Idézetek 19

Melodía>!

– Na, te cigány, most, hogy így megismerkedtünk, milyen nótát ajánlanál a repertoárodból?
– Hát, ahogy bejöttem, azt hittem az „Eltörött a hegedűm lesz…” ha meg nem sértem, de most azt mondom, inkább illenék a helyzethez az „Ott túl a rácson…”
– Kezdd el. Hátha vannak még magyar foglyok, akik érteni fogják az üzenetet.

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

– Te ugye feljegyezted mind a követeléseinket? – kérdezte Savitól.
– Ühm.
– Én nem. Azt hiszem Dăscălescuval szemben neked kéne vezetned a tárgyalásokat. Hogy folyamatos legyen a vita.
Savi arca kiderült. Megveregette X. vállát.
– De te majd támogatsz, ha megakadnánk?
– Természetesen, természetesen. És ne feledd el majd a tömegnek is felolvasni.
– Helyes, helyes!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

– Kéne valami biztosítékiféle a mi életünkre – mondta Savi.
– Helyes – mondta Boroşoiu.
– Tudjon rólunk az egész ország közvéleménye – erősítette meg X.
– Igen, közvetítse a tárgyalásokat a rádió – lelkesedett Vîrtan.
– Rádió? Miért ne közvetítse a tv? – csillogott Boroşiu tekintete, akiről időközben kiderült, hogy amatőr színész.
– És a jugoszláv konzulátus – mondta Savi – azok rendes fickók, beszéltem velük.
– Meg a Szabad Európa! – mondta Vîrtan.
– Na, akkor írjatok le. Legyen ez a hetedik pont.
Mindenki helyeselt.
– És írjuk utána az egész bizottságot – javasolta X. – Így küldjük el a követségre!

Melodía>!

Meghökkent. Repülő csészealjak? Hát ez meg mi? Egy pillanatra megakadt a két könyv össze nem illő voltán, hiszen modellelmélet még csak-csak összefügg a sztochasztikus láncok elméletével, de hogy jönnek ide az UFÓ-k?

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

…És a katonák nem tudták meghúzni a ravasz, és a tisztek nem volt már mikor meghúzzák a ravaszt,
futottak, futott az egész csapat,
legelől szaladtak a szekusok,
egyikük, hogy könnyebb legyen a futás, előbb a sisakot, majd a rádiót is eldobta a kezéből, úgy loholt,
FĂRĂ VIOLENŢĂ! FĂRĂ VIOLENŢĂ! ERŐSZAKMENTESEN!
– ordítottak most már Y-ék is fent az emeleten, az emberek integettek nekik, ők visszaintegettek,
ERŐSZAKMENTESEN!
Kettesével vették lefelé a lépcsőket,
A szekusok eltűntek a lépcsőházból is,
ki az utcára, üvöltve, üvöltve,
ERŐSZAKMENTESEN!
míg a katonák eltűntek az épület mögött, az épület belsejében, a Filipescu utcában és a tömeg odaáradt a lépcsőfeljáró köré,

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

Ezernyi torokból győzedelmesen szállt fel a kiáltás, nem is kellett irányítani:
AR-MA-TA E CU NOI! A HAD-SE-REG VELÜNK!

Melodía>!

Csend volt. De ebben a csendben jól hallathatott a közelgő tömeg moraja. A Mihai Viteazul úti híd felől és a Központi Park háta mögül.
Jöttek.

Melodía>!

A kapust felülteti két legény a szekrény tetejére és a hatalmas elektromotorok vontotta díszkapu kinyílik és kihömpölyög rajta a menet.

Melodía>!

Mennydörgő éljen a szabadságért.
LI-BER-TA-TE! SZA-BAD-SÁ-GOT!
A kapuk, a rabság kapui kitárulnak.
Előre!