Csutak ​és a szürke ló (Csutak 2.) 80 csillagozás

Mándy Iván: Csutak és a szürke ló Mándy Iván: Csutak és a szürke ló Mándy Iván: Csutak és a szürke ló Mándy Iván: Csutak és a szürke ló Mándy Iván: Csutak és a szürke ló Mándy Iván: Csutak és a szürke ló Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

Csutak, ez az érzékeny és nyugtalan kiskamasz a Csutak színre lép című könyvben kezdte el bolyongásait a budapesti utcák, terek, kapualjak, grundok világában. Ott, az előző történetben Csutakot elrabolják. Most ő adja a fejét rablásra. Csakhogy ő nem embert rabol, hanem – lovat. Vagy talán ez nem is rablás, hanem életmentés? A fuvarosnő mindenesetre hiába keresi kiöregedett szürke lovát, és joggal gondolhatja hogy ellopták. Kis hőseink azonban szentül hiszik hogy megmentették a vén paripát a vágóhídtól. Hová rejtik, mi lesz szegény pára sorsa a gyerekek gondozásában, erről szól Mándy Iván regénye, mely egyike a legszebb legköltőibb Csutak-történeteknek. A kötetet Réber László kitűnő rajzai díszitik.

Eredeti megjelenés éve: 1959

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Mókus Könyvek Móra · Sirály könyvek · Ifjúsági könyvek Holnap

Móra, Budapest, 2018
Holnap, Budapest, 2011
Palatinus, Budapest, 2006
198 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639651230 · Illusztrálta: Réber László

Tom Sawyer

Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

A Csutak és a szürke ló megszületését biztosan nagyban inspirálta Mándy vonzódása az állatfigurákhoz, hisz hálás is ez a karakter, amely tulképp itt szimbólummá fejlődik. Az ’50-es évek gyermektörténete, amely már majd környezettudatos, tiszte romlatlan lélekkel védi a gyengét, magatehetetlent, az időset, a kiszolgáltatottat. Mándy valamelyest bizonyára igyekezett eleget tenni a gyermek-kamasz olvasók igényeinek is, de műve végül általános érvényűre sikeredett . Ez is lehet akár igazi karácsonyi történet, hisz dominál benne az érzelem, a szeretet. Én érintett lévén nem tudok elvonatkoztatni Emmától, ezért már a felénél bőgtem.

Rushka>!
Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

Minden látszólagos realizmusa ellenére nagyon szép, lebegő, impresszionista történet és szöveg a Csutak és a szürke ló.
Itt van Csutak, aki sokszor nem is tud a saját története főszereplője lenni, mert mások kiközösítik vagy a saját érzései tartják vissza, a főszereplő sokkal inkább Csutak érzése a szürke ló iránt, sokkal inkább ez fogja össze az eseményeket, mint a valóban megtörténő dolgok. A regény fele álmodozás és játék (Csutak és a többi gyerek játékaik közben mindig a valóságon kívül járnak), magából a valóságból pedig film készül. Szabad világ ez, Csutak szabadon járkál a saját maga által megélt világban (ami néha történetesen maga a valóság) – ha valahogy le lehet írni a gyerekkort, akkor szerintem így, ahogy Mándy itt tette.
Minden kegyetlenség vagy valóban rossz esemény nélkül is egy eléggé szomorú világ ez – Csutak sodródásának, kívülállásának, kiközösítésének és ügyetlenségének folyamatosan felvillanó képeiben látszik az az igazi szomorúság, ami mindig az ember mellett van.
De mindezek mellett és elsősorban ott a fő mondanivaló is: a szürke ló megmenekül.

SteelCurtain>!
Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

Ez kimaradt gyerekkoromban. Talán jobb is, mert akkor nem biztos, hogy felismerem mennyire felnőttek ezek a gyerekek. Mindegyikük igen jól felépített karakter. Különösen a címszereplő, a romlatlan gyerek, a leendő tipikus felnőtt balek, akit minden kényelmetlen helyzetben előtérbe lehet tolni, s éppoly könnyedén lehet félretaszigálni ha a dolgok jól alakulnak. Az ilyen Csutak félék egy kissé örök gyermekek, akik túl őszinték ahhoz, hogy boldoguljanak a világban. És mégis, bár őket rugdalják a legtöbbet, mégis ők a legoptimistábbak.

