Manasz 3 csillagozás

Kirgiz hősének
Manasz Manasz

A Pamír hegység völgyiben szépséges, de kegyetlen természeti környezetben él a szovjet szocialista köztársaságok testvéri közösségében a kirgizek népe. Múltjuk a távoli évszázadok homályába vész, írott történelmük nincsen. A kirgizek a daliás Manaszban és negyven vitézében látták őseiket, s a többi belsőázsiai nomád néphez hasonlóan róluk, az ő hőstetteikről, hódításaikról, vándorlásaikról és küzdelmekkel teli életükről énekelték sok tízezer sor terjedelmű, több változatban is ismert hősénekeiket. A Manasz szépsége, értéke abban rejlik, hogy csodálatosan sokszínű, ékes és változatos, drága keleti szőnyeggé szövi a kirgiz nép történetét, művészileg igaz formába önti a kirgiz nép életének minden lényeges mozzanatát: a régi hazát az Altajban, a vándorlást az új hazába s a harcokat annak megtartásáért. A Manasz a kirgiz népköltészet nagyszerű alkotása, és a világirodalom folklórkincsének is szerves alkotórésze.

Molnár, Budapest, 2017
398 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638823854 · Fordította: Somfai Kara Dávid, Csáji László Koppány · Illusztrálta: Tálaj Kurmanov
Európa, Budapest, 1979
220 oldal · ISBN: 9630715910 · Fordította: Bede Anna · Illusztrálta: Kass János

Quator>!

Manasz Kirgiz hősének

A kirgiz nép fő eposza a Manasz. Bevallom mikor elkezdtem az olvasását, egy kicsit félve kezdtem neki, de alaptalanok voltak a kétségeim. Viszonylagosan könnyen olvasható, könnyen értelmezhető mű. Manasz a főhős egy középkori „akciósztár”, főellensége a gaz Kongur báj, és annak kalmak (mongol), és kitáj (kinai) hordái. Kis kirgiz nép az Altájból a Tien-san hegyvidékre vándorol, és a széttagolodott népet Manasz újra összegyűjti, egységbe olvasztja, miközben eredményesen veszi fel a harcot ellenségeivel szemben. Megismerhetjük belőle a nomád életformát, gondolkodási módot, egyes szokásokat, és sok érdekességet. Hazaszeretetre és összefoggásra buzdít. Kedvenc jelenetem az volt, amikor Manasz testvérévé fogadja az egyik harcost, ezért ő és a másik férfi is Manasz anyjának mellét kezdi szopni, ezáltal tejtestvérekké válnak. A mű nemcsak egy legyőzhetetlen, és bátor hőst mutat be, de van mélysége, íze, és még drámaisága is. Szerintem nagyon jól sikerült az új fordítás, bár nem tudok kirgiz nyelven, de így érzem. Örülök neki, hogy végre magyarul is olvashatjuk ezt az eposz . Szerethető szereplők, és szerethető történet, azok számára, akik szeretik az eposzokat.

Bori_L>!

Manasz Kirgiz hősének

Hogy őszinte legyek, nem volt minden kirstálytiszta, meg ez a nagy harciaskodás és gyepálás tőlem aránylag távol el, de ugye egy hősénektől nem várhatjuk el, hogy ezek kimaradjanak belőle. Nem ismerem különösebben jól az ázsiai népek történelmét, úgyhogy nekem ez inkább csak amolyan szórakoztató olvasmány volt. Annak viszont nagyon bejött: a szöveg ritmusa nagyon magával ragadó (még ha nekem kicsit idegen volt is).

anesz P>!

Manasz Kirgiz hősének

Szeretek olyan népekről olvasni, akikről keveset tudok. Népmeséknél is érdekes dolgok derülnek ki egy nép lelkületéről, egyéniségéről. Egy eposznál is így van ez. Manasz hasonlít a görög eposzokhoz abban, hogy van benne például seregszemle, állandó jelző stb. Mégis kicsit olyan, mintha verses formában jelenne meg egy hős életrajza. Megszületése, gyerekkora, hőstettei, házassága, halála. Bár az például nem derült ki számomra, hogy miben is halt meg? Mindenesetre az ellenségek a kínaiak és a kitajok voltak. Nagy kedvencem volt egyetemista koromban a Belső-Ázsia története a középkorban. Ez a mű visszarepített abba a korba.
A zeneisége nagyon más mint az angolszászoké, de teljesen megfogott. A szögletes rajzok pedig illettek ehhez a harcos néphez.

Citrompor>!

Haj…… hajh!