32. legjobb dráma (műnem) könyv a molyok értékelése alapján

Az ​ember tragédiája 2972 csillagozás

Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája

„Csalóka mű Madách Tragédiája, mert a felszínen a cselekmény jól követhető: Lucifer pimaszsága, a rabszolga halála, Keplerné hűtlensége, az Eszkimó félelme. Az alapkérdés, a mélység is érthető: ha nem tudjuk, miért létezünk, akkor legalább küszködjünk derekasan. De a kettőt összefűző gondolatszövet már nehezen érthető, könnyen elsiklik fölötte olvasó is, rendező is. Mit mond pontosan az ironikus Lucifer, a hímsoviniszta Ádám, és végül az Úr, aki mellébeszél? Ezt kívánjuk kibogozni, az eddigi kiadásoknál jóval alaposabban. E célból Madách eredeti szövegével párhuzamosan, a szemközti könyvoldalon prózai fordítást adunk mai magyar nyelven.” Nádasdy Ádám

Eredeti megjelenés éve: 1862

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Osiris Diákkönyvtár Osiris · Talentum diákkönyvtár Akkord · Diákkönyvtár Móra · Helikon Zsebkönyvek Helikon · Millenniumi Könyvtár Osiris · Populart Füzetek Interpopulart · Matúra klasszikusok Ikon · Nemzeti Könyvtár Magyar Közlöny · Magyar Klasszikusok · Iskolai könyvtár - Magyar olvasmányok tára Athenaeum · Uj könyvtár · Kötelezők (m)értékkel M-érték · A magyar irodalom remekei I. Népszabadság · Könyvkincstár Konsept-H · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi · Diákkönyvtár Szépirodalmi · Klasszikusok diákoknak műelemzéssel Alexandra · Színház az egész Magvető · Iskola - könyv Magyar Könyvklub · Ifjúsági könyvek Holnap

Magvető, Budapest, 2023
Magvető, Budapest, 2023
496 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631443226 · Fordította: Nádasdy Ádám
Akkord, 2023

Lucifer · Ádám · Éva

Timár_Krisztina I>!

Ikszedik újraolvasás vége.
Mit lehet erről még írni? Fogalmam sincs, mióta szeretem. Az tuti, hogy hamarabb elolvastam, mint kötelező lett volna, úgyhogy csak az a biztos, hogy nem tizenhét éves korom óta. Addigra már legalább a negyedét kívülről tudtam, de nem mintha szándékosan tanultam volna. Két szót se. Csak megragadt és kész.
Ez olyan szöveg, amelyik csak úgy „ott van” az ember életében.
Ami nem jelenti azt, hogy ne lehetne vele vitatkozni. Sőt.

Itt olvasható tovább:

PannaNyúl>!
Madách Imre: Az ember tragédiája

Mindig jólesik, olyan jó cinikus. Olyan kellemesen beszól mindennek, amiben égen-földön hinni lehet, hogy egyszerűen nem lehet nem végigvigyorogni. :D

<troll>
Amúgy rájöttem valamire: ez egy YA! :D merthogy van benne minden, ami kell:
-felnövő főhősök, rajtuk múlik az emberiség sorsa
-erősen domináló szerelmi szál (és naaagy gondolatok a szerelemről [is])
-mindenféle természetfeletti lények
-disztópikus jövő
-[részben elavult vagy átgondolatlan] sci-fi elemek
-időutazás
-örök életű, sötét, de menő pasi, aki megmondja a tutit
-kétes happy-end (aminek szintén a gyerekcsináláshoz van köze).
-És: kamaszként/fiatal felnőttként a legjobb olvasni, frissen kiábrándulva mindenfajta ideológiából.
</troll>

