Csillagvágta (Időcsavar 3.) 67 csillagozás

Madeleine L'Engle: Csillagvágta Madeleine L'Engle: Csillagvágta Madeleine L'Engle: Csillagvágta

Különös mesevilág, csodás lények, földöntúli történések elevenednek meg a híres amerikai írónő regényében. Ám aki a világot fenyegeti, s akivel hőseinknek fel kell venniük a harcot, nagyon is földi figura: egy dél-amerikai diktátor. Egy ősi ír szöveg rejti a titkot, miként kerülhető el a pusztulás. Charles Wallace, egy tizenöt éves, különleges képességű fiú, e bűbáj segítségével talál segítőtársra. Megidéz egy fehér egyszarvút, akinek a hátán nekivág élete legnagyobb – a messzi múltba is elvezető – kalandjának.

Eredeti megjelenés éve: 1978

Cartaphilus, Budapest, 2019
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632666785 · Fordította: Dési András György
Animus, Budapest, 2003
288 oldal · ISBN: 963930798X · Fordította: Dési András György

PKatica>!
Madeleine L'Engle: Csillagvágta

Tetszett, bár kicsit furcsa volt, hogy a második kötetben még 6 éves volt Charles Wallace, ebben pedig már 15. A kalandokból ebben a részben is sok van, de mégsem érzek késztetést, hogy minél hamarabb továbbolvassam, így egy kicsit háttérbe szorul, egyelőre van érdekesebbnek tűnő. Az is fura volt, hogy ebben a részben Meget leginkább Mrs. O'Keefnek hívták (Calvin miatt), és már gyerekük is volt hirtelen, ráadásul kb. 9 év telt el a másik könyv óta (ha úgy nézzük, hogy az előző részben Charles még csak 6 éves, ebben már 15). De egyébként tetszett, bár nem annyira, mint a többi.

abstractelf>!
Madeleine L'Engle: Csillagvágta

Ez a vége millió darabra törte össze a szívem. Mármint hogy lehetett ilyen mondattal befejezni a trilógiát? tudom, hogy vannak még részei, de eredetileg trilógia volt Annyira gyönyörű befejezés volt!

Sajnos a regény elejéről nem tudok ilyen jókat nyilatkozni. Nagyon meglepett, hogy 8 évet ugrottunk előre, és hogy mennyi minden megváltozott abban a világban, amit eddig megismertem.

Ugyanakkor ez a könyv sokkal komorabb, mint az előzőek. Ráadásul az írónő még olyan megjegyzéseket is belerakott, amit egy gyermek nem biztos, hogy észrevesz, de felnőttként már annyira fájt az igazságtartalma.

Végeredményben nagyon sajnálom, hogy nem volt olyan nagy szerelem, mint az előző részek, de az utolsó fejezet miatt maradandó élmény marad.

Póli_Róbert>!
Madeleine L'Engle: Csillagvágta

Nagyon tetszett ez a regény is. Mondjuk, kissé belezavarodtam a családfába, abba, ki, kinek, kicsodája, melyik mikorban van éppen, és hol is tart a sztori. Ettől eltekintve elvarázsolt a regény. Annál is inkább, mert ez is olyan „Shaumbrás”. Ahogy Tóbiás fogalmazta valahol, a jövő a meggyógyított múlt. És ebben a könyvben pont ez van benne.
Ajánlom jó szívvel, úgy is mint kalandregényt, de úgy is, mint spirituális felfedező utat és tapasztalást.
Ami zavaró, hogy a borító kritikán aluli. Mind összhatásban, mind kivitelezésben. (Animus, 2003-as kiadás) Ennél jobbat érdemelt volna ez a könyv.

Viktória_Csikány>!
Madeleine L'Engle: Csillagvágta

Az egyik kedvenc részem volt gyerekként. Nagy volt ugyan az időugrás a történetben, de nem bántam. Szívfacsaró rész volt, sötétebb, komorabb hangvételű , mint az előző részek. A mai napig úgy gondolom, hogy a fiatalabb korosztálynak mindenképp érdemes elolvasnia.

Kathleen>!
Madeleine L'Engle: Csillagvágta

Varázslatos. A borítója tökéletesen tükrözi a könyv hangulatát. Mint egy festett selyemsál.Mitikus, misztikus, felnőtt gyerekmese. Ez a könyv segített át egy kellemetlen héten, Ausztriában mint cserediáknak ez az egy kapcsom volt a magyar nyelvhez. Eltelt tíz év, de még mindig szeretem a könyvet.

