Magyarország ​az Európai Unióban 2 csillagozás

Magyarország az Európai Unióban

FELELŐS ​ÉRTELMISÉG – KÖZÉLETI VITAFÓRUM

A Vitafórum 2019 elején alakult. Február 9-én ugyanis – tiltakozásul a kultúra és a tudomány intézményei elleni támadásokra – a valaszonline-on megjelentettünk egy elvi Nyilatkozatot (felelosertelmiseg.com). Azóta is olyan kihívásokkal szembesülünk, amelyek a lehető legsúlyosabban érintik a magyar politikai közösség sorsát, azaz Magyarország jövőjét. Úgy éreztük, fel kell rázni a fásult, kiábrándult magyar közvéleményt. Egyre többen gondoljuk úgy, hogy vállalnunk kell ezt a betöltetlen – és hálátlan – szerepet. Ha ugyanis gyerekeink, unokáink megkérdezik: „te hol voltál, amikor eladták a jövőnket?” – mit válaszoljunk majd nekik? Ezért legjobb tudásunk szerint, harag és elfogultság nélkül kívánunk rámutatni a hibákra és a tévutakra, egyben megoldásokat is javasolva. Sorskérdéseinkről nyílt és méltányos vitákat kezdeményezünk, hogy a döntések ne zárt ajtók mögött, titkos alkufolyamatokban szülessenek. A gondolkodók jövőt alakító… (tovább)

>!
Osiris, Budapest, 2019
176 oldal · ISBN: 9789632763330

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Cipőfűző>!
Magyarország az Európai Unióban

A kötetben található tanulmányok egy vitafórum előadásainak kivonatai, melyek Magyarország és az EU jelenlegi viszonyát próbálják kibontani, értelmezni hol történelmi perspektívában, hol a 2004 óta eltelt idő függvényében vagy a közelmúlt ellenségesnek tetsző viszonyában. Nagyon jó kezdeményezés egy ilyen értelmiségi vitafórum, amikor történész, közgazdász, jogász, egyházi személy egy nagy témakörben hallatja hangját, a kötet végén pedig egy elemző, megoldást kereső kerekasztal-beszélgetés olvasható. Fontos, hogy elinduljanak ilyen viták.

Frank Tibor tanulmánya lenyűgöző és roppant tanulságos. Összegezve azért található néhány, számomra meglepő vélekedés a kötetben. Lehet, hogy csak személyes beállítottság szülte szkepszis, de én általában (Mellár Tamás volt eddig kivétel, akit olvastam, hallgattam stb.) úgy látom, hogy a jogtudósok és főleg a közgazdászok nem igazán tudják megfogni a társadalmi kérdéseket, hiányzik belőlük egyfajta szociális érzékenység, és ezzel többnyire az itteni tanulmányokkal is így voltam. De hangsúlyozom, lehet, hogy csak zsigerből nézek ferde szemmel rájuk. A másik dolog, ami kissé elkeserített, hogy úgy tűnt, néhány szerző szerint kormányunk nyílt támadásai az EU ellen azok komoly dolgok. Szerintem bedőlnek a blöffnek. Ehhez még hozzájön, hogy kormánypártunk számára valós veszély az Európai Néppártból való kizárás. Nekem az, amikor Juncker mosolyogva pofozgatta vezérünket, sokkal inkább emlékeztetett arra, hogy egy kisgyereket dorgál éppen, aki a bandájában (az itthoni médiában) csúnyákat beszél róla, de ott fent tisztelettudóan behúzza fülét-farkát. A lényeg, hogy nem minden szerző ismeri fel, vagy el azt, hogy a narancs és a kék azért nincsenek olyan rosszban, mint ahogy ezt előadják, főleg ugye a minisztereink.


Hasonló könyvek címkék alapján

Norman Stone: Magyarország
Drábik János: Örvénylés – A globalizmus viharzónájában az emberiség
Marsai Viktor – Pénzváltó Nikolett (szerk.): Sodrásban
Háttal Európának
Szebeni András – Dessewffy Tibor – Lakner Zoltán – Török Gábor: …res publica…
Lóránt Károly: Az Európai Unió jövője és Magyarország mozgástere
Bíró-Nagy András: Integráció Európába
Jószai Attila: A hazai területfejlesztés intézményrendszere
Simon Zoltán: Érdekérvényesítés a közpolitikai döntéshozatalban az Európai Unióban és Magyarországon
Konrád György: Itt, Európában