Sárga ​vihar (Táltoskirály 2.) 16 csillagozás

Makkai Sándor: Sárga vihar Makkai Sándor: Sárga vihar Makkai Sándor: Sárga vihar Makkai Sándor: Sárga vihar

A ​Táltoskirály folytatásában Makkai Sándor Magyarország történelmének egyik legtragikusabb időszakát: a tatárjárást örökítette meg. A fordulatos, mozgalmas cselekményű regény főhőse ezúttal is IV.Béla, a vívódó, szorongó lelki alkatú fiatal uralkodó, aki terveivel, határozataival és országátalakító elképzeléseivel csaknem mindig magára marad, ellenérzést ébreszt környezetében, de néha az ország egészében is. A sorozatos kudarcok (főként a kunok elleni lázadás) csak növelik magányosságát, s félelmét: Azt a végzethitet amely szerint őt közeli halál fenyegeti. Muhi pusztáról, a vesztes csatából hűséges emberei mentik meg. Életben maradt tehát, minden jóslat ellenére, s a tatárdúlás után „második világalapítóként” óriási energiával és nagyszabású tervekkel fog hozzá az ország újjáélesztéséhez – most már a benne hívő főurak támogatásával és segítségével. IV.Béla története így egybefonódik a tatárjárás mozzanatainak leírásával, az elpusztított ország életének rendkívül szuggesztív,… (tovább)

Kriterion, Kolozsvár, 2009
Kriterion, Kolozsvár, 2000
Szépirodalmi, Budapest, 1981
562 oldal · ISBN: 963151692x

madóri
Makkai Sándor: Sárga vihar

Méltó folytatása az előző kötetnek: hétköznapi emberek és világi, egyházi méltóságok élete, belső tusakodása kapcsolódik össze – mindez a tatárveszély árnyékában, majd a pusztítás, pusztulás ideje alatt.
Tetszett, hogy a királylányok világába is betekintést nyerhettem: testvéri szeretet, aggodalom, összetartás, szerelmek pókhálója fonta szorosabbra kapcsolatukat. Az író a Táltoskirály könyvben felbukkanó mellékszereplők sorsát is igyekezett bemutatni; emellett nagy hangsúlyt fektetett IV. Béla rendeltetésszerű küldetéstudatának magyarázatára. A mongol vész elcsitulta után pedig egy szebb és reménytelibb jövő ígéretével kecsegtetett, melyet a király és a nemzet együttes erővel alapoz meg.

Makkai Sándor: Sárga vihar

Mind a szereplők és a történet hűen tükrözik a valóságot.
Nagyon tetszett IV. Béla testőrségei, katonáinak alakításai akik ezeket a mai is meglévő csodálatos várakat megalkották. Hiszen majd minden vár ekkor épült a tatárok ellen. Talán haa a tatárok nem lettek volna, ma igen kevés várunk lenne Magyarországon. Szent Margit még csak mint pocaklakó kapott helyet a regényben :) bár a történelmünk szerint Klissza várába -ahová menekültek az Árpádok- már megszületett, de hát kisebb eltérések mindig vannak.
Szépen felépített és igen az első részben megemlített szereplők áthajolnak a Sárga viharba, „szórakozva” megtanulhatjuk a Tatárjárás eseményeit.
Ebből egy fantasztikus sorozatot lehetne csinálni a filmiparban.

Orbantorgyan
Makkai Sándor: Sárga vihar

A legjobb történelmi regények egyike. Makkai nagytiszteletű urat, mint írót későn találtam meg. A MEK adatbázisából töltöttem le néhány regényét. A Sárga vihar talán a legizgalmasabb. Igazi klasszikus. Sok érdemtelenebb kiszorította a legnagyobb írók közül. Ha Takaró és Tőkéczky beszélget is róla, még kevesekhez jut el. Kodolányi művét, A vas fiait lehet vele párhuzamba állítani. Makkai egy regényfolyamban írta meg a tatárjárás előzményét ésmagát a katasztrófát.

Makkai Sándor: Sárga vihar

Hatalmas téma – a tatárjárás –, gyenge írói képességekkel megírva.

Nílkantha

… csak az tudhatja igazán, mi a tiszta öröm, akinek megadatott az ellentétjével való összehasonlítás lehetősége.

126. oldal, Erdélyi szépmíves Céh Kolozsvár

Creusa

nincs kicsi és nagy,mert minden egyformán jelentős, ha beilleszkedik egyetlen cél szolgálatába.

270.

Nílkantha

…gyerek a nép, oszt a mese jobban húzza, mint a tulajdon haszna.

32. oldal, II. kötet, Erdélyi szépmíves Céh Kolozsvár

Creusa

A test beszédes tükrévé válhatott a szív minden kincsének.

378.

Nílkantha

A halál árnyékában az órák éveket jelentenek, sokszor egy pillanat is elég, hogy a lélek multat s jövőt átrepüljön.

158. oldal, II. kötet, Erdélyi szépmíves Céh Kolozsvár

Nílkantha

Az erő több az igazságnál s az érdek fontosabb a szeretetnél.

215.-216. oldal, II. kötet, Erdélyi szépmíves Céh Kolozsvár

Creusa

Az öreg Hargita rücskeit simára töltötte ki a fehér takaró. Mint óriási hasas tehenek, domborodtak a hegyek mindenfelől, körülfekve a székelységet. S erre eltették a fejtörést tavaszra, mert addig ugyan be nem bújik ide anyaszülte.

Creusa

A nap pedig sétált büszkén, tüzes szívétől lüktetett a levegő, s gyönyörködött a forró izgalomban, amit oda lent ébresztett hatalmának mutogatásával. A vizek részeg őrjöngéssel rohantak le a hegyoldalakon s omlottak egymás karjaiba vad nászmuzsikával. Szűk volt nekik a völgyek ölének lakodalmas vágya, fölvetették magukat belőle az egyesülés szilaj lázában, s végig hemperegtek összefonódva a mezőkön, boldog lihegéssel terülve el édes kifáradásuk kéjében. Millió rügyszem bomlott csodálkozva kék eget s aranynapot tükröző meztelenségükre,s végeláthatatlan erdőségek susogtak altató dalt felettük.
A nap elégedett mosolygással szemlélte teremtő művét a zenitről. Mindent látott, még a legparányibb virágocska gyönyörtől borzongó szirmait is, és gyújtogató sugárcsókokkal viszonozta a mindenünnen feléje táruló hódolatot. Csak az emberek dolgai hagyták közönyösen, mint akik kikapcsolták magukat a természet ünnepi közösségéből.

244.

Creusa

inkább dőljön el élethalálharcban, hogy van-e még joga a maga életét élni a magyarnak? …Vagy temetkezzék felejthetetlen sírba az egész, de maradjon lángoló betűkkel beírva a becsülete a történelem kitéphetetlen lapjára!

151. oldal Kriterion

Nílkantha

… a kín, borzalom, szenvedés és halál csupa hazugság, (…) az élet győzhetetlenül megy tovább a maga útján, (…) a fiatal szívet nem lehet megtörni s az ifjúság gyönyörű kegyetlenséggel siklik el az öregek érthetetlen bánata fölött.

344. oldal, II. kötet, Erdélyi szépmíves Céh Kolozsvár