Kókusz ​Franci, a fodrász titkosügynök (Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök 1.) 30 csillagozás

Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Kókusz Francit mindenki úgy ismeri, mint a Pintyőke Sándor utcai fodrászt. Azt kevesen tudják, hogy valójában titkosügynök. Ezúttal egy ellopott süteményrecept után nyomoz.

Eredeti megjelenés éve: 2015

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szeretek olvasni! Tessloff és Babilon

Tessloff és Babilon, Budapest, 2015
64 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632943404 · Illusztrálta: Rödönyi Csilla

Gelso >!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Nekem tetszett a nyomozósdi ötlete, nem tartom hozzá elég kicsinek a kicsiket.
Ami a logikát fejleszti, ahhoz nem lehet elég kicsinek lenni.
A történet hosszúsága és bonyolultsága szerint is megfelelőnek tartottam.
A magam részéről még az olvasását is élveztem; épp eléggé volt rejtélyes, esetleg szövevényes, titokzatos.
Tetszett az is, hogy édességek, ill. annak receptjei körül forgott a nyomozás.
Nem gondolnám problémának az állatszereplőket emberi minőségben, (mindentől jobb, csak ne vámpír, zombi és egyéb hasonló szörnyszülött rokonai legyenek, bár a vámpír házmestert itt nem értettem) hisz ezek most eléggé elterjedtek (és népszerűek) a gyerekek körében (lásd pl. a Geronimo- vagy a Rumini-könyveket), de felteszem a kérdést, kisgyerekekkel nem lehetett volna megoldani?
Nem volt kifogásom a nevekkel szemben sem, Kókusz Francié tetszett, sőt a titkosügynök főnöké: Manga Lacié különösen, egy lóhoz is passzol a Praliné Zsorzs, de hogy a vízilovakat hogy hívhatták Kamillának, meg Herminának, Mirabellának, Hellának, Vilhelminának stb.???
Ami viszont tetszett, és jópofának találtam, hogy az állatok nem az eddig megszokott „bélyegeikkel” jelentek meg a történetben: gondolok itt pl. arra, hogy az agárnak nem a gyorsfutó tulajdonságát hozta be a történetbe, hanem csinált belőle egy jóízlésű, tehetséges, modern, menő, keresett fodrászlányt; vagy számomra a ló is egy ilyen: vagy versenylóként, vagy hintalóként, vagy körhintalóként, cirkuszi lóként láttam eddig szerepelni, esetleg igáslóként… örültem, hogy a történetben egy (bár számomra elképzelhetetlen a szerepe, mert hogy kerül a pata a pultra és keverőtálba???) ínyenc cukrászt alakít… hasonlóan ilyen az amúgy képzeletemben mindig tompaagyúként megjelenő teknős, itt egy éleseszű, feltaláló… tetszett az is, amikor Praliné szórólapozott…
A legidenemillőbb szereplők részemről a vízilovak – sem biológiailag nem ideillőek, sem stílusukban.
A rajzok egyáltalán nem tetszettek. Leginkább gyerekkoromból a képregényekre emlékeztettek. A Bucó, Szetti, Tacsi keveredik a 80 nap alatt a föld körül Willy Foggal rajzfilm rajzaival. A legjobb szerelése Francinak a 27. és a 46. oldalakon lévő képen van.
Én nem találtam benne túlzott mértékben idegen szavakat, és jó dolognak tartottam a végén a teszteld, tudod-e mit jelent lapot – szerintem, még ha a gyerekek nem is ismerik a kerevet, muszkli, klimpírozik stb. szavakat, a végén a szövegből kikövetkeztethető szavakra kérdez rá.
Örültem viszont annak, hogy Franci munka után gyakran útba ejti a könyvtárat, (és annak is, hogy nem mesés vége lett: „az agár és a ló hétországra szóló lakodalmat csaptak, és máig is éltek míg meg nem haltak.” – brrr… ez már sok lett volna!)
A pár helyesírási, ill. elválasztási hibáért én is haragudtam – ez a kisiskolás kor pont ebből a szempontból fontos korszak, mert a kicsik helyesírás szempontjából még nem kritikus, hanem elfogadó olvasók, és így fennáll a veszélye, hogy rosszul rögzül vmi.

