Vezércsel 16 csillagozás

Kádár János mindennapjai
Majtényi György: Vezércsel

Egy ​vezető, akinek kultuszát épp a kultusz látszólagos hiánya teremti meg. Egy diktátor, akinek az a célja, hogy olyan politikusnak lássák, aki semmiben sem különbözik az egyszerű, hétköznapi emberektől. Sikerét és uralmának
legitimálását éppen ez a szerep hozza meg, ez különbözteti meg elődjétől és általában a kommunista diktátoroktól. A Kádár János életéről és mindennapjairól szóló kötet új szempontból, a Kádár-kultusz működésének logikája mentén mutatja be a hatalom éveit. Az 1956-os forradalom leverése után az ország egyik leggyűlöltebb embere volt Kádár, hogyan sikerült mégis átformálnia ezt a képet néhány év leforgása alatt? Milyen technikával érte el, hogy a róla alkotott kép megváltozzon és az ellenséget az emberek inkább láthatatlan erőkben vagy a külső, megszálló hatalomban keressék?
Majtényi György levéltári forrásokat, elsősorban a még alig kutatott Kádár-hagyatékot, magániratokat és interjúkat felhasználva elemzi a korszakot. A gazdag fotóanyag nagyobb… (tovább)

Libri, Budapest, 2012

Alvarando P>!

Majtényi György: Vezércsel Kádár János mindennapjai

A különleges témájú könyv a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb figuráját veszi vizsgálódás alá. Aki Kádár politikai tevékenységére kíváncsi, az ne is vegye kezébe ezt a könyvet, mert nem arról szól. Magát az embert és mindennapjait ismerhetjük meg benne. A mű olvasása közben mi is rádöbbenünk, hogy ő is ugyanolyan ember volt, mint mindenki más a korszakban. Képet kaphatunk a napirendjéről, miközben látjuk, hogy mivel töltötte el a szabadidejét: focimeccsekre járt, sakkozott, illetve vadászott. Megtudhatjuk, kivel volt jó viszonyban a pártból, illetve hogyan lett élete végére teljesen magányos. Külön megismerhetjük a kapcsolatát a feleségével. A könyvet szerető ember számára külön öröm, hogy olvashat a kedvenc olvasmányairól, illetve betekintést nyerhet a könyvtárába. A könyv másik érdeme a gazdag képanyag, amely még érdekesebbé teszi az olvasmányt. A Kádár személye iránt érdeklődőknek kötelező olvasmány!

Majtényi György: Vezércsel Kádár János mindennapjai

Nagyon érdekes könyv és ajánlom mindenkinek, akit egy kicsit érdekel a Kádár-kor és még inkább Kádár János személye. Ugyanakkor kicsit nehéz olvasmány! Elsősorban azért, mert a szerző nagyon alapos volt, sokat „irodalmazott”, aminek a következménye, hogy van több, mint 600 jegyzet, amelynek a szövege (és/vagy a forrása) a könyv végén található, tehát ha az olvasót érdekli, hogy honnan van egy adott információ, hátra kell lapozni a könyv végére. Ez mínusz 1/2 csillag. A másik 1/2 mínusz a szerzőt illeti, ugyanis időnként vagy kritika nélkül vehetett át egy-két infót (pl. szóbeli közlések, interjúk alapján), vagy meglévő dokumentumok, tények alapján vont le – szerintem – erősen szubjektív következtetéseket. spoiler
De a negatív kritika ennyi. A könyv nagyon jól, talán túl aprólékosan is mutatja be Kádár és felesége életét, a Cserje utcai villát, annak bútorzatát, a falon levő festményeket, a házaspár könyvtárát. Leírja Kádár napi programját – 1967-től asztali naptári bejegyzések alapján talán 1986-ig. Az összes nyaralást, külföldi utat, a megjelent könyveket. A pár megtakarításait, a havi keresetüket, költéseiket. Gyakorlatilag belenéz az ablakon keresztül a házba, sőt még a hálószobába is, meg a pénztárcájukba. Nem a politikust mutatja be (bár azért néhány bekezdés elég keményen minősíti a tetteit), hanem a magánembert, aki szereti a könyveket, kedvence a Svejk és Rejtő, szeret sakkozni, kártyázni, focimeccsre járni és vadászni. Látjuk viselkedését a szomszédokkal, munkatársakkal, vadászokkal, pártvezetőkkel, értelmiségiekkel, művészekkel. Vadászatokon! Látjuk hétköznapokon, illetve a nevezetes 60. és 70. születésnapján. Megismerjük levelezését, a feleségével váltott képeslapoktól kezdve a rajongók által írt levelekig. Szóval csupa olyat, amit igazán csak a legközelebbi családtagunkról tudunk. Egy dolgot nem tudunk meg: amikor bizonyos dolgokat leírt, egyes adomákat vagy vicceket elmesélt, tárgyalt, tulajdonképpen mire is gondolt, vagy mit érzett. Azt csak sejteni lehet! És ezért a könyv sem lehet tökéletes! (A jegyzetek és a bő irodalomjegyzék mellett a könyv egyik jellegzetessége még, hogy ritkán, vagy sohasem látott korabeli fotókkal van illusztrálva – ezért lehet, visszaadok fél csillagot!).

