Nincs ​más út 17 csillagozás

Az én utam és menekült lányok történetei a világ minden tájáról
Malala Yousafzai: Nincs más út

A Nobel-békedíjas Malala Yousafzai már gyerekként belső menekült lett a hazájában, Pakisztánban. Később, nemzetközi aktivistaként, a világ bármely pontjára eljuthatott, egy helyet kivéve: a saját hazáját.
Fiataloknak és felnőtteknek szóló könyvében nemcsak saját, megrázó élettörténetét meséli el, hanem más lányokét is, akik a világ különböző pontjairól menekültek el az erőszak, a háború és a bűnözés elől. Menekültek ők is, akik a hozzájuk hasonló milliókkal együtt gyakran láthatatlanok maradnak a statisztikák és hírek közönyös tengerében.
A Nincs más út című könyv felnyitja a szemünket: a világ 68,5 millió menekültje semmiben sem különbözik tőlünk. Hétköznapi emberek ők is, akiknek nem volt más választásuk, mint elhagyni az otthonukat. Mert ez a választás életről és halálról szól.

Bookline Könyvek / Kolibri, Budapest, 2019
228 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634376118 · Fordította: Kós Krisztina
Bookline Könyvek, Budapest, 2019

kratas P>!
Malala Yousafzai: Nincs más út

Malala Yousafzai: Nincs más út Az én utam és menekült lányok történetei a világ minden tájáról

Hála az égnek, hogy nem amerikai szerző hozta ezt össze.
Nem játszik direktben az érzelmekre, nem próbál könnyet fakasztani, nem vár sajnálatot, csak tényszerűen elmeséli azokat a dolgokat, amik azt eredményezték, hogy gyerekeknek el kellett hagyniuk szülőhazájukat.
És így legalább mindenkinek megadja a lehetőséget, hogy a saját empátiájával értse és dolgozza fel a történeteket. Nagy kár, hogy nem jut el sokakhoz.

adibandi>!
Malala Yousafzai: Nincs más út

Ez a regény nagyon sok mindenre rádöbbentett. Például arra, hogy mennyire szerencsés helyzetben vagyunk mi, magyarok, hogy béke van az országban. Nincs az életünk veszélyben, nem fenyeget minket háború, senkit nem fognak terroristák kiüldözni az otthonukból.

Ha egy átlagos magyar ember meghallja azt a szót, hogy migráció, vagy migráns, akkor rögtön negatív gondolatok jutnak eszébe. Ilyenkor mindenki azokra gondol, akik azért hagyták el az otthonukat, mert több pénzt, jobb munka lehetőséget szeretnének maguknak találni (ami szerintem nem kellene, hogy elítélendő legyen!). Bele sem gondolnak, hogy valakik azért hagyják el az országot, mert elüldözik őket onnan, és megölik őket, ha nem hagyják el az országot. Sokan szidják a magyar kormányt, és a politikusokat, de igenis van olyan ország, ahol fele ilyen jól nem élnek, mint Magyarországon. Lányiskolákat égetnek fel, megtiltják a lányoknak, hogy tanuljanak, nem léphetnek ki a nők a házból anélkül, hogy elfednék az arcukat, és még sorolhatnám.

Ebben a regényben olyan erős, a valóságban is létező női szereplőkről olvashatunk, akik megjárták a poklokat is azért, mert volt egy álmuk, amit elértek, annak ellenére, hogy menekültekként voltak nyilvántartva. Női szemmel ez az egyik leginspirálóbb regény, amit valaha olvastam. Nagyon ritkán dobálózom a tökéletes szóval, de ez számomra az volt. Nagyon mély benyomást tett rám, és sokkal-sokkal több figyelmet érdemelne. Férfi szemmel nem tudom, mennyire lehet élvezhető, de nőknek kötelezném ezt a regényt. Nagyon sokat lehet belőle tanulni, és inspirálódni. De akik csak jobban érdeklődnek a migráció iránt, vagy csak érdeklődnek más kultúrák iránt, azoknak is bátran ajámlom.

Malala Yousafzai: Nincs más út

Számomra sokkoló volt olvasni és közben realizálni, hogy a világ mennyi országában zajlik háború, vannak jelen a terrorizmus, hány olyan ország van, ahol minden újabb megélt nap egy csoda. És ez a néhány történet csupán aprócska töredéke annak, ami valójában zajlik: a világon körülbelül 68,5 millió menekült él. És mennyi olyan van, amiről nem szólnak a hírek, amiről nagyon kevesen és keveset lehet tudni. Már-már hihetetlen belegondolni, hogy mindez megtörténhet a XXI. században, és van, ahol természetesnek számít, hogy minden napot félelemben élnek le.
Rémisztő már csak belegondolni is, milyen lenne, ha egyik napról a másikra Magyarországon is megjelenne a terrorizmus, és rákényszerülnénk arra, hogy meneküljünk. Hogy bujdokolnunk kelljen, mert bármikor golyót ereszthetnek a fejünkbe – ahogy az Malalával, a könyv szerzőjével is történt, mikor mindössze tizennégy éves volt.

MihálySzilvi>!
Malala Yousafzai: Nincs más út

Ez a könyv alaposan felrázott, úgy tűnik, most erre volt szükségem. Megindító, reményt keltő, érzékenyito olvasmány. Hatására kicsit átértékeltem az életem.

Utószó_blogger>!
Malala Yousafzai: Nincs más út

A Nincs más út nem egyetlen történetet dolgoz fel, hanem különböző lányok menekülését meséli el, akik a világ különböző pontjain éltek, és más-más okok miatt kényszerültek arra, hogy elhagyják a hazájukat. A könyvet Malala a saját történetével kezdi, mely az egyik leginkább megrendítő mind közül. Malala ugyanis még nagyobb veszélyben volt, mint a könyvben szereplő többi menekültlány, pedig ebben a kötetben mindenki azért hagyta el az otthonát, hogy az életét mentse.