@Honey_Fly, milyen logikai hibákra gondolsz? a nevekkel kapcsolatos, véletlenül?

@meseanyu Merítés-díj / gyermekirodalom (2015) c. kihívásához.

Nórcsy08>!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Itt most történt egy kis csalás, ugyanis nekünk a mekiből csak az első rész van meg, ami 30 oldal, így én most csak arról tudok nyilatkozni, nem tudom a maradékkal összehoz-e még a sors, mindenesetre kíváncsi vagyok a végkifejletre. Aranyos, poénos kis történet, bár egy két dolognál azt éreztem, kicsit túl lett tolva. A ló karaktere nekem nagyon gyanús volt, Franci helyében nem szavaztam volna neki rögtön ekkora bizalmat. A történet tele van fantáziával, nagyon jók az illusztrációk, kreatív nevek vannak, úgy egy az egyben aranyos, de nem fogott meg annyira. Szintén egy olyan könyv, amit majd csak a későbbiekben fogunk tudni hasznosítani, az olvasás gyakorlás szempontjából. Azért majd kíváncsi leszek, hogy egy kezdő olvasó gyerek hogyan dolgozza fel, hogyan értelmezi a történetet. A könyvecske végén a keresztrejtvény is nagyon találó. Mivel sajnos számomra nincs befejezése a mesének, így egyelőre 3,5 csillaggal díjazom. Ha pedig hozzájutok valamilyen úton-módon a második részhez is, innen folytatom az értékelést. :)

Molymacska>!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Cuki kémtörténet csokikról, meg receptekről, állatokkal. Az állatok megszemélyesítése érdekes volt, Franci kutya stílusa egyértelműen menő, de Praliné ló formája már inkább furcsa volt.
Nagyon poénos volt, bár nem tudom, minden poént érteni fognak belőle a gyerekek, mert volt néhány olyan is, ami inkább a felnőtteknek szólt belőle. Én nevettem azért egy kicsit. pozitív élmény volt.

Tarja_Kauppinen IP>!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

A könyvtárban olvastam ki az alatt a kábé húsz perc alatt, amíg a kölök válogatott.
Az állatos mesébe nagyon nem illő vámpírt és az elválasztási hibákat leszámítva szerintem teljesen rendben van. Tartottam tőle, hogy ez is afféle picsogós könyv lesz (ami sajnos nem ritka hiba a kislányoknak szánt műveknél), de ilyen téren kellemesen csalódtam. A fodrász csaj ízlésesen öltözködik, nem tükröz semmiféle sztereotípiát (ti.: nem buta és nem is szőke; barna haja és tök jó garbói vannak, meg intelligens is). A ló mint kissé sznob gentleman egy igazán leleményes ötlet szerintem, és a teknősnek rajzolt idős hölgy is nagyon el van találva.
A tanulság az, hogy a gonosz nem csak azért gonosz mert hát csak egyszerűen gonosz és kész (Miért gonosz a gonosz? Hát hogy legyen miről szólnia a mesének… kérdezel hülyeségeket.), hanem mert boldogtalan. A karaktereknek vannak mélységei, fejlődnek, és az is kiderül belőle, hogy ha közelebbről megismerünk valakit, aki elsőre nem tűnt rokonszenvesnek, akár még a barátunk is lehet.
Okos, tartalmas mese elfogadható rajzokkal, gazdag szókinccsel (miután oviban is lassan már mindenki okostelefonozik és profin kockul, nem gondolom azt, hogy a belbiztonsági szervek vagy a pszichológus kifejezésen fenn kéne akadni). A sütirecept utáni nyomozás pedig igazán kellemes kis light téma egy gyerekeknek szóló krimihez.

