A ​pálya szélén 18 csillagozás

Mándy Iván: A pálya szélén Mándy Iván: A pálya szélén Mándy Iván: A pálya szélén

Egy ​futballmeccs történetéről szól Mándy Iván új regénye, egy futballmeccsről, amelyen a Dohánygyári Lendület a Hálókocsi csapatával játszott – 1927-ben. „A pálya szélén” és a pályán régi meccsek és játékosok elevenednek meg, legendás karrierek és szédítően gyors bukások, nagy „vetődések”, „cornerek” és „offside”-ok – balsikeres és győzelmes teljesítmények, árulások, focista-rablások. Szurkolók, rámenős és naiv játékosok, durvák és hősiesen célratörők; kikopottak, akik már csak nézni akarják az egészet, kikopottak, akik még játszanának; fontoskodók, fezőrök, csalók, svihákok, akik a küzdő focisták bőrére üzletelnek; kölykök, akik ócska grundokon, gumilabdákkal készülődnek a nagy játékra, s akiket erről a felnőttek minden kiábrándultsága sem beszélhet le; nők, akik maguk is játszanának, és nők, akik a játéktól féltik a férfiakat.
A groteszkül óriásira növesztett játékszenvedély egy síkon valahol, tragikus értelmet nyer: a pálya életté tágul: a mérkőzések, tréningek, az élet… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1963

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Heti klasszikusok Maecenas, Magyar Hírlap

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2011
Nap, Budapest, 1997
Maecenas / Magyar Hírlap, Budapest, 1993

Gregöria_Hill>!
Mándy Iván: A pálya szélén

Alapjában véve az is érdekes, miért csak most olvastam ezt a könyvet, amikor a saját érdeklődési terültemen is alapmű, és Mándytól sok mást olvastam, a narrációs dolgaihoz is szokva vagyok. A másik érdekes, hogy miért nem tetszett. Ezt én is szeretném tudni! Majd megírom, ha rájöttem. Most csak őszinte leszek: én ezt -leszámítva a Hübner-szálat- annyira untam, hogy az nem igaz. Sajnálom. Biztos az se segített, hogy agyon van hype-olva bizonyos körökben és arra számítottam, hogy új kedvencet avathatok, ami letaszítja a trónról a Tizenhatost és a Titokzatost, de most ez nem történt meg.

Mándy Iván: A pálya szélén

Szokatlan, groteszk, abszurd, humoros – és ugyanakkor folyamatosan olvasható!
Ha nincs Csempe-Pempe és a Titánia, akkor nincs Minarik, a mosodás, nincs a Csabagyöngye és nincs a Régi idők focija című nagyszerű film, Garas Dezső zseniális alakításával.
Ez a könyv a fregolival kezdődik, mert ott alszik Csempe-Pempe (Gyula), a Titánia szerelmese.
A könyvben továbbá felbukkannak egykori és mai híres focicsapatok: Ambrosiana, Arsenal, Aston Villa, Blackburn Rovers, Slavia, Lazio. Ugyanakkor magyar névtelen, másod- és harmadosztályú csapatok is (ezekből is látszik, hogy a történet a foci körül forog – egyfolytában) – Atalanta, Simontornya, BTC, Optika, Dohánygyár, Kossuth, Dé Lendület, Hálókocsi.
Vannak konkurens játékos megfigyelők (szerzők, csábítók): Tokics, Császár
Vannak focisták, főleg Hübner, a kapus. spoiler
Közben vannak pályák, meccsek, védések, autók, emberek, mozi, színészek.
Van némi valóság is: frankhamisítási botrány, magyar csapat uruguayi túrája, magyar-egyiptomi olimpiai meccs (egyiptomi csapás). Régi nagy játékosok: Orth, Konrád
Régi nagy kapusok: Zsák, Plattkó, Zamora és van az ifjú Hübner, akiért harcol Csempe-Pempe és a Titánia.
Van tragédia a pályán, a Dé Lendület – Hálókocsi meccsen. Hübner már nem megy sehova.
De a végén egy fiú, egy új tehetség majd megjelenik a Titánia kölyökcsapat edzésén.
És az egészből látszik Mándy fociszeretete, emberismerete – és egy tükör, amin keresztül ő látja a világot. Ha mi is így akarjuk látni, olvassuk el a könyvet, spoiler spoiler

Arturo>!
Mándy Iván: A pálya szélén

A regény alapján készített film (Régi idők focija) egyszerűen zseniális – Garas Dezső egyik legnagyobb alakítása. Azon kevés esetek egyike, amikor a film jobban tetszett, mint a könyv.

Magvető, Budapest, 1963
232 oldal
Alauda_Arvensis>!
Mándy Iván: A pálya szélén

Inkább érdekesnek mondanám, mint izgalmasnak. Különleges narrációs technikája van, így kell egy kis idő az olvasás közben míg megszokjuk. Mindazonáltal, ha elkezdjük olvasni, akkor gördülékeny.

tomside>!
Mándy Iván: A pálya szélén

Fontos lélekröntgen, több van benne, mint amennyit ki tudott olvasni belőle a nagyközönség.

Enzo>!
Mándy Iván: A pálya szélén

Nem csalódtam a regényben, a Mándy Iván stílusára jellemző rendhagyó hasonlatok, ugrások térben és időben sajátos szerkezetet adtak a történetnek.

Goofry>!

Egy labdára várt. A bal szélen állt, teljesen elhagyatva, és egy jó labdára várt. Egy olyan igazi forinthúszas labdára, amivel aztán kapura húzhat.

Kapcsolódó szócikkek: kapu · labda
Gregöria_Hill>!

Barlai tréner: „Csapatomat a hetedik gól letörte.”

Goofry>!

Valaha neki is lehetett neve. Miért éppen neki ne lett volna? Csak aztán szétfoszlott, elrongyolódott, mint egy darab papír, amit előbb összegyűrnek, majd apró darabokra tépnek.

7. oldal - (kezdet)

Kapcsolódó szócikkek: név · papír
gesztenye11 >!

Budapest utcán elalszanak a lámpák, ha Császár úgy akarja. elalszanak és aztán újra kigyulladnak. Leállítja a forgalmat.

Kapcsolódó szócikkek: Budapest
Goofry>!

– Te is csak a magad szövegét fújod.

Kapcsolódó szócikkek: szöveg
gesztenye11 >!

Csempe-Pempe ebben a pillanatban valóban nem volt több, mint egy elszálló köszönés.

Kapcsolódó szócikkek: Csempe-Pempe · köszönés · pillanat