Gyöngyi69>!
Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

Sok értékelővel ellentétben gyermekkoromban nem olvastam a könyvet. Meglehet, hogy akkor nem tetszett volna nekem sem, leginkább azért, mert nem volt meg bennem a gyermeki fantázia, vagy ha igen, jó mélyre elbújt… Most viszont egy kihívás részeként pár óra alatt olvastam ki Mándy könyvét, amiről kiderült, hogy régóta ott csücsül a polcunkon, ugyanis évekkel ezelőtt megvettük a lányunknak valamelyik karácsonyra. A férjemnek ez volt az egyik kedvenc könyve gyermekkorában, s mivel neki jó ízlése van, reméltük, hogy a lányunknak is örömet okoz majd az olvasása. Jó választás volt, Csilla is nagyon szerette.
Na, szóval Csutak édes-bús története egyszerre mese és valóság, fantáziavilág és való élet keveréke. Az olvasó pedig ha bele tud helyezkedni ebbe az ide-oda lebegésbe, megkapja azt, amit várhat általában a könyvektől, belefeledkezést egy másik világba. Ahhoz, hogy egy ilyen történetet valaki meg tudjon írni, felnőttként is meg kell legyen benne a gyermeki fantázia, másrészt nagyon kell ismerni a gyermeki lélek működését, apró rezdüléseit. Néha a történet hangulata azt juttatta eszembe, amikor gyerekeket hallok mesélni, „lehetetlen” történeteket előadni, talán ez a titka, ez a fajta tálalás teszi gyermekek kedvenc olvasmányává is.

Ibanez P>!
Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

Az első részt még nem olvastam, ezt viszont gyerekkoromban olvashattam, mert volt egy-két nagyon ismerős rész, de kicsi lehettem még (lóbolondként biztos vagyok benne, hogy megvolt a könyv). Szegény Csutakot nagyon sajnáltam, főleg az elején, amikor mindenből kimarad, mintha ő „kisebb fiú” lenne, mint a többiek. Biztattam is, hogy legyen tényleg erős és mondjon nemet a következő csábításnál, de hát ő is csak gyerek, aki vágyódik a barátságra, a közösségre, még ha „Nemecsekként” is kell leghátul kullognia…

Aztán persze jön a ló, ami mindent megváltoztat, hiszen Csutakban ébred fel igazán a vágy, hogy segítsenek a lónak… A megmentésnél látszik, hogy mennyire gyerekek (tejjel itatni a lovat! :-O), furának találtam, hogy nem egyből a sziget jutott az eszükbe, hanem lakásba-padlásra-pincébe vitték volna szerencsétlen állatot :-D

A filmesek megjelenésével a csapat ismét szakadozni kezd, egyedül Csutakot érdekli ténylegesen a ló sorsa, a többieket becsábítja a felnőttlét, illetve Gézáék világa… Csutak itt is újra hibázik, hiszen ő az, aki legfőképp hangoztatja, hogy ne legyen árulás és mégis elmondja Gézának a történteket, noha Gézán érezhető teljesen, hogy már nem tagja ennek a csoportnak, kívülállóvá vált, Csutak mégis megadja a bizalmat a régi ismeretség alapján neki… Persze a ló voltaképpen jobb helyre kerül, de sajnáltam, hogy a történet végén nem derült ki, mi lett végül (mármint nem tudok nem arra gondolni, hogy ugyan meddig foglalkoztatták azt a lovat és utána mi lett vele, értitek … :-D)

Összességében egy aranyos kis ifjúsági regény, amibe igen szépen van beleszőve az igazi barátság-barátok értéke, a kiközösítés érzése és az összefogás tartóssága…

KBCsilla P>!
Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

Ez most kicsit szomorkásabbra sikeredett.
Sajnáltam szegény Csutakot, mert bármit tett, ő mindig csak a kis Csutak maradt, aki kiszolgálja a többieket, és mégis mindig a háttérben marad.
Küzd, gondolkodik, mai szóval azt mondanám, hogy teper, de mégis mind lemarad.
(olyan, mint Nemecsek, csak ő nem hal meg)

Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

Ez egy kicsikét umbuldált értékelés. Jelenleg egy kötetbe szedve olvasom a Csutak-történeteket, de logikailag jól megokoltnak tartom, hogy kötetenként különszedve is feltegyem az értékeléseket. Aztán majd egybe pakolva feldobom az egészet, hátha lesz valaki olyan merész, hogy a négy kötetet végtelen hosszú recenzióját is magáévá tegye. De a bátortalanabbaknak itt van az emberi fogyasztásra még alkalmas rövidebb, cincált verzió.