Katherine_Grey>!

Majtényi György: Vezércsel Kádár János mindennapjai

Egy nagyon hiányzó alapmű, amit – egyszerűen nem lehet szeretni. Elképesztően alapos, 606 lábjegyzetes kötet, kiváló függelék Kádár műveiről, utazásairól, kitüntetéseiről, remek fényképek és adatok, adatok, adatok. Minden, amit tudni akarnál Kádár János magánélete címszó alatt. Csak… Ha ez egy mikrotörténelmi munka, akkor valahova tág kitekintéshez kellene eljutnia a sok-sok apróságból. Ez viszont elmarad. Ha pedig nem mikrotörténeti munka, akkor jobb lett volna tematikus vagy kronológiai sorrendben leírni az adatokat, így nem fordulhatna elő, hogy egy dolog több különböző helyen kerül elő, szinte ugyanúgy, vagy hogy a szerző kezét a felhasználható források vezetik.
Bővebben itt írtam arról, mi volt a bajom a könyvvel:
Összefoglalva: mindenkinek ajánlom a könyvet.
De: sokkal jobbat vártam. És többet.

Vikiolvas>!

Majtényi György: Vezércsel Kádár János mindennapjai

Nagyon tetszett, mindenkinek ajánlom! Majtényi másik könyvével együtt olvastam az Egyforint a krumplis lángossal, ami szintén a Kádár-korszakról szól.
Akit érdekel bővebb értékelés olvashat mindkét könyvről a blogomon: https://olvassunkegyuttvikivel.blogspot.com/2020/03/maj…

robcsy>!

Majtényi György: Vezércsel Kádár János mindennapjai

Kádár János hétköznapjai, a magánember. Érdekes, olvasmányos, nem nehéz mű.

gesztenye11>!

Az első titkár nemcsak Hasek Svejkjét olvashatta, hanem – a kötetek számából és a sorozatok teljességéből ítélve – Karinthy Frigyes és Rejtő Jenő műveit is.

42. oldal - Barátok

gesztenye11>!

Az első titkár a következő szavakkal ajánlotta Széchenyi tervét Fehér Lajos és Fock Jenő figyelmébe: „A 12000 dollár az természetesen 12000 dollár. De én úgy gondolom, hogy ha a Magyar Népköztársaság nem is elsősorban hasznossági szempontból, hanem egyéb megfontolásból finanszírozná egy ilyen világhírű Afrika-vadász utazását, az megtenné a maga erkölcsi hatását népi demokráciánk számára olyan mértékben, ami többet ér 12000 dollárnál. ”

155. oldal - A vad

gesztenye11>!

A Hofi azért volt jó, mert az az ember valóban politikai és erkölcsi kritikával tudott humorizálni, ami azért sokunknak nagyon tetszett, volt, aki a fejét csóválta, de még az Öreg is rábólintott és mosolygott.

159. oldal - Társasági élet

Kapcsolódó szócikkek: Hofi Géza · humor · Kádár János · kritika
gesztenye11>!

Berecz János könyvében felidézi Kádár egyik adomáját a baromfiudvarról: „Több alkalommal élvezettel mesélte, hogy szomszédja, aki Illyés Gyula volt, panaszkodik, mert a kakas korán ébreszti. Csodálkozott, hogy nem szokta meg a kukorékolást.”

32. oldal - A szomszéd

Kapcsolódó szócikkek: Berecz János · Illyés Gyula · Kádár János · kakas
gesztenye11>!

Az idős író így szólt az első titkárhoz: „János öcsém – mondta –, ez a nép halni készült, s te adtál neki életkedvet és életerőt.”

105. oldal - Kádár - hetven

Kapcsolódó szócikkek: életkedv · író · Kádár János · Keresztury Dezső · nép
gesztenye11>!

Ezt a szart már hagyhattad volna a Rákosiékra. Nem neked kellene csinálni.

56. oldal - Házasság