Boritek70>!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Sajnos csak a Mekis első részt olvastam, de nagyon remélem, hogy sikerül beszerezni a másodikat is, mert szerintem kimondottan aranyos történet, jó ötletekkel, jópofa nevekkel. Meg kell tudnom, hogy mi történt a musz-musz recepttel…
Alulértékelt. :(

klaratakacs P>!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Lényegesebb jobb, mint a százaléka, sok ennél gyengébb mesét sztárolnak. Lehet, hogy csak én nőttem fel Gedeon bácsin, a fodrászon, de nekem bizony Kókusz Franci alapból spoiler, egészen addig, míg a nyomozópartnerrel közös képen meg nem láttam, hogy nem. Oké, a kamaszkoromhoz a Modern Talking és Thomas Anders is szervesen hozzátartozott, tehát a selymesen göndörödő fürtök sem adtak okot gyanakvásra.
Miután ezen a döbbeneten túljutottam, már jobban tetszett a sztori, a főszereplő is. Szerettem a fura szereplőket, a hozzájuk tartozó rajzokat, akár többszöri olvasásra is alkalmas, újabb dolgokat felfedezve.
A vége kissé giccs, ezen kellett volna még dolgozni, de a Disney sem a logikájától lett híres, tehát el tudom fogadni.

atomarcú P>!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Nem tudom, mennyire volt értelme a két részt különálló művekként felvinni, mert inkább egy folytatásokban megjelent történetről van szó. A másodikat nem olvastam még, lehet, hogy egészben jobban megáll a lábán a sztori, de ez kb. egy sorozat nyitó epizódja, ahol a főszereplők megismerkednek egymással, és az olvasó is velük, aztán fölvázolják a problémát. Ennyi.

dianna76 P>!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Ez a könyv inkább iskolásoknak való, nem véletlenül a „Szeretek olvasni” sorozat része.
Nyomozós történet állatokkal. Itt aztán van minden, hajjal rendelkező víziló, titkos ügynök agár, feltaláló teknős, s még egy csokoládéguru is, nem beszélve a vámpírról.
A történet ellopott receptek körül forog. Mert recept nélkül ki tud elkészíteni egy Musz Musz-t, vagy egy Triplacsokis Luxusszeletet?
S míg valaki csokievésbe fojtja bánatát, addig más a hatalomban keres boldogságot.
A történet végül is nem volt rossz, csak nem kimondottan az a fajta, ami engem leköt.
Az illusztrációk valahogy nem jöttek be, nem volt rajtuk miért szemet legeltetni. Viszont tetszettek a könyv végén lévő feladatok. Felismeri-e az olvasó a szereplőket, ill. tudja-e egyes – a mesében olvasható – kifejezések jelentését?

Honey_Fly P>!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Lehetett volna tök jó könyv is, mert az alapötlet szerintem bejön annak a korosztálynak akinek szánják. Viszont ugyanez a korosztály az is, amelyik agyafúrtabb már attól, hogy ne vegye észre a logikai hibákat és amelyiket nem lehet egy ilyen lezárással meggyőzni arról, hogy esetleg máskor is akarjon Kókusz Franciról olvasni. A végén a találós kérdések közé javaslom betenni az olvasni tanulós könyvek sajátját: Hol rejtettük el az elválasztási hibá(ka)t?

Zsebilany>!
Mán-Várhegyi Réka: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök

Kislányom a Bookrkids-en talált rá és többször is meghallgatta, amikor a könyvtárban is eglátta rögtön ki is szerette volna kölcsönözni. Szerintem szerethető történet, van mondanivalója. Nekünk tetszett.

Enisz>!

– A nevem Franci – nyújtotta a kezét az agárlány. – Kókusz Franci.

Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök sorozat · Összehasonlítás