Temesvári ​Golgota 1 csillagozás

Mandics György: Temesvári Golgota

„1989 decemberének viharos tíz napja világhírűvé tette Temesvárt. Ez volt az első élőadásban közvetített forradalom. Milliók hihették joggal, hogy megismerték a forradalmat. Valójában a látottak és az igazság között igen nagy a különbség!”

Püski, Budapest, 1991

Mandics György: Temesvári Golgota

A második részt olvastam, arról a vélemény:
Szerettem, bőven ért annyit, mint egy történelemóra, mert az író többféle szemszögből is megközelíti az eseményeket. Érdekes, de nagyon nehéz olvasmány, főleg az elején. Néhol kissé durva, bár lehet, ezt csak én gondolom így. Akit érdekel a téma annak ajánlom, de alaptudás nem árt hozzá, és jobb az elejéről kezdeni.
Vannak benne humoros részek is, ezekből az egyik kedvencem a rádiós és a polgármesternős volt. Illetve amikor a Jugoszláv konzulátussal beszéltek, azon is halálra röhögtem magam, habár nem tudok se szerbül se románul, de az a mix amit összehordtak akkor is vicces volt.
A forradalmat imádtam, annyira jól le volt írva a hangulata, hogy teljesen olyan volt mintha én is ott lettem volna.
Egyedül a román kifejezések voltak kicsik furák számomra, mert a kiejtésről halvány lila gőzöm sincs, így valószínűleg rosszul olvastam őket, mert a neveket is csak tippeltem, hogy mégis hogy van eredetileg. Amúgy jó, mert amiket mondanak azok le vannak írva magyarul is (az „erőszakmentesent” szerintem egy életre megjegyeztem románul is, az szerepelt a legtöbbet :D).
Y.-ék bandája a kedvencem a legelejétől. Ő maga is érdekes figura, kár, hogy kevés dolog derül ki róla.

Melodía>!

Meghökkent. Repülő csészealjak? Hát ez meg mi? Egy pillanatra megakadt a két könyv össze nem illő voltán, hiszen modellelmélet még csak-csak összefügg a sztochasztikus láncok elméletével, de hogy jönnek ide az UFÓ-k?

Melodía>!

– Na, te cigány, most, hogy így megismerkedtünk, milyen nótát ajánlanál a repertoárodból?
– Hát, ahogy bejöttem, azt hittem az „Eltörött a hegedűm lesz…” ha meg nem sértem, de most azt mondom, inkább illenék a helyzethez az „Ott túl a rácson…”
– Kezdd el. Hátha vannak még magyar foglyok, akik érteni fogják az üzenetet.

Melodía>!

A kapust felülteti két legény a szekrény tetejére és a hatalmas elektromotorok vontotta díszkapu kinyílik és kihömpölyög rajta a menet.

Melodía>!

Csend volt. De ebben a csendben jól hallathatott a közelgő tömeg moraja. A Mihai Viteazul úti híd felől és a Központi Park háta mögül.
Jöttek.

Melodía>!

Radu Călannak az volt az érzése, hogy ezúttal nem egyedül ő kívánta a pokolba Ilie Marét.

Melodía>!

Szabadfalu – Freidorf felé valami égett.
Magas lángoszlop.
Mint a forradalom lelke.
Mint Petőfi Sándor őrnagy úr lelke. Hiszen az ő emlékműve irányából látszott.
Temesvár nem alkuszik.

Kapcsolódó szócikkek: Petőfi Sándor
Melodía>!

– Na akkor így legyen. És ha az a hisztérika tovább sikoltozik, akkor felhatalmazom, hogy öntse nyakon egy kancsó vízzel. A parancsomra! Értette?

Melodía>!

A hamu – 40 ártatlanul lemészárolt temesvári hős hamva – halhatatlanná tette ezt a csatornát.

Melodía>!

Mennydörgő éljen a szabadságért.
LI-BER-TA-TE! SZA-BAD-SÁ-GOT!
A kapuk, a rabság kapui kitárulnak.
Előre!