The ​Raven Boys – A Hollófiúk (Hollófiúk 1.) 749 csillagozás

Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Nem ​látó csak két esetben pillanthat meg egy szellemet Szent Márk éjszakáján; vagy te vagy a lény igaz szereleme… vagy te ölted meg őt.

Blue Sargent minden évben ott áll látó anyja mellett, amikor a halálra várók elsétálnak előttük. Blue sosem látja őket. Ebben az évben viszont egy fiú válik ki a sötétből, és megszólítja őt.
A fiú, Gansey, az Aglionby nevű helyi magániskola jómódú tanulója. Blue egyszer megfogadta, hogy távol tartja magát az Aglionby diákjaitól. A Hollófiúkként ismert banda csak bajt hozna rá.
De Blue megmagyarázhatatlan vonzalmat érez Gansey iránt. A fiúnak egy küldetést kell teljesítenie, amelyben három másik Hollófiú is érintett: Adam, az ösztöndíjas hallgató, a kiváltságosok mintapéldánya; Ronan, a zabolátlan lélek, akinek érzelmi skálája a haragtól a kétségbeesésig terjed, és Noah, a csendes szemlélő, aki sok dolgot észrevesz, de nagyon keveset beszél.
Blue-t már egészen fiatalon figyelmeztették: ő okozza majd igaz szerelmének… (tovább)

Eredeti mű: Maggie Stiefvater: The Raven Boys

Eredeti megjelenés éve: 2012

Könyvmolyképző, Szeged, 2017
416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632459776 · Fordította: Molnár Edit
Könyvmolyképző, Szeged, 2012
414 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632459783 · Fordította: Molnár Edit
Könyvmolyképző, Szeged, 2012
414 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632459776 · Fordította: Molnár Edit

Ronan Lynch · III. Richard "Dick" Campbell Gansey · Blue Sargent · Noah Czerny · Adam Parrish · Láncfűrész · Persephone Poldma · Maura Sargent · Helen Gansey · Barrington Whelk

Henrietta (Virginia, USA) · Róka utca 300.

Nikolett0907 P
Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Mint olvasás közben kiderült, én ezt a történetet angolul már olvastam, még a megjelenést követően.
Azóta persze több száz, ha nem ezer könyv megfordult a kezeimben és elhalványult az emléke.
Nagy öröm volt magyarul is átélni a kalandot.
Most is, mint anno, nagyon izgalmas, végig fent tartotta az érdeklődésem.
A szereplők szerethetőek, bár nekem megint egy „mellék” szereplő kötötte le a figyelmemet.
Biztos, hogy folytatni fogom, mi több kedvencet avattam! Köszönöm Mindenkinek aki a figyelmembe ajánlotta! :)

Eviii P
Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Úgy nincs kedvem értékelést írni, ahogy a könyvet sem volt kedvem olvasni. El akarom mondani, hogy mit miért, mi ez a 3,5 csillag, ahogy tudni akartam, mégis mi hogy van a könyvben… De egyszerűen hirtelen ezeregy dolgom akad, mikor az olvasáshoz/értékeléshez kezdenék hozzá. De ma leültem, befejeztem a könyvet… És mielőtt megint nekiállnék takarítani értékelés írása helyett…:

Katyvasz. Ezzel tudnám jellemezni a könyvet. Ez az a bizonyos odafigyelős, visszalapozós könyv, rég volt már ilyen a kezemben… Azt hittem, azért, mert bonyolult és gondolkozós, de nem csak azért. Azért is, mert annyira untam, hogy nem figyeltem oda, és tök máson járt az agyam. Ráfogtam arra, hogy ilyen a hangulatom, de gyerekek, három hétig szenvedtem vele. >.<

Maga az írónő stílusa nagyon tetszett, a fogalmazás… Mint a Skorpió Vágtában
De nagyon érződik, hogy a sorozat első kötete, mert semmit sem akar elmagyarázni, mindent egyszerre akar belerakni, ezért siet és mindent egyértelműnek gondol.. Gondolja, majd a következő kötetekben kiderül (vagy nem). Mindez jól megszületett Maggie fejében, csak rosszul lett levezetve. Hirtelen, és a meglepő fordulatok nem is meglepő fordulatok voltak, inkább mintha valaki felvágott volna a húslevesbe egy-két paprikát… Biztos nem rossz, még nem kóstoltam, de mit keres ott?! Főleg úgy, hogy nem is szedtem belőle a tányérba… nem Evi, nem mennek neked a hasonlatok
Szóval olyan csavarok jöttek, amikre nem számítottam, nem is vártam el őket, és még mindig meglennék nélkülük, mert csak erőssé tette a húslevest, és azt nem szeretem! És mikor jobban megnézném, mégis milyen paprika az, már elfogyott.. hagyd Evi, elég lesz

