A magyar szellem egyik halhatatlan alkotása szárnyal fel ebben a könyvben az olvasó előtt. Dráma – megrázó jelenetekkel; filozófia – mély gondolatokkal; költészet – az emberszemlélet és társadalombírálat fenséges hangfutamaival.
A kérdés az: mi az emberiség életének végső célja? A felelet: az ember vagy önmagának él vagy embertársainak, de boldog nem lesz egyik esetben sem, mert saját érdekeinek önző hajszolása éppen úgy nem elégíti ki, mint ahogyan elbukik akkor, ha embertársai javának szenteli életét. Elbukik vagy boldogtalan lesz; be kell látnia, hogy minden küzdelme hiábavaló; végtére mégis megsemmisül az emberiség. Még arra a kérdésre sem kap feleletet, miért él a földön és lesz-e vergődéseinek jutalma a túlvilágon? Vigasztalan a mult, kétségbeejtő a jövő.
Az ember tragédiája 2745 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1862
A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Osiris Diákkönyvtár Osiris · Talentum diákkönyvtár Akkord · Diákkönyvtár Móra · Helikon Zsebkönyvek Helikon · Millenniumi Könyvtár Osiris · Populart Füzetek Interpopulart · Matúra klasszikusok Ikon · Nemzeti Könyvtár Magyar Közlöny · Magyar Klasszikusok · Iskolai könyvtár - Magyar olvasmányok tára Athenaeum · Uj könyvtár · Kötelezők (m)értékkel M-érték · A magyar irodalom remekei I. Népszabadság · Könyvkincstár Konsept-H · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi · Diákkönyvtár Szépirodalmi · Klasszikusok diákoknak műelemzéssel Alexandra
Fordítások
Imre Madách: The Tragedy of Man · Imre Madách: La Tragedio de l'Homo · Imre Madách: İnsanın trajedisi · Imre Madách: Die Tragödie des Menschen · Madách Imre: The Tragedy of Man · Имре Мадач: Трагедия человека · Imre Madatsh: Di tragedye funem mentshn · Imre Madách: La tragédie de l'hommeEnciklopédia 33
Szereplők népszerűség szerint
Kedvencelte 663
Most olvassa 108
Várólistára tette 235
Kívánságlistára tette 137
Kölcsönkérné 2

Kiemelt értékelések


Ikszedik újraolvasás vége.
Mit lehet erről még írni? Fogalmam sincs, mióta szeretem. Az tuti, hogy hamarabb elolvastam, mint kötelező lett volna, úgyhogy csak az a biztos, hogy nem tizenhét éves korom óta. Addigra már legalább a negyedét kívülről tudtam, de nem mintha szándékosan tanultam volna. Két szót se. Csak megragadt és kész.
Ez olyan szöveg, amelyik csak úgy „ott van” az ember életében.
Ami nem jelenti azt, hogy ne lehetne vele vitatkozni. Sőt.
Itt olvasható tovább:
https://gyujtogeto-alkoto.blog.hu/2020/03/06/madach_imr…


Mindig jólesik, olyan jó cinikus. Olyan kellemesen beszól mindennek, amiben égen-földön hinni lehet, hogy egyszerűen nem lehet nem végigvigyorogni. :D
<troll>
Amúgy rájöttem valamire: ez egy YA! :D merthogy van benne minden, ami kell:
-felnövő főhősök, rajtuk múlik az emberiség sorsa
-erősen domináló szerelmi szál (és naaagy gondolatok a szerelemről [is])
-mindenféle természetfeletti lények
-disztópikus jövő
-[részben elavult vagy átgondolatlan] sci-fi elemek
-időutazás
-örök életű, sötét, de menő pasi, aki megmondja a tutit
-kétes happy-end (aminek szintén a gyerekcsináláshoz van köze).
-És: kamaszként/fiatal felnőttként a legjobb olvasni, frissen kiábrándulva mindenfajta ideológiából.
</troll>


