Csutak ​színre lép / Csutak és a szürke ló / Csutak a mikrofon előtt / Csutak és Gyáva Dezső (Csutak 1-4.) 4 csillagozás

Mándy Iván: Csutak színre lép / Csutak és a szürke ló / Csutak a mikrofon előtt / Csutak és Gyáva Dezső Mándy Iván: Csutak színre lép / Csutak és a szürke ló / Csutak a mikrofon előtt / Csutak és Gyáva Dezső Mándy Iván: Csutak színre lép / Csutak és a szürke ló / Csutak a mikrofon előtt / Csutak és Gyáva Dezső

Régen ​találkoztunk Csutakkal, ezzel a kedves, mindenre fogékony kiskamasszal. Vele találkozni annyi, mint gyerek-önmagunkkal találkozni. Gyermekeknek éppúgy olvasmánya tehát, mint a rájuk kíváncsi, őket megérteni akaró felnőtteknek.
A négy Csutak-regény azt a véleményt erősíti meg bennünk, ami szerint „ifjúsági irodalom” nincsen – csak jó és rossz irodalom van. A Mándy-művek világában nem jelentenek külön szigetet a gyerekeknek írt történetek. E jellegzetes Mándy-szövegek az életmű részeként arról vallanak, hogy a gyermekek rejtélyes világa sokkal erősebben kötődik a lélek dolgaihoz, mint a társadalmi változásokhoz – s azért is maradt érintetlenül e művek eredeti szépsége. De szembetűnő az is, hogy Csutak mennyire hozzátartozik a Mándy-művek világához a maga gyerekesen felnőttes és felnőttesen gyerekes érettségével, érzékenységével, és hogy milyen egységesen egyszerű elemekből építkezik ez a bonyolult tartalmakat is világosan közlő, költői tömörségű próza.
„Elmondani… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mándy Iván művei Magvető

Magvető, Budapest, 1993
712 oldal · ISBN: 9631419479
Móra, Budapest, 1957
232 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Réber László

mohapapa I>!

Mándy Iván négy, nagyon lazán egybefüggő Csutak-regényt írt. A regények megjelentek külön-külön is, több kiadásban, de a Magvető Kiadó a Mándy-életmúsorozatban kiadta a négy regényt egy kötetben is. Én most ezt, az egybefűzött kötetet olvastam, de az egyes kötetek értékelését feltettem külön is.

Aki képekkel együtt kíváncsi a négy kötet egészének az értékelésére, az fuson ide:

CSUTAK SZÍNRE LÉP

CSUTAK ÉS A SZÜRKE LÓ

CSUTAK A MIKROFON ELŐTT

CSUTAK ÉS GYÁVA DEZSŐ

mohapapa I>!

– Csiriz! – intett Géza. – Fölmész Barta Mártához, ide a huszonötbe, és megmondod, hogy jöjjön csak vissza. Megállj! – Elgondolkozott. – És hogy a próbáról nem lehet csak úgy elmenni, mirniksz-dirniksz! – Mirniksz-dirniksz – ismételte Csiriz, és indulni akart.
– Megállj! És azt is mondd meg, hogy hagyjon fel az ilyen… az ilyen allűrökkel!
Csiriz a fejét csóválta.
– Talán mégis inkább azt mondom, hogy mirniksz-dirniksz!
Azzal elszáguldott.

140. oldal, Csutak színre lép