Szóval nem, ez nekem sok volt, nem tudtam beleélni magam a sztoriba, mintha álmodtam volna az egészet, akkora meglepetések jöttek fejezetről fejezetre. hagyjuk a minthááat
Egyik szereplő sem nőtt hozzám, nem értettem őket, nem is sikerült megismerni őket… Jó, jó, majd a következő kötetekben minden negativumom elszáll, mindenre fény derül, de most ezt értékelem, és ez ilyen lett. Folytatni szeretném, mert tudom, hogy jobb lesz. De ez a húsleves túl paprikás lett. >.< Van, mikor azért folytatod a sorozatot, mert maradt pár elvarratlan száll, vagy ilyesmi, de ez itt nem olyan.. Csak nekem? T.T

És… Azért 3,5 csillag, mert fogalmam sincs… Ígéretesnek ígérkezik ez az egész, érdekel is, jó az alapötlet. És jókedvű vagyok

joopsy P
Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Végre! :) Számomra ez a könyv volt az év nagy meglepetése.
Kezdjük a borítóval, amely egy szélesfejű ecsettel festett hollót ábrázol. A hollónak – jól megnéztem – nincs szeme, ezért éppen annyira hátborzongató, mint a könyv (persze kizárólag jó értelemben). Gyönyörű!
Bevallom, valami szokásos romantikus, fantasybe ültetett YA történetre számítottam, mint az Obszidián vagy a Csontváros, mivel valamiért már a címe is ezt sugallta. Szerencsére valójában semmiféle erős romantikus szálra nem került sor, legalábbis a hangsúly abszolút nem ezen volt. Persze a tiltott szerelem benne volt végig, de nem a megszokott formában.
Kutatás, nyomozás, kaland, rejtélyek. Nagyjából ezekkel a szavakkal tudnám összefoglalni a könyvet.
Eleinte a könyv valahogy nem olvastatta magát. Az Aglionby iskola számomra tele volt rejtéllyel és sötétséggel. A főhőseink furcsa, minden szokásostól eltérő életének bemutatása olykor fárasztott is. Aztán ahogy fokozatosan belemélyedtem a történetbe, úgy vettem észre magamon a függőség tüneteit, mivel az írónő nagyon ért a hangulatkeltéshez és -fokozáshoz.
A felétől nagyon izgalmasnak éreztem ezt a történetet. Amikor susogott velük az spoiler, megállt körülöttük spoiler és gyorsan váltakoztak spoiler komolyan olyan izgatottságot váltott ki belőlem, ami nem engedte, hogy éjszaka lehunyjam a szemem, míg egy nyugodtabb területre nem értem a könyvben. Ami pedig a legváratlanabb volt számomra, nem éreztem gagyinak a körülményeket, mint pl. A varázslókban. Talán hangulatát tekintve ahhoz a könyvhöz tudnám hasonlítani, de akinek A Hollófiúk tetszett, azért ne vágjon bele feltétlenül abba (szerintem borzalmas).
Olvasás során nem mindig volt egyértelmű számomra, hogy az írónak van-e humorérzéke, de Maura és a többi jós leleplező beszélgetésénél Blue-val beigazolódott a sejtésem: Maggie-nek nagyon is jó érzéke van a szarkasztikus párbeszédekhez és ezt a felétől nem félt használni.
A fordítás néhol hibádzott, de lehetett sejteni, hogy mit szeretett volna kifejezni az író (pl. Láncfűrész nemére vonatkozóan).
A könyv végét nem biztos, hogy teljesen értettem, de jön a folytatás, ami remélem majd mindent helyre rak.
A sorozatnak megelőlegezek egy kedvencelést így az első rész után, de az utolsó résztől már most nagyon félek, mert megláttam rajta az LMBT címkét. Remélem nem ez fogja uralni a bonyodalmat. :/

Levandra P
Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Azt mondta egy barátnőm, olvassam el, nem fogom megbánni. Szkeptikus voltam, úgy is fogtam hozzá az olvasáshoz, hogy megvoltam győződve róla, hogy nekem ez nem fog tetszeni. Nehéz kezdés volt. Neeve és Blue éppen ülnek egy kőfalon és előttük vonulnak el azoknak a halottaknak a szellemei, akik az adott évben meg fognak halni. Listát írtak, hogy milyen jól fog majd jönni, ha jósolniuk kell valamelyik delikvensnek, vagy családtagjának.