Végre, végre elolvastam ezt a kötelezőnket (amit sokan a legnagyobb drámánknak emlegetnek) és jó érzés volt becsukni a végén, túl lenni rajta. Persze nem ez volt az első találkozásom Az ember tragédiájával (haha, semmilyen értelemben), többször láttam színházban, meg tanultam középiskolában meg a főiskolán is, de teljes egészében még sosem olvastam korábban.
Megérzésem nem csalt, nem véletlen, hogy ódzkodtam tőle, ez egy küzdelmes olvasás volt számomra, nagyon küzdelmes, amihez kitartásom rejtett tartalékaihoz kellett nyúlnom.
Akik azt írják, zseniális, hihetetlen, fantasztikus, húha, elgondolkodtató, tovább gondolható, tanít, óriás dráma, minden van benne stb. stb. azoknak teljesen igaza van, egyet kell értsek, mert valóban.
DE, ez egy nagyon nehéz nyelvezettel megírt színdarab, olvasása nehézkes, megérteni még nehézkesebb. Bevallom vannak olyan részei, amiket egyszerűen nem tudtam felfogni és annyira érdektelen voltam a leírtak iránt, hogy nem bírtam újra olvasni sem. Viszont voltak részei, amik teljesen magával ragadtak, és megcsillantották a fent felsorolt szuperlatívuszokat, mozgattak, gondolkodtattak és igazán elnyerték a tetszésemet meg az elismerésemet.
Szóval teljesen őszintén ez számomra egy kettős mű, mindent is érzek és elismerek vele kapcsolatban ami jó, de megszenvedtem vele rendesen.


Egyszerűen hihetetlen, fantasztikus!
„Tőlem függ, útam másképpen vezetni.”
Nagyon sok jót hallottam Madách művéről, de mostanáig nem volt szerencsém az olvasásához. A filmet, amit most meg nem mondom kinek az illusztrációi, animációi tettek még izgalmasabbá volt lehetőségem először látni, de az egyből megfogott!
Nagyon tetszett, hogy Éván, Ádámon és Luciferen keresztül mutatta be az író nem hiába az ember tragédiájat, hibáinak sokaságát és jövőjét. Nagyon kreatív megoldás volt, izgalmas és elgondolkoztató.
Bár ne risztaná el a fiatalokat a kötelező címke, hisz ezt egyszer mindenkinek muszáj lenne olvasnia! 5/5


Ősidők óta tervezem, hogy elolvasom ezt a művet, és annyira örülök, hogy sikerült!
Furcsa volt úgy olvasni valamit, hogy minden részét tudom, hiszen egykor a középiskolában legalább egy hónapig ezzel a művel foglalkoztunk, elemeztük minden mondatát. Már akkor bántam, hogy nem olvastam el, de talán így, felnőtt fejjel, több mondandója volt számomra.
Egyszerűen imádtam, Madách megfogalmazta korunk több eszméit, azok bukását, és egy érdekes jövőképet festett le. Lehet vitatkozni azon, hogy ki szerint valós ez a szemlélet, és vajon, mindenki így gondol-e a múltbéli nagy eseményekre, de az nem vita tárgya, hogy Madách egy olyan művet alkotott, amely évszázadok múlva is tanítószerepű lesz.


Bevallom, mind általános iskolában, mind a gimiben utáltam a kötelezőket, olyan szinten, hogy egy kezemen meg tudnám számolni, hányat is olvastam el ténylegesen. És ebbe beletartozik ag elsős Micimackó is :D
Viszont ez volt az a könyv, ami teljesen a lelkembe hatolt és élvezettel olvastam (és néztem utána a belőle készült filmadaptációt). Annyira durva, hogy a régebbi írók ilyen tisztán látták előre a jövőképet és az emberek hiúságát és rosszindulatát. Valamint olyan mély dolgok vannak benne, amelyek számtalan kérdést vetnek fel bennünk.
Számomra kiemelkedő és elgondolkodtató olvasmány, amit mindenkinek ajánlanék, mert szerintem mindenki találna benne valami mondanivalót a saját számára.
Ilyen egy normális „kötelező” olvasmány, a többi mehet a kukába :)


Érdekes: huszoniksz éve sokkal jobban tetszett, rajongtam érte.. hát, változik az ember.