A második Csutak-történet. Álomszerűbb, néhol szürreális, de döntőn még mindig reális. A történet roppant egyszerű: egy fuvarosnő meg akar szabadulni kiszolgált, sovány, szürke gebéjétől, akibe Csutak beleszeret, megmenti és elrejti ide-oda, de az események végül elsodorják a paripának egyáltalán nem nevezhető pacit.

Mivel a könyvnek, ugye, van előzménye, adja magát az összehasonlítás önkéntélen kényszere. Ahogy az első résznél írtam, Csutak egy csetlő-botló, mély érzésű, de gyenge akaratú figura, aki a tápláléklánc legalján vegetál a kis szép lelkével. Itt azonban történik vele valami. Nem nagy dolog, de határozottan megfogható: Csutak bár egyéniség volt eddig is, jellemmé is lesz. A ló iránti szimpátiája, a gondoskodás kényszere, az elrejtés, a táplálás szükségszerűsége határozott döntéseket vált ki belőle. S bár a többiek szemében Csutak még mindig csak olyan kis vállon veregetős Csutikám, az eseményeket, ahol kompetenciája, már Csutak irányítja.

A történet voltaképpen önállóan is olvasható, de mégis onnan folytatódik, ahol az első kötet abbahagyta. Csak mégis máshonnan: az eddigi barátokat szétszórta, elsodorta az élet, emlékké, nosztalgiává váltak. Az első kötet eseményei pedig bevonultak a Nagy Történetek sorába. Ebben a kötetben is vannak barátok, de valahogy színtelenebbek, szürkébbek, névvel is névtelenek. De kétségtelenül ott vannak Csutak mellett.

De Csutak továbbra is magányos. A szürke ló iránti felelősségvállalás, a gondoskodás kényszere, a szeretet egy magasabb szintre emeli Csutakot, de a magánya ettől nem oldódik. Viszont amíg az első kötetben az öreg deszkakerítés volt a partnere, addig itt a már egy élőlény, a ló válik azzá.

A történetben felbukkan a Csutak szemében legendássá nőtt alakú Színes Géza. Az alakja azonban már nem az a nemes, nagylelkű figura, aki az első kötetben volt. Mándy csudálatosan érzékelteti, hogyan szakadnak el egymástól a srácok. Csutak még kapaszkodik a régi kapcsolatba, de Géza már egészen máshol tart, számára a múlt nem legenda, a múlt alakjai nem a Nagy Barátságok, hanem csak vállon veregetni való, felületes figyelmet érdemlő díszletek. Színes Géza már képtelen megérteni a szürke ló dolgát, a reakciója a lesajnálás. S bár ez persze roppant fájdalmas, miközben idegenkedünk a színésszé lett Géza felnnőttsége felett, be kell látnunk, hogy Csutak dolga ezzel a szürke lóval, bármilyen heroikus küzd, bármilyen nemes céljai és motivációi vannak, halálra ítélt és felesleges. Így bármenyire visszatetsző Géza reakciója, igaza van a tényeket illetőn. Amiben nincsen: már képtelen megérteni Csutakot. Nem azonos a világ, amiben élnek. Az a jelenet, amiben ez egyértelműen kiderül, szerintem testvér-jelenete finomságban, fájdalomban, apró rezdülésekben a Nagy generáció című film azon zseniális jelentének, amikor az Amerikába disszidált Réb (Cserhalmi György) és Makai (Eperjes Károly) sok-sok év után újra találkoznak egy pesti kocsmában. Barátok voltak, de Réb gyakorlatilag itt hagyta a niemand Makait, és nélküle disszidált. Az elmúlt évek azonban überelik ezt a jellemtelenséget, marad a Nagy Múlt. Cserhalmi és Eperjes valami zseniális ebben a jelenetben! No, valami ilyesmi kis finomságokat hoz Csutak és Géza jelenete, amikor az előbbi beavatja az utóbbit a ló történetébe (lásd alább az idézetet!) Az árulás Csutakék esetében is szerves része a kapcsolat alakulásának: Géza elárulja a lovat, így Csutakot is. A saját jelenlegi céljai fontosabbá válnak, mint amennyire régi barátságuk fontos számára.