Mi a szent sz@r! Ez most egy ilyen ezo-spiri förmedvény lesz? Mély levegőt vettem és olvastam tovább, mert a barátnőm, annyira állította, hogy jó lesz és én hinni akartam neki! Folytattam és két oldallal később már valahogy így reagáltam az eseményekre: Aha… Ahha… AHA! Oké @Sol, ezt neked is olvasnod kell! Maggie Stiefvaternek köszönhetem életem legjobb YA élményét. Abszolút kedvenc lett és eddig a pillanatig nem sikerült még egyetlen könyvnek sem letaszítania a trónjáról. Újraolvasós. Imádom. KEDVENC.

Ashriver
Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Félve kezdtem bele, mert a Stiefvater farkasos sorozata után arra számítottam, hogy ez nem lesz olyan jó. De tévedtem. De még mekkorát tévedtem. És milyen jó, hogy tévedtem. Ez a könyv fantasztikus. Misztikus, némi humorral megspékelve és Ronan….oh, Ronan, hogy miért pont az ilyen srácokhoz vonzódom??
A borító és a cím az, ami először megfogott, és csak utána néztem meg, hogy ki is az írója. A holló a halál hírnöke, rögtön Gier Időtlen szerelem sorozata jutott eszembe róla. „…világokon át hallván a halottak dalát.”
Imádom az ilyen történeteket, tele van misztikummal, ugyanakkor a néhány hétköznapi dolgával megmaradt a valóság talaján. Kedvenc lett.

Fancsee P
Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Ember legyen a talpán, aki ezt nyugodtan tudja végigolvasni.
A történet nagyon jó, rendkívül izgalmas. Az is tetszett benne, hogy a történelem is elég fontos szerepet kapott benne. És a karakterek…
Blue Jane igazán talpraesett, bátor lány. Annyiszor elhangzott a könyvben, hogy neki nincs látnoki képessége, csak felerősíti az energiát, hogy egyre biztosabb vagyok abban, hogy valami nagyon fontos szerepe lesz még a későbbiekben.
Gansey. Szinte megszállottan keresi a Ley-vonalakat és a király sírját. Nagyon intelligens és precíz, ezt bizonyítja naplója is, amit óriási gonddal vezet. Remélem a Szent Márk éjszakáján látottak nem teljesülnek..
Adam. Nem tudom mit gondoljak róla. Eleinte nagyon aranyosnak tartottam, ez egészen a végéig nem változott meg. Utána pedig nem értettem. Megértem az érzéseit, de azt nem, hogy miért csak a rosszat látta meg Gansey-ben. Valóban, eleinte fölényeskedőnek tűnt, de ez a végére teljesen megváltozott. Egyébként én sem tudnám, mit csinálnék egy ilyen helyzetben, mint Adamé, de biztos nem taszítanám el a barátaimat.
Ronan. Ooh, drága Ronan. Miért vonzom a bunkókat?:D Nem tudom még pontosan hova tenni, de a beszólásai, a rátermettsége már most tetszik. Ha jól tudom, a következő részben ő nagyobb szerepet kap, szóval mondanom sem kell, nagyon várom.
Noah. Annyira sajnálom szegényt.. bár legalább valamennyit javítottak a helyzetén a többiek.:) Olyan aranyos.:)
Láncfűrész. Mi volt ez az utolsó mondat?? Hogy lehet így befejezni egy könyvet?
Szóval nagyon tetszett az egész könyv, a történet, a szereplők, minden. Sok véleménynél olvastam, hogy Maggie többi sorozata még a Hollófiúknál is jobb… El nem tudom képzelni, hogy akkor azok milyenek lehetnek.:)

molybarby
Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Miután befejeztem a könyvet, becsuktam és csak egy mondat jutott eszembe: MI VAN?!
Most komolyan. Össze. Vagyok. Zavarodva. Olyannyira, hogy nem tudom képes leszek e értelmes mondatokat összehozni.
Szóval, a Holló Fiúk. Már magában az rejtély, hogy kicsodák. Noah személyisége tényleg meglepett, Ronan nagyon fura, Gansey-vel is tuti még lesz elég sok bonyodalom, Adammel most akkor mi van? Egyedül Blue az akit úgy ahogy értek. Bár még ő róla is lesz ami előkerül az tuti. :D Jaj, szóval annyira össze volt sok minden kombinálva, hogy még most se tudtam igazán megfejteni ezt az egészet. Nem volt egy rossz történet, a Ley-vonalakkal, meg a jóslásokkal, igazán izgalmas volt, csak voltak olyan részek, amik nekem kicsit már túl kuszák voltak. Viszont a folytatásra nagyon is kíváncsi lennék. Izgalmasnak ígérkezik, és még annyi mindent nem tudtunk meg :)

Szami81

"– Láthatatlan vagyok.
– Ahhhhhhh – sóhajtotta „nem Neeve”.
– Ki vagy te? – kérdezte Blue.