Chris>!
Madeleine L'Engle: Csillagvágta

Amikor tinédzserként olvastam a sorozatot (csak a harmadik részig jutottam), akkor ez a kötet volt a kedvencem. És ez most, felnőttként sincs máshogy. Nem igazán vagyok híve a sci-finek (bár az utóbbi években találkoztam egy-kettővel, ami engem is el tudott varázsolni), éppen ezért ennek az ifjúsági alfaja sem tudott teljesen lekötni soha. A Csillagvágta ugyanakkor jóval közelebb áll a fantasyhez, mint a tudományos fantasztikumhoz, jóformán itt pedig egy izgalmas, több évtizeden-évszázadon keresztül játszódó családregényt kapunk, amelyben a kirakós darabkái csak a legutolsó pillanatban kerülnek a helyükre. A kötet önmagában is megállja a helyét, főleg, mivel jó tíz évet ugrunk előre a második kötet cselekményéhez képest, így a már jól ismert hősöket teljesen más életszakaszban láthatjuk viszont. Szokatlan ez az ifjúsági regényeknél, de van egy olyan érzésem, hogy L'Engle nem csak az ifjúságot akarta megszólítani ezzel a művével. Szóval, olvassátok, megéri! Már csak azért is, mert a szerző hazájában igazi klasszikusnak számít, egy lapon említik C. S. Lewisszal és Tolkiennel.

Madeleine L'Engle: Csillagvágta

Kellett az újraolvasás, mert már alig emlékeztem valamire. Néhol nagyon gyorsnak, kidolgozatlannak tűnik, tipikus kamaszkönyvnek, ami bevezet egy kicsit a sci-fi-s, egy kicsit a fantasy-s világba. Ezt a bevezető szakaszt úgy érzem, már kinőttem, így az eleje nem volt túl szórakoztató, de aztán jöttek a kék szeműek családjáról szóló betétek, amik nagyot dobtak a színvonalon. Hosszú évszázadok története, amit egy, később két család sorsa sző át meg át, testvéreké, akik egymásnak mennek, az örök Káin és Ábel.
Számomra Chuck lett az egyik legérdekesebb karakter – egyszerűen lenyűgözött, ahogy az írónő megírta, hogyan ragadt két idősík közé, és onnan hogy lép egyszer az egyik, másszor a másik valóságába, hogyan képes egyszerre a jelenben élő családtagjaival és a felmenőivel is érintkezni.

abstractelf>!

– Ti, emberek azt akarjátok, hogy a jó dolgok örökké tartsanak. De ez lehetetlen. Amíg az időben élünk, addig biztosan.

170. oldal, 8. fejezet - A tenger ijesztő mélyével (Animus, 2003)

latinta P>!

– Egy vespugiai bolond tönkreteheti a világot? – horkant fel Dennys. – Nem lehetne valahogy megmagyarázni neki, hogy ez őneki sem jó?
    […]
    – El Rabiosót nem érdeklik az érvek – sóhajtott apa. – Ő csak annyit lát az egészből, hogy meg kell büntetnie a nyugati világot, mert az többet használ a Föld kincseiből, mint amennyi jár neki. Az már nem érdekli, hogy miközben minket megbüntet, ő is bűnhődik majd.

16. oldal, 1. fejezet - Épp e szörnyű órán (Animus, 2003)

Fainthoar>!

– […] Semmi és senki nem lehet olyan kicsi, hogy ne számítson. Bármit teszel, az hatással van a világra.

260. oldal, 11. fejezet - Legyenek mind a fegyverem (Animus, 2003)

Fainthoar>!

[…] Nemcsak a testük fázott, hanem a lelkük is.

236. oldal, 11. fejezet - Legyenek mind a fegyverem (Animus, 2003)

Milli>!

– Talán van még egy kis remény – mondta.
    – Jaj, Meg, légy egy kicsit normális! – legyintett az öccse.
    – Minek? A világ sem normális. Az atomháború szerinted normális? Azzal, hogy normálisak vagyunk, nem megyünk semmire.

24. oldal, 1. fejezet - Épp e szörnyű órán (Animus, 2003)

GnéVica>!

– Az önzés akkor is az, ha nem szándékos.

262. oldal, 11. fejezet - Legyenek mind a fegyerem (Animus, 2003)

Milli>!

– Kivételesen akadhatnak kérdések, amelyekre még egy egyszarvú sem tudja a választ.

151. oldal, 7. fejezet - A szél leggyorsabb léptével (Animus, 2003)

Időcsavar sorozat · Összehasonlítás