pannik>!
Madách Imre: Az ember tragédiája

Végre, végre elolvastam ezt a kötelezőnket (amit sokan a legnagyobb drámánknak emlegetnek) és jó érzés volt becsukni a végén, túl lenni rajta. Persze nem ez volt az első találkozásom Az ember tragédiájával (haha, semmilyen értelemben), többször láttam színházban, meg tanultam középiskolában meg a főiskolán is, de teljes egészében még sosem olvastam korábban.
Megérzésem nem csalt, nem véletlen, hogy ódzkodtam tőle, ez egy küzdelmes olvasás volt számomra, nagyon küzdelmes, amihez kitartásom rejtett tartalékaihoz kellett nyúlnom.
Akik azt írják, zseniális, hihetetlen, fantasztikus, húha, elgondolkodtató, tovább gondolható, tanít, óriás dráma, minden van benne stb. stb. azoknak teljesen igaza van, egyet kell értsek, mert valóban.
DE, ez egy nagyon nehéz nyelvezettel megírt színdarab, olvasása nehézkes, megérteni még nehézkesebb. Bevallom vannak olyan részei, amiket egyszerűen nem tudtam felfogni és annyira érdektelen voltam a leírtak iránt, hogy nem bírtam újra olvasni sem. Viszont voltak részei, amik teljesen magával ragadtak, és megcsillantották a fent felsorolt szuperlatívuszokat, mozgattak, gondolkodtattak és igazán elnyerték a tetszésemet meg az elismerésemet.
Szóval teljesen őszintén ez számomra egy kettős mű, mindent is érzek és elismerek vele kapcsolatban ami jó, de megszenvedtem vele rendesen.

Niki_néni_olvas P>!
Madách Imre: Az ember tragédiája

Ha valaki azt mondta volna nekem tizenkét éve, amikor először olvastam, vagy akár tavaly, hogy én ezt a könyvet 4 csillagra fogom értékelni és kedvelni fogom, akkor biztosan jól kiröhögöm. De ez a helyzet.

Sosem lesz a kedvencem, de már másként tekintek rá.
Az ember tragédiájával hosszú, rögös a történetünk.
Most értem meg arra, hogy megértsem és élvezzem a története zsenialitását.

Az emberi létezés miértjeit és emberi gyarlóság mikéntjeit feszegeti Madách.

Chivas>!
Madách Imre: Az ember tragédiája

Nem tudom miért sírok… :) Megküzdöttem vele, megküzdöttem érte. :)

Lillsz P>!

Egyszerűen hihetetlen, fantasztikus!

„Tőlem függ, útam másképpen vezetni.”

Nagyon sok jót hallottam Madách művéről, de mostanáig nem volt szerencsém az olvasásához. A filmet, amit most meg nem mondom kinek az illusztrációi, animációi tettek még izgalmasabbá volt lehetőségem először látni, de az egyből megfogott!

Nagyon tetszett, hogy Éván, Ádámon és Luciferen keresztül mutatta be az író nem hiába az ember tragédiájat, hibáinak sokaságát és jövőjét. Nagyon kreatív megoldás volt, izgalmas és elgondolkoztató.

Bár ne risztaná el a fiatalokat a kötelező címke, hisz ezt egyszer mindenkinek muszáj lenne olvasnia! 5/5

BubbleTea>!
Madách Imre: Az ember tragédiája

Ősidők óta tervezem, hogy elolvasom ezt a művet, és annyira örülök, hogy sikerült!

Furcsa volt úgy olvasni valamit, hogy minden részét tudom, hiszen egykor a középiskolában legalább egy hónapig ezzel a művel foglalkoztunk, elemeztük minden mondatát. Már akkor bántam, hogy nem olvastam el, de talán így, felnőtt fejjel, több mondandója volt számomra.

Egyszerűen imádtam, Madách megfogalmazta korunk több eszméit, azok bukását, és egy érdekes jövőképet festett le. Lehet vitatkozni azon, hogy ki szerint valós ez a szemlélet, és vajon, mindenki így gondol-e a múltbéli nagy eseményekre, de az nem vita tárgya, hogy Madách egy olyan művet alkotott, amely évszázadok múlva is tanítószerepű lesz.

vikcs>!
Madách Imre: Az ember tragédiája

Bevallom, mind általános iskolában, mind a gimiben utáltam a kötelezőket, olyan szinten, hogy egy kezemen meg tudnám számolni, hányat is olvastam el ténylegesen. És ebbe beletartozik ag elsős Micimackó is :D
Viszont ez volt az a könyv, ami teljesen a lelkembe hatolt és élvezettel olvastam (és néztem utána a belőle készült filmadaptációt). Annyira durva, hogy a régebbi írók ilyen tisztán látták előre a jövőképet és az emberek hiúságát és rosszindulatát. Valamint olyan mély dolgok vannak benne, amelyek számtalan kérdést vetnek fel bennünk.
Számomra kiemelkedő és elgondolkodtató olvasmány, amit mindenkinek ajánlanék, mert szerintem mindenki találna benne valami mondanivalót a saját számára.
Ilyen egy normális „kötelező” olvasmány, a többi mehet a kukába :)

kratas P>!
Madách Imre: Az ember tragédiája

Érdekes: huszoniksz éve sokkal jobban tetszett, rajongtam érte.. hát, változik az ember.