– Neeve – felelte „nem-Neeve”."

Errrr…Hat, eleg sok wtf pillanatom volt, tobbszor pedig arra eszmeltem, hogy kikapcsolt az agyam olvasas kozben es vissza kellett mennem ujra elolvasni az adott reszt. Majd megallapitottam ujraolvasas utan, hogy nem, nem maradtam le semmirol.
Az elso 200 oldal egyaltalan nem kotott le, pedig a fulszoveg alapjan igeretesnek tunt. Nagyon rejtelyes es misztikus akar lenni, kozben meg csak kaotikus es homalyos, alig van tortenes. A humora pedig…fura.
A masodik feleben vegre beindulnak az esemenyek, de ez se kompenzalta az elso felenek tulirtsagat.

GytAnett P
Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Nagyon régóta a várólistámon szerepelt ez a könyv, kihíváshoz is kiválasztották már számomra, de nem igazán vitt rá a lélek. Könyvtárban többször is láttam bent, de nagyon sokszor otthagytam. Azt hiszem, előre éreztem, hogy ez a könyv engem nem fog elvarázsolni.
Az alaptörténet tetszik igazából, mert nem tudok rá semmi negatívat mondani, de nem éreztem azt a szikrát, ami segít abban, hogy magával ragadjon. Nem igazán olvastam még olyan műveket, ahol Látók (vagy legalábbis rokonaik) szerepeltek volna, alapvetően ez keltette fel az érdeklődésem.
A karakterekkel egyáltalán nem bírtam azonosulni. Főleg Ronan volt az, akiről olvasva csak kérdőjeleket láttam magam előtt. Adam nagyon rendes(nek tűnik), de eléggé elvakult a saját szabadságát illetően. spoiler Gansey volt az, akit még azért időnként megértettem, de sokszor ő is meglepett.
Hátha a következő kötetekre már jobban tudok velük azonosulni. Ez most nagyon hiányzott.
Nem mondom, hogy nem fogom a többi részt elolvasni, mert kifejezetten érdekel, hogy mégis mi lesz a történet vége. Nem mellesleg reménykedem benne, hogy jobban fognak majd tetszeni. :)

nat
Maggie Stiefvater: The Raven Boys – A Hollófiúk

Fogalmam sincs miért hittem én azt évekig, hogy ez a könyv alakváltó hollókról szól :D:D:D
Stiefvater farkasos sorozatát szerettem, bár az utolsó részt nem olvastam. Igazából az írásmód fogott meg, viszont két könyv után a lelkesedésem megcsappant, a harmadik könyv már nem érdekelt annyira. Talán ezért is halogattam ezt a könyvsorozatot. Pedig döbbenet, de ez a könyv annyira más stílusban íródott mint az előbb említett sorozat, hogy olyan, mintha más valaki írta volna. És talán én azon kevesek közé tartozok, akinek az írónő itt alkalmazott stílusa még jobban bejött mint a korábbi.
Nehezen tudnám elmondani, hogy milyen stílusról is van szó pontosan. Olyasmi mint Sarah Addison Allen: Sugar Queen – Édes élet könyve, vagy ha filmhez akarnám hasonlítani, akkor valamiért Amelie csodálatos élete ugrik be, bár a történet teljesen más. Minden szereplő kicsit furcsa, az érzéseik, gondolataik bemutatása sokkal részletesebb mint általában hasonló könyvekben, egy-egy mondattal, gondolattal sokkal jobban feltárul egy szereplő jelleme, cselekedetének oka mintha a fél könyvet végigrinyálná, ahogy az mostanában szokás. Eszméletlen, hogy az írónő mennyire jól tudja visszaadni az emberi jellemet, a belső vívódásokat, az emberi kapcsolatokat, mindezt úgy, hogy nem magyarázza túl a dolgot. A humor elég sajátos, néha mondhatni fanyar, sorok között megbújó. A történet úgy van elmesélve, mint ahogy egy filmben a narrátor mondja el a történetet méghozzá úgy, mintha egy mesét mondana (lásd fent említett Amelie). El se tudom mondani, mennyire más stílusban íródott ez a könyv mint a farkasos sorozat.
Nekem nagyon tetszett, bár megmondom őszintén a kezdeti lelkesedésem azért kicsit alábbhagyott a könyv felétől. Bár a történetmesélés eszméletlen jó, de egy kis feszültségkeltés nem ártott volna, nem igazán éreztem az ívét a történetnek. Talán azért van ez, mert ezt a fajta mesélő stílust nem igazán ilyen „akciódúsabb” regényekben szokták alkalmazni – én legalábbis nem igazán találkoztam vele, inkább a romantikusabbakban.

