François ​Villon 9 csillagozás

Az akasztófa árnyékában
Magyar Miklós: François Villon

Az akasztófa árnyékában hiánypótló kötet. Villon verseinek Magyarországon ugyanis számtalan kiadása van, önálló monográfia azonban mindeddig nem jelent meg a költőről. A mű a legújabb kutatási eredményekre: levéltárakból előkerült okiratokra, bírósági végzésekre, kegyelmi levelekre támaszkodva göngyölíti fel Villon élettörténetét és elemzi verseit.

A legfrissebb szakirodalom alapján rekonstruál. A középkor történelmi, társadalmi környezetébe helyezve igyekszik teljes képet adni élet és mű lehetséges kapcsolódásairól. Kételyeket is megfogalmaz, hiszen annyi ebben a dokumentumhalmazban az ismeretlen elem, hogy Villon életének még a kronológiáját is nehéz megnyugtatóan összeállítani.
A kutatók számára jól használható, az irodalomkedvelők érdeklődésére is számot tartó kismonográfia korabeli illusztrációkkal idézi meg az első „elátkozott költő” világát, életterét és költészetét.

Róla szól: François Villon

Európa, Budapest, 2020

CaptainV IP>!

Magyar Miklós: François Villon Az akasztófa árnyékában

Kiborít, ki bo rít, hogy nem tudjuk és minden bizonnyal nem is fogjuk megtudni, hogyan alakult Villon sorsa az után, hogy egyszer egy január 8-i napon elhagyta Párizst. De annak a bemutatásában, hogy nagyjából hogyan nézett ki az e dátum előtti élete, szép munkát végez ez a kis könyv. Élveztem azt is, amikor a verseken, különféle fordításokon, értelmezéseken és kutatásokon keresztül vezetett végig, és azt is, amikor történelmi, kultúrtörténeti vagy egyéb kitérőt tett. Maradt némi hiányérzetem, vannak témák, amiket egy ilyen kötet nyugodtan érinthetett volna, de egyébként hasonlított arra, amilyen egy szuper kurzus szokott lenni a magyar szakon.

DAndrea>!

Magyar Miklós: François Villon Az akasztófa árnyékában

De nagyon jó volt olvasni! Megvilágosodtam, pedig eddig is szerettem Villont. Minden középiskolás diák kezébe nyomnám. Zseniálisan veszi végig Villon életét a műveivel.