Csutak új barátai sem az igazi barátok. Azért nem, mert bár engedelmeskednek neki, de Csutak céljai nem az ő céljaik. A ló nem a barátjuk, nem megmenteni való élet, mindössze egy izgalmas buli. Amikor Géza és a filmesek megjelennek képben, az új barátok céljai az idealizmustól a realtások felé fordulnak. A ló értelmetlen, mert eleve bukásra ítélt bújtatgatása semmiben sem különbözik az azonnali színészi álmoktól, a forgatókönyv-írástól vagy a kaszkadőrségtől, amikkel a barátok pár napon belül előállnak, bízva abban, hogy pusztán annyi elég lesz a megvalósításhoz, hogy Csutak ismeri Színes Gézát. A Csutakban munkálkodó idealista naivitás a kapcsolat jegyében serkentett tevékenységre. A barátokban munkálkodó naivitás pusztán a felemelkedést, a materiális célok elérését kívánta. Ezáltal Csutak minden naivitása ellenére magasabb erkölcsi kategóriát képvisel. De persze erkölcsi magasság ide, materiális célok oda, a naivitást bebukja mindenki, egytől egyig. Csak Csutak legalább szimpatikus mindvégig.

A Csutak és a szürke ló jó könyv. Nem egyenletes, a befejezése például kicsit ok és cél nélkülien szürreális, de ennek ellenére kedves, pompásan megírt regény. Erre is igaz, mint az első kötetre: nincs gyerek és felnőtt irodalom, csak irodalom van. Annak ellenére, hogy vélem, a mai tizenévesek nem tudnának mit kezdeni ezzel a könyvvel. Szóval ez szürke lovas történet a kapcsolatokról szól. A viszonosság fontosságáról. Arról, hogy egyoldalú kapcsolat nincsen, mert az nem kapcsolat. Szegény, lúzer Csutak megpróbálja mindenfelé belepakolni a teljes mivoltát a kapcsolatokba, a barátai, a ló, Színes Géza felé, de sehonnan nem kapja vissza a töredékét sem annak, amit belepakolt. Leginkább még a barátaitól jönnek vissza figyelem- és szeretet-csomagocskák. Csutak viszont a lóra és Gézára koncentrál. Rossz az orientáció, és emiatt Csutak csalódott is lesz. A ló és Géza, más-más okból ugyan, de gyakorlatilag se sem sz@rják őt.

Szóval olyan ez a regény, mint a hagyma: lehúzunk egy réteget, és mindig újat találunk alatta. Az első rész sem fikázható, de ez mélyebb, fontosabb, és egyáltalán nem nehezebben fogyasztható, mint az az volt.

A Csutak és a szürke ló filmadaptációját 1961-ben mutatták be. A rendezője Várkonyi Zoltán volt. Bár hangulatában hozza Mándy világát, nézhető, élvezhető film, valahogy mégis olyan kis mozaikszerű, széteső és néhol művészieskedő az alkotás.

PTJulia P>!
Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

Gyerekkoromban már olvastam az egész sorozatot, anyukám ajánlotta, hogy ő mennyire szerette. Nos ő 1955-ös születésű, tehát neki még ismerős, komfortos, kortárs volt ez a világ. Én már-pláne lányként- egyáltalán nem élveztem a szinte félvilági helyeken mozgó gyerekek sztoriját, viszolyogva gondoltam arra, hogy lovakat esznek. Csupán felnőttként tudtam meg, hogy a II. világháború után nagyon más hús nem volt a városokban, és hát Rákosi elvtárs érája sem épp a jólétről szólt. Szóval szegény ló tényleg reálisan veszélyben van.
Felnőtt fejjel se szerettem meg sajnos ezt a regényt. Eljárt felette az idő, szerintem ez nem egy örök érvényű darab, a mai gyerekek ehelyett tényleg szívesebben olvasnak mai gyerekbandás könyveket. Nekem is, mint másoknak, nagyon rossz szájízem volt végig Csutak gyerekbanda-beli szerepe miatt. Rossz érzés volt végig ebbe belehelyezkedni.

Paulina_Sándorné P>!
Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

Olvasás közben az járt az eszemben, hogy ez nekem Csukás ifjúsági regényeihez hasonlít. Mintha őt olvastam volna. Nem lett volna rossz a történet, de már az elején elkezdett idegesíteni. Zavart nagyon a gyerekek viselkedése Csutakkal szemben. A szemben nem tűntek igaz barátoknak, olyan volt, mintha csak megtűrnék Csutakot. Ez rányomta a bélyegét a történetre számomra. Emiatt nem tudtam élvezni az olvasást.

kitty27 P>!
Mándy Iván: Csutak és a szürke ló

A könyv a gyerekek szárnyaló képzeletéről, csapat összetartásáról és az állatszeretetükről szól. A főszereplő, Csutak barátaival (csapatával) megmenteknek egy lovat a biztos haláltól.
A történet a gyerekek és ló kalandjáról szól.

ppeva P>!

