöria_Hill>!

Turcsányi arca felborult, mint egy tálca, amit alattomosan fellöknek.

Gregöria_Hill>!

– A bírónak ki van adva, hogy fújja le a mérkőzést.
– Mit tehet? Lefújja ötször, hatodszorra megint: hajrá, Ferencváros!
– Valaki elkezdte, hogy ÉDOSZ! Hajrá, ÉDOSZ! Olyat kapott, hogy legurult a B tribünről.