Ember ​és élet – A bölcseleti antropológia alapvonalai 0 csillagozás

Málnási Bartók György: Ember és élet – A bölcseleti antropológia alapvonalai

Ennek ​a munkának magvát azok az elmélkedések képezik, amelyeket már ezelőtt 22 évvel kezdettem a lelki élet természetéről és lényegéről. Elmélkedéseim folyamán mind világosabb lett előttem, hogy az ember csak mint a test, lélek és szellem organikus rendszere érthető meg. Világossá lett előttem az is, hogy az embernek szerves egysége mélyen van tagolva a természet egységébe: az Én a Nem-Én nélkül éppen olyan kevéssé érthető meg, mint a Nem-Én az Én nélkül. Lassanként egész felfogásom középpontjába a rendszer gondolata került: az ember a maga tevékenységeinek szerves rendszere. E tevékenységek által abba a kozmikus rendszerben kell helyet foglalnia, amely kozmikus rendszer az ő létezésének, kifejlésének és kialakulásának feltétele.

Így tekintve az ember helyzetét, nemcsak azt akartam látni, hogy mi a helye az embernek ebben a nagy kozmosban, hanem arra is kíváncsi voltam, hogy miféle értéket, jelentést ad annak. A létezés puszta alapjaitól kellett hát felemelkednem a szellem… (tovább)

>!
Franklin-Társulat, Budapest
260 oldal

Enciklopédia 4

Szereplők népszerűség szerint

Johann Wolfgang Goethe · Gottfried Wilhelm Leibniz


Várólistára tette 1


Népszerű idézetek

aled>!

A pók nem gondolkozik azon, hogyan fonja meg hálóját. […] A pók fon, de nem tudja, hogy bogár-fogó apparátust készít.

aled>!

Még egyforma és közös tér sincs, amely minden emberre nézve egy és ugyanaz a tér lenne. Minden egyénnek megvan a maga sajátos tere; sőt minden embernek megvan a sajátos 'idője' is…

aled>!

Az egyénileg alkotott külvilág kialakítása az élet egyik legfontosabb megnyilatkozása; talán azt mondhatnók, hogy élet van mindenütt ott, ahol ilyen külvilágot alakít ki valamely szerves lény…

1 hozzászólás
aled>!

…a vitalisztikus lélek a növényi és állati lét fokozatain keresztül haladva és fokról fokra tökéletesedve, az emberben és az ember által éri el legmagasabb tökéletességét s lesz ezen a fokon a szellem alkotásainak tudatos eszköze.

1 hozzászólás
aled>!

…testnek és léleknek gyökeres szétválasztása az embert oly mértékben izolálná a többi dolgok és élőlények között, hogy sem őt magát megérteni, sem a nagyvilágban való helyét megállapítani képesek nem lennénk.

aled>!

Az élettelen és élő természettel való összefüggés az emberre nézve kétségtelen tényként derül ki. Ez a szoros összefüggés felhatol a szellem legmagasabb ormáig s igazolja Goethe mondását, amelyet Bruno Bauch a természet és a szellem között lévő viszonyról szóló értekezésének termékeny alaptételéül választott: «Wer vom Geiste handelt, muss die Natur, wer von der Natur spricht, muss den Geist voraussetzen.»

Kapcsolódó szócikkek: Johann Wolfgang Goethe · szellem · természet

Hasonló könyvek címkék alapján

Faludy György – Eric Johnson: Jegyzetek az esőerdőből
Benedek Elek: A csudafa
Székely János: A nyugati hadtest
Vida Gábor: Egy dadogás története
Bartis Attila: A vége
Szilágyi Domokos: Kényszerleszállás
Kányádi Sándor: Valaki jár a fák hegyén
Szilágyi István: Kő hull apadó kútba
Karácsony Benő: Napos oldal
Kányádi Sándor: Felemás őszi versek