– Mondd csak, Csutikám, mit olvasgatsz mostanában?
Csutak majd leesett a székéről. Mit akarhat ezzel Dunai?
– Olvasgatok – mondta bizonytalanul. – Ezt-azt. Jókait meg a Copperfieldet. És azt a két csodapofát, a Huck Finnt és Tom Sawyert!

Kapcsolódó szócikkek: Jókai Mór · Tom Sawyer
Bla IP>!

Állt az ablak alatt, és hallgatta a csöndesen kopogó dallamot. Mintha eső kopogna az utcán.

Ebben a pillanatban ősz lett.

SteelCurtain>!

Ócskavastelep. Ide ment be a nő a szürke lóval. Csutakék megálltak a deszkakerítésnél. A deszka hasadéka között vaskupacok végtelen sorát lehetett látni. Egymásra dobált lavórokat. Egy szürkésfekete kádat.
– Ide viszi a lovat – mondta Dunai.
– Mit akarhat vele? – kérdezte suttogva Kati.
– Kiméri ócskavasnak – bólintott Kamocsa.

mohapapa I>!

Csutak alatt megreccsent a szék. Gonoszul, alattomosan, mintha már nagyon unná Csutakot.

mohapapa I>!

– Akkor mi van? Csutikám, te egyáltalán nem figyelsz, és összevissza beszélsz.
Csutikám…
Ez megint a régi Géza volt. És a „Csutikám” valahogy úgy érezte, mintha egy napra se szakadtak volna el egymástól.
„Csutikám” egy darabig hallgatott, aztán kibökte:
– Van egy ló. Egy szürke ló.
És mert Géza nem szólt közbe, egyszerre leadta az egészet. Hogy akadt össze az utcán a szürke lóval, aztán hogy lopták el a telepről.
– Tudod, Géza, csak azért, hogy ne kerüljön a vágóhídra, mert hidd el, még összeszedi magát, csak az a fontos, hogy ne engedjük.
Várt egy kicsit. Gézára pislogott, mintha ehhez még csak az ő engedélye hiányozna.
Géza hallgatott. A lábát lógázta a széken, és hallgatott.
Csutak meg a pincéről beszélt. Sorra elmondott mindent. Hogy először Kamocsáék pincéjébe vitték a lovat, aztán Katiékhoz, majd végül ki a szigetre.
– Mert azt is tudnod kell, Géza, hogy van egy szigetünk a pályaudvar mellett.
Géza fölpillantott, és mintha valami megcsillant volna a tekintetében.
– A fuvarosnő valahogy megszagolta a dolgot.
– A fuvarosnő? – kérdezte Géza.
– Tudod, a ló gazdája – bólintott Csutak. – Már volt fent nálam, és lehet, hogy a többiekhez is elmegy.
Csutak elakadt. Most… most ki kell mondania, amiért tulajdonképpen eljött.
– Hidd el, Géza – kezdte akadozva –, akármi is történik, akárhogy is faggat az a nő, én nem szólok… és soha, de soha nem árulom el.
Géza hallgatott.
Csutak közelebb hajolt hozzá.
– Sose felejtem el, amit akkoriban mondtál az Ér utcában.
Géza végighúzta kezét az arcán. Mintha már nem lenne egészen biztos benne, hogy tulajdonképpen mit is mondott akkoriban az Ér utcában.
– Hogy az ember soha, de soha ne árulja el a barátját – suttogta Csutak. – És hidd el, Géza, velem nem fogsz szégyent vallani.
Géza elmosolyodott. S most olyasmit mondott, hogy Csutak majdnem leesett a székről.
– Butaság.
– De Géza!… Azt a lovat vágóhídra vinnék!
Géza arca mintha lassan-lassan távolodna.
– Hát nem érted? – Csutak legszívesebben az arcába kiáltotta volna: „Géza! Ébredj fel! Hiszen neked értened kell…”
Géza a szék támlája mögül bólogatott.
– Jó nagy kavarodást csináltatok, az biztos.
– Kavarodást?
– És egy öreg vasúti kupéban lakik a szürke ló?
– Igen, de nem az a fontos, hanem… – Csutak elhallgatott. Gézára bámult, és a fejét rázta.
– Tessék? – kérdezte Géza. – Mondtál valamit?
– Semmit.
– De valamit akartál…
– Semmit, Géza, hidd el. – Csutak még egyszer Gézára nézett, a nagy Színesre. – Szervusz – mondta, és keserű szívvel elsietett.
Géza a fejét csóválta, amikor egyedül maradt.
– Kedves hólyag, csak tudnám, mit akar azzal a lóval?

ppeva P>!

