Egy ​történelmi gyilkosság margójára 1 csillagozás

Merániai Gertrúd emlékezete 1213–2013
Majorossy Judit (szerk.): Egy történelmi gyilkosság margójára

Történelem ​– történelmi tudat. Mi az, ami az elmúlt korokban ténylegesen bekövetkezett, és mi az, amit az egyes történésekről tudunk, illetve tudni vélünk? Milyen kép él bennünk a múltról, évszázadok távlatából visszatekintve mivé formáljuk azt? Olykor kísérletet teszünk a múlt újbóli tisztázásra. Néha az aktuális igényeknek és az adott kor tudatállapotának megfelelően alakítjuk, torzítjuk a múltról alkotott képünket. Máskor a tudós talán tárgyilagosabb mércéjével mérve igyekszünk felidézni az elmúlt korok eseményeit, hogy ezáltal tekintsünk a történelem tovatűnt – és minden pillanattal tovatűnő – mélységébe.
Egy brutális királynégyilkosság a középkori Európában sem számított mindennapos jelenségnek. Így aztán a Merániai Gertrúd királyné ellen elkövetett véres merénylet híre szinte futótűzként terjedt a korabeli kontinensen. II. András királyunk (1205–1235) első felesége, az országépítőnek is nevezett IV. Béla és Árpádházi Szent Erzsébet édesanyja nyolcszáz esztendeje igen… (tovább)

Ferenczy Múzeum, Szentendre, 2014

Engel Pál: Honor, vár, ispánság
László Gyula: Őseinkről
Hidán Csaba: Fegyverek magyar kézben
Alfred Wieczorek – Hans-Martin Hinz (szerk.): Europas Mitte um 1000 / Europe's Centre around AD 1000 / Európa közepe 1000 körül / Europa środkowa około roku 1000 / Střed Evropy okolo 1000
Fodor Pál – Varga Szabolcs (szerk.): Egy elfeledett magyar királyi dinasztia: a Szapolyaiak
Haris Andrea (szerk.): Koldulórendi építészet a középkori Magyarországon
Bilkei Irén (szerk.): Zalai évszázadok
Almási Tibor – Révész Éva – Szabados György (szerk.): „Fons, skepsis, lex”
Benkő Loránd: Név és történelem
ifj. Horváth János – Székely György (szerk.): Középkori kútfőink kritikus kérdései