22. legjobb dráma (műnem) könyv a molyok értékelése alapján

Az ​ember tragédiája 2236 csillagozás

Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája Madách Imre: Az ember tragédiája

A magyar szellem egyik halhatatlan alkotása szárnyal fel ebben a könyvben az olvasó előtt. Dráma – megrázó jelenetekkel; filozófia – mély gondolatokkal; költészet – az emberszemlélet és társadalombírálat fenséges hangfutamaival.
A kérdés az: mi az emberiség életének végső célja? A felelet: az ember vagy önmagának él vagy embertársainak, de boldog nem lesz egyik esetben sem, mert saját érdekeinek önző hajszolása éppen úgy nem elégíti ki, mint ahogyan elbukik akkor, ha embertársai javának szenteli életét. Elbukik vagy boldogtalan lesz; be kell látnia, hogy minden küzdelme hiábavaló; végtére mégis megsemmisül az emberiség. Még arra a kérdésre sem kap feleletet, miért él a földön és lesz-e vergődéseinek jutalma a túlvilágon? Vigasztalan a mult, kétségbeejtő a jövő.

Eredeti megjelenés éve: 1862

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Osiris Diákkönyvtár, Talentum diákkönyvtár, Diákkönyvtár, Helikon Zsebkönyvek, Millenniumi Könyvtár, Populart Füzetek, Matúra klasszikusok, Nemzeti Könyvtár, Magyar Klasszikusok, Iskolai könyvtár - Magyar olvasmányok tára, Uj könyvtár, Kötelezők (m)értékkel, A magyar irodalom remekei I.

Helikon, Budapest, 2018
Osiris, Budapest, 2018
Holnap, Budapest, 2017
266 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633491621 · Illusztrálta: Zichy Mihály

Lucifer · Ádám

Timár_Krisztina IP

Ikszedik újraolvasás vége.
Mit lehet erről még írni? Fogalmam sincs, mióta szeretem. Az tuti, hogy hamarabb elolvastam, mint kötelező lett volna, úgyhogy csak az a biztos, hogy nem tizenhét éves korom óta. Addigra már legalább a negyedét kívülről tudtam, de nem mintha szándékosan tanultam volna. Két szót se. Csak megragadt és kész.
Ez olyan szöveg, amelyik csak úgy „ott van” az ember életében.
Ami nem jelenti azt, hogy ne lehetne vele vitatkozni. Sőt.

Végül is az egész egyetlen hatalmas vita, olyan kérdésekről, amelyek a mai napig nem vesztették aktualitásukat, és amelyekre a művön belül nincs válasz. Vagy éppen az a válasz, hogy nincs válasz, és ez maradjon is így. (Mármint nem az olvasó akarja, hanem a szereplők, hogy maradjon így.) Vita és keresés, folyamatos utazás az időn keresztül (ez a darab igenis sci-fi). Nemcsak a szavak, hanem a cselekedetek is arra valók, hogy a legnagyobb kérdésekre válaszoljanak, örökké nemet és igent, felváltva vagy éppen egyszerre. Természettudományos érdeklődésű ismerőseim odavannak érte. Társadalomtudományos érdeklődésűek szintén.

Pedig még csak nem is tér ki mindenre, amire az ember kíváncsi lenne. Nyitva hagy sok-sok kérdést, amelyekre mind válaszolni lehet. A két főszólam mellett a mellékszólamok is helyet kaphatnak. Hogy mást ne mondjak, itt van mindjárt Éva, akinek a hangját hallani halljuk ugyan, de a fejébe csak egyetlen egyszer látunk be, a londoni szín végén, akkor is nagyon rövid időre. Álmodik-e Ádámmal együtt? Ha igen, mit? Vajon végig ugyanazt-e, vagy csak akkor, ha éppen találkoznak az álomban? Ha nem álmodik, miért nem? Hogyan és miért történik vele mindaz, ami történik? Hogy lehet, hogy nem öregszik? Hogy lehet, hogy nem emlékszik az álomra? Vagy emlékszik, csak nem mondja?

Azt hiszem, nagyon jól jártunk, hogy éppen ez a szöveg vált a magyar irodalom legelterjedtebb alkotásává. Csak itt a Molyon öt különböző fordítása van, ezeken kívül gyors borítókereséssel találtam még négyet, a Wiki tizennyolcról tud, de pl. a portugálról nem, pedig a borítóját megtaláltam. Ha a külföldi magyar irodalmat keres, addig jó, míg ilyeneket fog ki elsőként.