A történetek – bár mindegyik szereplő különböző sorsú, anyagi helyzetű, és nemzetiségű – nagyon hasonlóak. Az alapszituáció ugyanis mindig ugyanaz: a lányoknak volt egy otthonuk, azonban a háborúk vagy a terroristák miatt már veszélyben forgott az életük, így kénytelenek voltak elmenekülni. Minden történet egyes szám első személyben íródott, így a történetek még személyesebbek lettek, és ezáltal jobban átjön a könyv mondanivalója: a menekültek épp olyanok, mint mi, és éppen úgy viselkednek, mint ahogy mi magunk is viselkednénk hasonló helyzetben.
Bővebben a blogomon: https://utoszo.hu/2019/11/30/malala-yousafzai-nincs-mas-ut/

Renáta_G>!
Malala Yousafzai: Nincs más út

Nem mindenkinek jut béke. A háború elől menekülve milliók kénytelenek elhagyni az otthonukat és a menekültlétben új életet kezdeni. Malala, a Nobel-békedíjas fiatal aktivista új könyvében megismerhetünk néhány szívszorító történetet.
[…]
Ismerünk meg többek között szomorú, ijesztő történetet Kolumbiából, Guatemalából, Kongóból és Szíriából is, de emellett olyan szívmelengető történet is helyet kapott a kötetben, ami olyan nőkről szól, akik rengeteget segítenek menekülteknek.

Bővebben: https://kulturpara.blog.hu/2019/11/16/haborubol_menekul…

Malala Yousafzai: Nincs más út

Könnyen lehet vele haladni a rövid fejezetek és az olvasmányos stílus miatt. Tetszett, hogy minden lány fejezete elején jelölve van az útja, vagyis hogy honnan hová menekült.
Elég megrázó történetek. Még azok is, akiknek boldogan végződött, rengeteg szörnyűséget kellett átélniük, amit mi itt Közép-Európában a legtöbben valószínűleg elképzelni sem tudunk. Felfoghatatlan, hogy hány ártatlan, köztük gyerekek életét teszi tönkre az erőszak, a háború, a rasszizmus. :(

Nerarosa P>!

– Ha elveszted a reményt – mondta, miközben szelíden rám mosolygott –, elég lesz, ha magadra nézel, és arra gondolsz, amit eddig véghez vittél. Már most nagyon erős vagy.

FuszFanni>!

Nem mindenkinek jut béke. Férfiak, nők és gyerekek milliói élnek háborúban, számukra a valóság az erőszakról, elpusztított otthonokról és ártatlanul kioltott életekről szól. Ha pedig biztonságban akarnak élni, egyetlen választásuk marad: elhagyni az otthonukat, és a menekültlétet „választani”. Nem mintha ez valódi választás lenne.

Nerarosa P>!

Néha úgy érzem, a hazám lemondott rólam, de én soha nem mondtam le őróla.

FuszFanni>!

Azért írtam meg ezt a könyvet, mert túlságosan sokan nem értik, hogy a menekültek is átlagos, hétköznapi emberek. Az egyetlen különbség köztük és közted, hogy ők egy konfliktus közepén találták magukat, és hátra kellett hagyniuk az otthonukat, szeretteiket, az addigi életüket. Hogy miért tettek mindent kockára? Azért, mert ez a választás nagyon sokszor életről és halálról szól.

FuszFanni>!

Elüldöztek a hazámból, és eldöntöttem, hogy az emlékeimet arra használom, hogy a világon élő 68,5 millió menekülttel kapcsolatot teremtsek. Hogy meglássam őket, segítsek nekik, és megosszam a történeteiket.

Nerarosa P>!

Kíváncsi voltam, hogy a szüleim észrevették-e ezt a sok szépséget, amikor engem szállítottak el a Szvát-völgyből.
– Sem a tengert, sem a hegyeket nem láttuk akkor – mondta apám. – Amikor a te szemed csukva volt, a miénk is csukva volt.

FuszFanni>!

A Mingorában maradásnál még a teherautó kerekei közé esés is vonzóbbnak tűnt a számukra. Ilyen döntéseket kellett aznap az embereknek hozniuk.

FuszFanni>!

Mély lélegzetet vettem, amikor megálltam a négyszintes sorház előtt. A házba lépve rögtön a szemembe ötlött mindaz, ami javításra szorult: a konyha plafonján volt egy lyuk, mert az emeleti fürdőszobából beázott, a kopottas falakra pedig már nagyon ráfért volna egy festés. Egyik ablakon sem volt szúnyogháló, a hátsó udvart pedig sűrűn benőtte a gaz. Összesen egy fürdőszoba jutott a tizennégy emberre. És a padlásablakot sem lehetett kinyitni. És ha tűz üt ki, hogyan tudnak kimenekülni?
Marie Claire családja semmit sem vett észre azokból a hibákból, amik miatt én aggodalmaskodtam. Odavoltak a házért, majd kiugrottak a bőrükből. Zambiában nemhogy saját fürdőszobájuk, de még folyó vizük sem volt.

FuszFanni>!

Semmink sem volt. Sem ételünk, sem ruhánk azonkívül, amit viseltünk. A gyerekeim sírtak az éhségtől. A dzsungelben található zöld levelekkel etettem őket, mert semmi más nem volt, amit adhattam volna nekik.

FuszFanni>!

Igen, menekültek vagyunk, gondoltam, de ez az ember úgy bánik velünk, mint az állatokkal.