Római ​élet 9 csillagozás

Majoros József: Római élet Majoros József: Római élet Majoros József: Római élet

A latin nyelvet tanuló diákoknak már több generációja szerezte ismereteit Majoros József Római élet című régiségtani összefoglalásából. Jelen kiadásunk e klasszikus tankönyvnek a szerző által átdolgozott, felújított változata. A könyv gazdag ajánló bibliográfiát közöl az utóbbi évtizedekben a témában megjelent könyvekről is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Lyceum könyvek Athenaeum

Athenaeum 2000, Budapest, 2002

Vieequil>!
Majoros József: Római élet

Nagyon jól összefoglalja a római kultúrtörténetet – lényegében minden benne van és jól eltalálta az arányokat. Ami valószínűleg a korának és a célközönségének tudható be, az a kilógó vörös farok („rabszolgatartó társadalom”), a leegyszerűsítések, mondai elemek kritika nélkül történetinek ítélése, illetve valószínűleg számos állítását meghaladta már a tudomány. Emellett zavart a gyakori értékítélet, ami ugyan színesebbé, olvasmányosabbá tette a szöveget (pl. az Ovidius műveit jellemző „elpuhult és férfiatlan könyörgés és hízelgés”, a folyamatos görög és római nemzetkarakterológiák), de kétségkívül a szerző – és elődei – szubjektív ítéletét hordozza, ami egy modern ismeretterjesztő munkában nem előnyös.

csend_zenésze>!
Majoros József: Római élet

Nagyon hasznos, remekül összefoglalja a római mindennapok és nemmindennapok történéseit, szépen végigvezet mindent és logikus a tematika is. Remekül lehet belőle készülni a latin kultúrtöris dolgokra. Külön kedvencem, hogy Marx és Lenin neve is benne van az ’58-as kiadásomban, egészen aranyos, ahogy a gondolataikat az ókor filozófusaihoz mérik említésszinten.
Persze az, hogy végigolvastam, korántsem jelenti azt, hogy többet nem veszem le a polcról, mert kelleni fog, sőt.

lilijan>!
Majoros József: Római élet

kár hogy nem voltam akkor érdeklődőbb. most már nem tudom, hol van a könyv.