Judith ​könyve 2 csillagozás

Malonyay Dezső: Judith könyve

„… Czirógatták, csókolták az arczomat, tetőtől-talpig öleltek azok az édes, édes, bársonyos, csudaszép lila virágok. Egyszerre, mintha minden millió kis kelyhük csöngeni kezdett volna, mind, de mégis olyan halkan, hogy csak egy kaczagás lett belőle: – három leány, a három Judith kaczagott és mosolygott elém a virágok közül.”

Eredeti megjelenés éve: 1900

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Egyetemes regénytár Singer és Wolfner

Malonyay Dezső: Judith könyve

Az elbeszélések színvonalát kiegyenlitettnek éreztem, mégsem tetszett mindegyik. Egyik másikat azért eluntam, pedig nem hosszúak és beosztottam az olvasást is.
A stílus tetszett, igényes fogalmazás, amit szívesen olvastam.
A több nőbe szerelmesnek lenni egyszerre, mindig több nőbe megtalálni valamit, ami lángot gyújt a szívben, az több helyen megjelent az elbeszélésekben.
Amik legjobban tetszettek: Judith könyve, Mese a boldogtalanságról, Száradt ibolyák.

Emmus>!
Malonyay Dezső: Judith könyve

Malonyay Dezső könyve egy novellás kötet. A címet adó novella olvasása közben, Jókai Tímár Mihálya jutott eszembe, bár tökéletes párhuzamot nem lehet vonni a két szereplő között.
Malonyay főszereplője is úgy gondolja, hogy más nő karjaiban boldogabb, gondtalanabb az élet annyi különbséggel, hogy ő gondolatban csalja meg nejét, ami egy idő után az őrülethez vezeti őt. Tímár Mihály ténylegesen teszi mindezt és neki „csak” lelkiismeretfurdalása van, de mindkettőjük kettős élete nagyon szövevényes és lelkileg nehéz.
A kötetben található novellák is a szomorúság, csalódottság érzéseivel vannak megtöltve. Az érzelmeket bemutató novellák „különlegessége”, hogy a férfiak érzelmeit mutatja be az író. Bánataikat, kilátástalanságukat, reményvesztettségüket, bár mindegyik férfi szereplő férjezett nőbe szerelmes, így érthető a szomorúságuk. A novellákat az író Párizsban írta a 1890-es évek végén, a helyszín és a kapcsolat Ady és Léda szerelmét juttatta eszembe, bár az ő kapcsolatuk a 1900-as évek elejére datálódik, de a helyszín változatlan.

Youditta>!

A jóllakott emberek egyetértésével állapítottuk meg, hogy a boldogság legföljebb péknek való.
– Elpoczakosítja az emberiséget!

Mese a boldogtalanságról

Youditta>!

Nem tudom se az elejét, se a végét: egy sóhajtás annyi milliók közül, elszállt már régen, Isten tudja hova; vagy talán egy csók, egy régen, régen elveszett csók, Isten tudja, ki találja megint meg.

Száradt ibolyák

Youditta>!

Emlékszem a nézésére, csupa jóság volt; a mosolygására, az is olyan édes, olyan szelíd, olyan jóságos volt; emlékszem szép csöndes mozdulataira, olyanok voltak, mint az elhaló orgonaszó úrfölmutatás előtt a templomban; emlékszem a kezére, karikagyűrüs fehér kezére, csak az édes anyám keze tudott engem úgy megczirógatni… És ő rá még sem emlékszem, csak a szeretetére s a mi belőle maradt a lelkemben, azt képzelem már régen, mindíg azt képzeltem azokba a leányokba és asszonyokba, kikbe szerelmes szerettem volna lenni.

Száradt ibolyák

Youditta>!

Ők laktak a házban, és én mindjárt tudtam,hogy ők laknak ott, tudtam,hogy ők laknak ott, hogy testvérek, tudtam, hogy mindeniket Judithnak hívják és ismertem őket és ők is ismertek engem.
Teljesen egyformák voltak és mégis meg tudtam különböztetni őket egymástól. Ha valamelyikhez szóltam: „Judith!”, éppen az felelt, kihez én szólni akartam.
Néha szőke volt mind a három, néha barna és mégis mindíg ugyanazok voltak: a három Judith…

Három Judith elbeszélés