Ösztönösen 33 csillagozás

A döntésről másképp
Malcolm Gladwell: Ösztönösen Malcolm Gladwell: Ösztönösen Malcolm Gladwell: Ösztönösen Malcolm Gladwell: Ösztönösen

Lehet-e „első blikkre” jól dönteni?
Miért hatnak ránk annyira a magas, barna, jóképű férfiak?
Hogyan olvassunk mások gondolataiban?
A világ és önmagunk megismerése során túlságosan nagy figyelmet fordítunk a hosszas tervezés és gondolkodás után meghozott racionális döntésekre. Pedig a gondolkodás nélküli gondolkodás, az „isteni szikra”, az intuíció is sikerre vihet.
Malcolm Gladwell könyvei radikálisan megváltoztatták a világról és magunkról való gondolkodásmódunkat. Az Ösztönösen című könyvében számos példán keresztül magyarázza el, hogyan hozunk döntéseket, és a gyakorlati életben könnyen használható eszköztárat mutat be, amellyel rengeteg időt takaríthatunk meg.

Eredeti megjelenés éve: 2005

HVG Könyvek, Budapest, 2020
HVG Könyvek, Budapest, 2020
HVG Könyvek, Budapest, 2010

csillabella>!

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Volt egy kis félelmem a könyvtől, és sajnos bejött. Sajnos nem értettem meg mire is szeretne kilyukadni az egész, mi a koncepció, merre tartunk.
Inkább csak sok sok érdekes történet volt ez, mind a döntés hozatal mentén. Ezek lekötöttek nagyrészt, de nem lettem előrébb. Próbáltam megérteni az ösztönös döntéseket, de hol azt éreztem hogy ez jó, és erre hallgatni kell, néha azt, hogy hát azért ez lehet rossz is.

Wanita>!

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Vajon jó-e ha döntéseinket ösztönösenhozzuk meg? Jó-e ha gyorsan döntünk? Erről szól ez a könyv. A válasz pedig.. a válasz.. Az attól függ. Lehetnek jók a gyorsan, ösztönösen meghozott döntések, de annak vannak bizonyos feltételei. Hiszen döntéseinket annyi minden befolyásolja és nem is vagyunk minden tényező birtokában. Hiszen a tudásunk, a környezet, a szituáció, a stresszkezelési módszereink, és még annyi minden befolyásolja a gyorsan meghozott döntésünket, választásunkat. Erről szól ez a könyv. Nagyon olvasmányosan, néhol szórakoztatóan. Nyilván nem minden döntésbefolyásoló tényezőt vesz végig a könyv, talán ez nem is lenne lehetséges, de mindenképpen rávilágít néhány fontos dologra, mely szükséges ahhoz, hogy a gyorsan meghozott döntéseink (és valljuk be néha szükség is van rá, hogy gyorsan döntsünk) ne csak gyorsak de minél jobbak is legyenek. Jó olvasmány volt. :)

Kameko>!

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Nekem ez most annyira nem jött át, bocsi. :|
Valahogy tök másra számítottam, és számomra annyira összefüggéstelen az egész könyv, mintha ide-oda ugrálnánk a témák között.
Persze értem én, hogy ez egy teljesen más jellegű könyv, mint egy cselekménnyel rendelkező regény, de nekem ez így kicsit furcsa volt.
Egyébként voltak érdekes felvetések, de nem éreztem úgy, hogy a könyv egésze életszerű példákkal dolgozna.

Sonnenschein >!

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Érdekes összefüggésekre világít rá, ám ezúttal kevesebb a kézzelfogható, magunkkal vihető tanulság, eszköz, mint pl. a Kivételesek esetében.

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Egy végtelenül könnyed, olvasmányos könyv az első blindre meghozott döntéseinkről.
Tudományos, de mégse fajsúlyos olvasmány.

Gwen>!

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Könnyed, olvasmányos, mégis megalapozott tudományos ismeretterjesztő könyv. Ezt olvastam el először, majd jött a másik kettő :) Tetszik, hogy fejezetenként, tételesen ott van a szakirodalmi hivatkozás – van hova továbblépni.

thuki>!

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

A könyv sokat foglalkozik az ösztönökkel. Nos, én is „ösztönösen” tudtam, hogy nem fogja maradéktalanul elnyerni a tetszésem, elég volt ehhez elolvasni a hátoldalán a bemutatót.
Legnagyobb „hibája” az volt, hogy nem is olyan régen fejeztem be Kahnemantól a Gyors és Lassú gondolkodást, és tartalom, alaposság, közölt információmennyiség stb… tekintetében ez messze elmarad attól.
Mégis, azért nem volt túl vészes, bemutat pár érdekes szituációt és olyan elméletet, kutatást is, amiről eddig még nem hallottam. Viszont elég csapongó, és nem is túl koherens, egyik pillanatban még az ösztönös gondolkodást dicsőíti, majd nem is olyan sokkal később már megint arról ír a szerző, hogy mennyi hibába is eshetünk ha a pillanat hevében döntünk.
Összességében a könyv érdekes témákat vet fel, de ezeket inkább csak bemutatja, és néhol (sokszor bosszantó módon) véleményezi is azokat, de nem áll össze egésszé a dolog, nincs igazi vezérfonal, voltaképp csak az a közös pontja a fejezeteknek, hogy mindegyik valamilyen módon a gondolkodással és ítéletalkotással foglalkozik.
Egy bevezetésnek a témába nem rossz, de ennél semmivel se több.

jendre P>!

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Hogyan döntünk, amikor nincs idő gondolkodni? És mikor jó, és mikor nem ez a megoldás? Ezekre a kérdésekre keresi a választ, sok érdekes példával könyvében Gladwell.
A lektor, ha volt, elég figyelmetlen, rengeteg elgépelés maradt a könyvben. Pl a hátsó borítón a szerző nevét bírták rosszul leírni (Gladwal).

rumcajsz>!

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Érthető, és mégis tudományos. Önismerettel foglalkozók alap könyve.

szati>!

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Elég szájbarágós, tipikusan amcsi könyv. A téma jó, de többször belemehetne mélyebben. Egyértelműen könnyed olvasmány, egyszerű, de nagyszerű mondanivalóval.

esőember>!

Amit szabad akaratnak tekintünk, az nagyrészt illúzió: az idő nagy részében afféle robotpilótaként működünk, gondolataink és cselekedeteink – és az, hogy milyen hatékonyan gondolkodunk és cselekszünk a pillanat tört része alatt – sokkal nagyobb mértékben befolyásolható külső tényezők által, mint azt gondolni mertük volna.

esőember>!

Számtalan olyan könyv létezik, amely a világot nagy léptékekben, nagy távolságtartással elemzi. Nos, ez a könyv nem ilyen. Ez a könyv mindennapi életünk legkisebb komponenseivel foglalkozik: találkozás egy ismeretlennel, összeütközés valamely bonyolult helyzettel, vagy az első benyomás a stressz nyomása alatt hozandó azonnali döntésekben…

Malcolm Gladwell: Ösztönösen A döntésről másképp

Ezt a könyvet itt említik