Belle_Maundrell

– Blue. A nevem Blue Sargent.
– Blair?
– Blue.
– Blaize?
Blue felsóhajtott.
– Jane – sóhajtott fel Blue.
– Ja, Jane! Mintha Blue-t hallottam volna.

Kapcsolódó szócikkek: Blue Sargent
Belle_Maundrell

Az emberek akkor kiabálnak, ha nincs akkora szókincsük, hogy suttogjanak.

Belle_Maundrell

A szegények folyton azon szomorkodnak, hogy szegények, tűnődött el egyszer Adam, és a végén kiderül, a gazdagok meg azon szomorkodnak, hogy gazdagok.
Mire Ronan azt felelte, Hé, én gazdag vagyok, és nem zavar.

Kapcsolódó szócikkek: Adam Parrish · Ronan Lynch
Belle_Maundrell

– Kihagytad a törit – mondta a vonal túlsó végén Gansey szobatársa, Ronan Lynch. – Azt hittem, holtan fekszel valahol egy árokban.
(…)
– Jegyzeteltél nekem? – kérdezte Gansey.
– Nem – felelte Ronan. – Azt hittem, holtan fekszel egy árokban.
Gansey lefújta a homokszemcséket az ajkáról, és megigazította a fülén a telefont. Ő bezzeg jegyzetelt volna Ronannek.

Caladril

– […] Mielőtt megszülettél, olyasmibe keveredtünk Callával és Persephone-nal, amibe nem szabadott volna…
– Kábítószer?
– Rituálék. Te kábítószerezel?
– Nem. A rituálék viszont érdekelnek.
– A kábítószernek jobban örülnék.
– Nem hoz lázba. Bizonyított a hatása. Dögunalom.

Kapcsolódó szócikkek: Blue Sargent · Maura Sargent
Zsooo19

– És mi van, ha nem engedem, hogy háziállatot tarts a lakásban? – kérdezte némi ellenszenvvel.
– Mit képzelsz, ember? – felelte Ronan csúfondáros mosollyal. – Volna szíved csak úgy kidobni Noah-t?

Belle_Maundrell

– … Hallottál már róla, hogy az árulókat felakasztották és felnégyelték?
– Nem lehetett fájdalmasabb, mint Ronannel beszélgetni – jegyezte meg a lány.
Gansey Ronanre sandított, aki apró, homályos alaknak tűnt a fák sűrűjében. Adam pukkadozott a nevetéstől.
– Attól függ, mennyire józan Ronan – felelte Gansey.
– Egyébként mit csinál ott? – kérdezte Adam.
– Pisil.
– Öt perce sem vagyunk itt, de Lynchnek máris sikerült megszentségtelenítenie a helyet.
– Megszentségteleníteni? Csak a területét jelöli ki.
– Akkor övé fél Virginia.
– Most, hogy belegondolok, nem emlékszem, hogy valaha is használt volna fedett vécét.

Belle_Maundrell

Gansey aglionbys pulóvere láttán Adam apja teljesen kikelt magából. Ronan még hetek múlva is NMF-nek szólította Gansey-t, amelyben az N a Nagyképűt, az M a Milliomost jelentette, az F pedig azt, amit.

Belle_Maundrell

Ronan elkáromkodta magát az anyósülésen. Hosszasan és cifrán káromkodott, minden elképzelhető tiltott kifejezést beleszőve a mondókájába, rendszerint összetett szavak formájában. Miközben Adam bűnbánó arccal horgasztotta le a fejét, azon tűnődött, hogy Ronan káromkodása akár költeménynek is beillene, barátja olyan gondosan és szerető aprólékossággal illeszti össze a komoran csengő szavakat. Ronan sokkal szebben beszélt ilyenkor, mint amikor nem káromkodott.

Kapcsolódó szócikkek: Ronan Lynch
Belle_Maundrell

Mindenki álmodik, csak vannak, akik elfelejtik az álmaikat.

Kapcsolódó szócikkek: álom

Hollófiúk sorozat · Összehasonlítás