Árpád-kori ​és Anjou-kori levelek 1 csillagozás

XI-XIV. század
Makkai László – Mezey László: Árpád-kori és Anjou-kori levelek

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Gondolat, Budapest, 1960
450 oldal

Inpu>!
Makkai László – Mezey László: Árpád-kori és Anjou-kori levelek

Kissé ódivatú, mesterkélt nyelvezettel megírt bevezetés, elavultsága ellenére is rendkívül hasznos, terjedelmes irodalmi tájékoztató valamint egy magyarázó jegyzetapparátus kíséri a politikai és magánlevelek eme kompendiumát, mely nemcsak értékes adalék a magyar nyelvtörténet egyes kérdéseihez, hanem önmagában is élvezetes olvasmány minden történelem iránt fogékony ember számára. Jómagam azok pártján állok, akik azért lelkesednek a levelek iránt, amiért mások ezt a műfajt kárhoztatják: a választott témák, a szükségszerű (ám megértést nehezítő) ellipszisek, a kommunikációs célok elérése érdekében alkalmazott stratégiák emberközeli távolságba hozzák a jobbára formalizált szövegeken keresztül megismert múltat. Mi, ezen levelek modern olvasói nem vagyunk mások, mint ama harmadik fél, aki hívatlan és kéretlen belekontárkodik egy jellemzően privát, nem ritkán egészen intim személyközi kapcsolatba. S tagadhatjuk vagy leplezhetjük bármiféle tudományos szemponttal, az egészben pontosan ez jelenti a legnagyobb élvezetet.