PannaNyúl
Madách Imre: Az ember tragédiája

Mindig jólesik, olyan jó cinikus. Olyan kellemesen beszól mindennek, amiben égen-földön hinni lehet, hogy egyszerűen nem lehet nem végigvigyorogni. :D

<troll>
Amúgy rájöttem valamire: ez egy YA! :D merthogy van benne minden, ami kell:
-felnövő főhősök, rajtuk múlik az emberiség sorsa
-erősen domináló szerelmi szál (és naaagy gondolatok a szerelemről [is])
-mindenféle természetfeletti lények
-disztópikus jövő
-[részben elavult vagy átgondolatlan] sci-fi elemek
-időutazás
-örök életű, sötét, de menő pasi, aki megmondja a tutit
-kétes happy-end (aminek szintén a gyerekcsináláshoz van köze).
-És: kamaszként/fiatal felnőttként a legjobb olvasni, frissen kiábrándulva mindenfajta ideológiából.
</troll>

Lillsz P

Egyszerűen hihetetlen, fantasztikus!

„Tőlem függ, útam másképpen vezetni.”

Nagyon sok jót hallottam Madách művéről, de mostanáig nem volt szerencsém az olvasásához. A filmet, amit most meg nem mondom kinek az illusztrációi, animációi tettek még izgalmasabbá volt lehetőségem először látni, de az egyből megfogott!

Nagyon tetszett, hogy Éván, Ádámon és Luciferen keresztül mutatta be az író nem hiába az ember tragédiájat, hibáinak sokaságát és jövőjét. Nagyon kreatív megoldás volt, izgalmas és elgondolkoztató.

Bár ne risztaná el a fiatalokat a kötelező címke, hisz ezt egyszer mindenkinek muszáj lenne olvasnia! 5/5

BubbleTea
Madách Imre: Az ember tragédiája

Ősidők óta tervezem, hogy elolvasom ezt a művet, és annyira örülök, hogy sikerült!

Furcsa volt úgy olvasni valamit, hogy minden részét tudom, hiszen egykor a középiskolában legalább egy hónapig ezzel a művel foglalkoztunk, elemeztük minden mondatát. Már akkor bántam, hogy nem olvastam el, de talán így, felnőtt fejjel, több mondandója volt számomra.

Egyszerűen imádtam, Madách megfogalmazta korunk több eszméit, azok bukását, és egy érdekes jövőképet festett le. Lehet vitatkozni azon, hogy ki szerint valós ez a szemlélet, és vajon, mindenki így gondol-e a múltbéli nagy eseményekre, de az nem vita tárgya, hogy Madách egy olyan művet alkotott, amely évszázadok múlva is tanítószerepű lesz.

vikcs P
Madách Imre: Az ember tragédiája

Bevallom, mind általános iskolában, mind a gimiben utáltam a kötelezőket, olyan szinten, hogy egy kezemen meg tudnám számolni, hányat is olvastam el ténylegesen. És ebbe beletartozik ag elsős Micimackó is :D
Viszont ez volt az a könyv, ami teljesen a lelkembe hatolt és élvezettel olvastam (és néztem utána a belőle készült filmadaptációt). Annyira durva, hogy a régebbi írók ilyen tisztán látták előre a jövőképet és az emberek hiúságát és rosszindulatát. Valamint olyan mély dolgok vannak benne, amelyek számtalan kérdést vetnek fel bennünk.
Számomra kiemelkedő és elgondolkodtató olvasmány, amit mindenkinek ajánlanék, mert szerintem mindenki találna benne valami mondanivalót a saját számára.
Ilyen egy normális „kötelező” olvasmány, a többi mehet a kukába :)

molyok11
Madách Imre: Az ember tragédiája

Kötelező volta nem véletlen, rászolgált.
Tanít, utat mutat, megmutatja a kezdeteket, átível a történelmen egészen a jelenig, sőt! A jövőről is esik szó benne utópikusan. Örülünk, hogy nem égetted el a kéziratot, Madách! Arany felismerte Madáchban a nagy írót. Meghajolok Madách előtt.