Kati mindent berendezett. Csutak egyszer csak azt látta, hogy az ócska asztalon váza van, a vázában meg virág.
De hát mit hozott Csutak?
Egy falvédőt.
„Kicsi asszony, csókkal várjon, ez a boldogság.” – Ez állt a falvédőn. Alatta a kicsi asszony, amint éppen a hazatérő férj nyakába ugrik.
Dunai megnézte, és azt mondta:
– Ez már határos az elmebajjal!
Pazár megnézte, és azt mondta:
– És most mindennap ezt kell olvasnom? Kicsi asszony csókkal várjon…
Dochnál meg se nézte.
– Vidd a fenébe, Csutak!
Kati pedig:
– Csak maradjon! Egész kedves.
Így hát a falvédő maradt. Csutak erről így nyilatkozott:
– Mindent fel lehet valamire használni.
Több szó nem esett a falvédőről.

Pazár elhúzta a száját.
– Csutak, te inkább meg se szólalj. Egyáltalán, tűnj el. – És szinte mentegetőzve: – Ne haragudj, de idegesít a fejalakod.
Dochnál végignézett Csutakon.
– Én is tudnék neked valamit ajánlani. – Egy pillanatra elhallgatott, aztán megismételte: – Nagyon tudnék neked valamit ajánlani.
Csutak úgy érezte, jobb, ha nem szól semmit. Jobb, ha meg se kérdi, miért idegesíti Pazárt a fejalakja, és mit tudna Dochnál ajánlani.

Bla IP>!

…egyszerre csak megmerevedett, ahogy felmutatott a hirdetőoszlopra.

– Nézd!

Egy ló feje az oszlopon. Alatta robogó vonat meg néhány fiú és lány. Nem lehetett róluk tudni, hogy a lovat nézik-e vagy a vonatot.

Csutak az oszlop alatt mindenesetre a lovat nézte.

– Ez ő.

ppeva P>!

Ági azt szerette volna, ha Színes Géza játssza Csongor királyfit. A nagy Színes, aki igazán „nagy” volt. Nem úgy, mint Dochnál, aki csak azért nagy, mert van egy öccse, a kis Dochnál. Színes más volt! Darabot rendezett, játszott, megnyert egy ródliversenyt. Valaki mondta is, hogy Színes tulajdonképpen unalmas alak, mert annyi mindent tud. Persze olyasvalaki mondhatta, akit evett a penész az irigységtől.

ppeva P>!

Egész kis csoportot talált az újságosbódénál. Ott volt Megai bácsi az illatszertárból, aki zárás után mindig átjött az újságoshoz. Egy néni pongyolában és papucsban. Két ujja között tartotta az újságot, de mintha egyáltalán nem azért jött volna le. Egy vörös homlokú férfi úgy közlekedett a bódé és a szemközti italbolt között, mint egy ingajárat. Minden forduló után vörösebb lett a homloka. Egyszer csak lehorgonyzott a harmincnyolcas megállója előtt.
– Várjon, ha én átmegyek… nna!
A villamosvezető is mondott valamit, mire többen nevetni kezdtek a bódé körül.
A férfi végül is átevezett az újságoshoz. Beszólt a bódéba:
– Korsó világos?
– Jöhet! – hallatszott a bódéból.
Maga az újságos ki se bújt a bódéból. Úgy fogadta vendégeit, mintha fürdőkádban ülne. Még a kezét is úgy lógatta ki.
– Sportot – mondta Csutak. Közben azt gondolta: „Mindjárt megkér, hogy mossam le a hátát.”
Az újságos másra kérte:
– Vedd le a lapot, a pénzt meg tedd ide. – A bódé pultjára mutatott. Közben befutott a korsó világos. Az újságos egy pillanatra eltűnt a habban, aztán ahogy fölmerült, csodálkozva kérdezte: – Csutak! Mi van veled?

Kapcsolódó szócikkek: sör

Csutak sorozat · Összehasonlítás