bagie P>!
Madách Imre: Az ember tragédiája

Pótoltam a pótolhatatlant – ezt középiskolában kellett volna először, az azóta eltelt 20+ évben pedig már többször ismételni – ehhez képest közel a 42-höz lett meg először: felismerve, hogy mekkora remekmű ez, de valahogy mégsem akart elsőre közel férkőzni.
Zseniális gondolatok, tovább fűzhető, gondolható félmondatok – felrémlett irodalomóra az elemzésével… velem marad, szerintem elő fogom venni majd hamarosan újból is.

Adrienne>!

Küzdést kívánok, diszharmóniát,
Mely új erőt szül, új világot ád,
Hol a lélek magában nagy lehet,
Hová, ki bátor, az velem jöhet.

Második szín, 300-304. sor, Lucifer

Kapcsolódó szócikkek: Lucifer
redikin>!

Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha,
Remény, csalódás, küzdelem, bukás,
Sírig tartó nagy versenyfutás.
Keresni mindig a jót, a szépet,
S meg nem találni, – ez az élet.

egri_balint P>!

Nem adhatok mást, csak mi lényegem.

9. oldal, Első szín

girlhu>!

Az élet mellett ott van a halál,
A boldogságnál a lehangolás,
A fénynél árnyék, kétség és remény.

I. szín, Lucifer

ilu_milu >!

Be van fejezve a nagy mű, igen.
A gép forog, az alkotó pihen.
Évmilliókig eljár tengelyén,
Mig egy kerékfogát ujítni kell.
Fel hát, világim véd-nemtői, fel,
Kezdjétek végtelen pályátokat.
Gyönyörködjem még egyszer bennetek,
Amint elzúgtok lábaim alatt.

Első szín - Az Úr

Boglinc P>!

A célt tudom, még százszor el nem érem.
Mit sem tesz. A cél voltaképp mi is?
A cél, megszünte a dicső csatának,
A cél halál, az élet küzdelem,
S az ember célja e küzdés maga.

XIII. szín

Népszerű triviák

agg_álborda>!

A drámának eleinte Lucifer volt a címe, a végleges címe azonban egy említésre sem méltó balesethez és Madách egy barátjához kötődik.
Madách Imre, szerelme Veres Pálné és barátja Szontagh Pál egy nap a vanyarci tavon csónakáztak. Beszélgettek, jól érezték magukat, de amikor Madách kiszállt a csónakból, sáros lett a fehér vászonnadrágja, és ez mérhetetlenül feldühítette. Szontagh nevetve megjegyezte: „Lám, az ember tragédiája!”. Madách nem sokáig bosszankodott barátja élcelődésén, rájött ugyanis, hogy készülő művének keresve sem találhatna jobb címet.

[divany.hu]

Kapcsolódó könyvek: Madách Imre: Az ember tragédiája

S_Bíborka>!

A szerző szereti magát, mint írót „széklábfaragóként” meghatározni; ennek forrása Madách Imrétől Az ember tragédiája:

"Aggastyán
A hetvenkettedik szám!

Michelangelo
(kilépve)
Íme, itt. –

Aggastyán
Rendetlenűl hagyád el műhelyed.

Michelangelo
Igen, mert mindig széklábat csináltam,
És azt is a leghitványabb alakra.
Soká könyörgtem, hagyják módosítnom,
Engedjék, hogy véssek rá holmi díszt,
Nem engedék. Kivántam változásul
A szék támláját, mindent hasztalan.
Megőrüléshez voltam már közel,
S otthagytam a kínt, ott a műhelyet.
(Visszalép)

[youtu.be]

Kapcsolódó könyvek: Madách Imre: Az ember tragédiája

Kapcsolódó alkotók: Raoul Renier · Kornya Zsolt

Ezt a könyvet itt említik