Színekkel teli: bibliai (keret)színek és történeti színekre tagolódik. Eszméket fogalmaz meg. Nagyon emberi! Emberiségköltemény.

Lucifer, a tagadás szelleme, örök kételkedő. Ádám és Éva, mi lett volna, ha nem követitek el az ősbűnt? (Örök paradicsom. Tudatlanság.) Általatok olvashatjuk Madách írói lencséjén keresztül ezt a művet, a tudás fájának almájából! Mestermű.
„Mondottam ember: Küzdj és bízva bízzál! ”

bagie P
Madách Imre: Az ember tragédiája

Pótoltam a pótolhatatlant – ezt középiskolában kellett volna először, az azóta eltelt 20+ évben pedig már többször ismételni – ehhez képest közel a 42-höz lett meg először: felismerve, hogy mekkora remekmű ez, de valahogy mégsem akart elsőre közel férkőzni.
Zseniális gondolatok, tovább fűzhető, gondolható félmondatok – felrémlett irodalomóra az elemzésével… velem marad, szerintem elő fogom venni majd hamarosan újból is.

Tilla
Madách Imre: Az ember tragédiája

Gondolkodtam, hogy csak annyit írok az értékelés mezőbe, hogy „húha”, de ilyen keveset mégsem merek. Óriási dráma, szinte minden sora fontos és megjegyzendő, súlyos és mély. Igazi magyar alkotás, ilyen pesszimizmus nem fér bele a franciákba meg az angolokba, meg a többi sok világnépbe, ilyet írni csak magyar tud.
Igazából most egy csöppet kétségeim támadtak az élet értelmével kapcsolatban, mert Madáchnak igaza van, története során az emberiség már mindent kitalált és minden eszmében csalódott. Mi vigyen hát előre? A remény, hogy majd az utódok megteszik azt, amire én nem voltam képes? Egyáltalán kell-e nekem az egész emberiségre gondolnom tetteimmel, vagy egyszerűen éljem egyik napot a másik után? Van-e szabad akaratom magam felett?
Huhh, ez az ember tragédiája, ez a sok kétség és megválaszolatlan kérdés, nem igaz?

csfannie P
Madách Imre: Az ember tragédiája

Hű, meg kell hogy mondjam, talán ez volt a legjobb kötelezőm, de bevallom, pont emiatt nem tudok rá 4 csillagnál többet adni.
Tetszett a társadalomkritika, Lucifer csipkelődése, és vééégre – a többi kötelezővel ellentétben – ennek még érthető is volt a nyelvezete. Néha elvesztettem a fonalat, és csak pislogtam, hogy most akkor merre is van Ádám és Lucifer, de utána mindig kaptam rá magyarázatot.
Na, hát nem volt ez rossz, sőt, de szerintem jobban tetszett volna, ha nem kényszerből kellett volna olvasnom.

Adrienne

Küzdést kívánok, diszharmóniát,
Mely új erőt szül, új világot ád,
Hol a lélek magában nagy lehet,
Hová, ki bátor, velem jöhet.

Második szín, 300-304. sor, Lucifer

Kapcsolódó szócikkek: Lucifer
redikin

Jegyezd meg jól, de ne csüggedj soha,
Remény, csalódás, küzdelem, bukás,
Sírig tartó nagy versenyfutás.
Keresni mindig a jót, a szépet,
S meg nem találni, – ez az élet.

egri_balint

Nem adhatok mást, csak mi lényegem.

9. oldal, Első szín

girlhu

Az élet mellett ott van a halál,
A boldogságnál a lehangolás,
A fénynél árnyék, kétség és remény.

I. szín, Lucifer

ilu_milu

Be van fejezve a nagy mű, igen.
A gép forog, az alkotó pihen.
Évmilliókig eljár tengelyén,
Mig egy kerékfogát ujítni kell.
Fel hát, világim véd-nemtői, fel,
Kezdjétek végtelen pályátokat.
Gyönyörködjem még egyszer bennetek,
Amint elzúgtok lábaim alatt.

Első szín - Az Úr

Boglinc P

A célt tudom, még százszor el nem érem.
Mit sem tesz. A cél voltaképp mi is?
A cél, megszünte a dicső csatának,
A cél halál, az élet küzdelem,
S az ember célja e küzdés maga.

XIII. szín

Ezt a könyvet itt említik