Pótoltam a pótolhatatlant – ezt középiskolában kellett volna először, az azóta eltelt 20+ évben pedig már többször ismételni – ehhez képest közel a 42-höz lett meg először: felismerve, hogy mekkora remekmű ez, de valahogy mégsem akart elsőre közel férkőzni.
Zseniális gondolatok, tovább fűzhető, gondolható félmondatok – felrémlett irodalomóra az elemzésével… velem marad, szerintem elő fogom venni majd hamarosan újból is.


Gondolkodtam, hogy csak annyit írok az értékelés mezőbe, hogy „húha”, de ilyen keveset mégsem merek. Óriási dráma, szinte minden sora fontos és megjegyzendő, súlyos és mély. Igazi magyar alkotás, ilyen pesszimizmus nem fér bele a franciákba meg az angolokba, meg a többi sok világnépbe, ilyet írni csak magyar tud.
Igazából most egy csöppet kétségeim támadtak az élet értelmével kapcsolatban, mert Madáchnak igaza van, története során az emberiség már mindent kitalált és minden eszmében csalódott. Mi vigyen hát előre? A remény, hogy majd az utódok megteszik azt, amire én nem voltam képes? Egyáltalán kell-e nekem az egész emberiségre gondolnom tetteimmel, vagy egyszerűen éljem egyik napot a másik után? Van-e szabad akaratom magam felett?
Huhh, ez az ember tragédiája, ez a sok kétség és megválaszolatlan kérdés, nem igaz?
Népszerű idézetek
Népszerű triviák



A drámának eleinte Lucifer volt a címe, a végleges címe azonban egy említésre sem méltó balesethez és Madách egy barátjához kötődik.
Madách Imre, szerelme Veres Pálné és barátja Szontagh Pál egy nap a vanyarci tavon csónakáztak. Beszélgettek, jól érezték magukat, de amikor Madách kiszállt a csónakból, sáros lett a fehér vászonnadrágja, és ez mérhetetlenül feldühítette. Szontagh nevetve megjegyezte: „Lám, az ember tragédiája!”. Madách nem sokáig bosszankodott barátja élcelődésén, rájött ugyanis, hogy készülő művének keresve sem találhatna jobb címet.
Kapcsolódó könyvek: Madách Imre: Az ember tragédiája
Ezt a könyvet itt említik
- Esterházy Péter: Hasnyálmirigynapló
- Faludy György: Pokolbeli víg napjaim
- Fehér Klára: Bezzeg az én időmben
- Horthy Miklós: Emlékirataim
- Karinthy Frigyes: Viccelnek velem
- Kodolányi János (szerk.): Északi csillagok
- Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 5. – Remény
- Madách Imre: Nem adhatok mást, csak mi lényegem
- Nádasdy Borbála: Zagolni zabad?
- Nagy Gerzson: Délután Apámmal
- Nényei Pál: A hit fényétől az ész világosságáig
- Pierrot – Gábor Endre: Magister M
- Rainer M. János (szerk.): A felügyelt (mozgás)tér
- Szerb Antal: Budapesti kalauz
- Szerb Antal: Magyar irodalomtörténet
- Török Sándor: Test és lélek
Hasonló könyvek címkék alapján
- John Milton: A küzdő Sámson 89% ·
Összehasonlítás - Henrik Ibsen: Nóra 86% ·
Összehasonlítás - Henrik Ibsen: Babaház 90% ·
Összehasonlítás - Hugo Viktor: Ruy Blas ·
Összehasonlítás - Örkény István: Glória / Macskajáték 95% ·
Összehasonlítás - Szabó Magda: Az a szép, fényes nap 91% ·
Összehasonlítás - Örkény István: Macskajáték 90% ·
Összehasonlítás - William Shakespeare: Macbeth 88% ·
Összehasonlítás - Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Egy őrült naplója 88% ·
Összehasonlítás - William Shakespeare: Öt dráma 88% ·
Összehasonlítás