Séták ​a Szent István park körül 9 csillagozás

Újlipótváros modern épületei
Maczó Balázs: Séták a Szent István park körül

Miért tart a kezében két lány textiltekercset az egyik újlipótvárosi ház homlokzatán? Melyik egykori moziban függesztettek a plafonra gömbakváriumokat aranyhalakkal? Tudta-e, hogy nemcsak New Yorkban, de ebben a kerületben is létezik egy vasalóháznak nevezett épület? És miért nem mondható el Újlipótváros egyetlen épületéről sem, hogy Bauhaus stílusú? Modernizmus, art deco és Bauhaus – illetve nem Bauhaus: Maczó Balázs, a kiváló várostörténész és „hivatásos sétáló”, a Miénk a Ház! városi sétákat szervező munkacsoport vezetője ezúttal az olvasókat hívja egy laza kimozdulásra, hogy – Bujnovszky Tamás nagyszerű fotográfiái segítségével – megismertessen bennünket a nevezetes városrész legérdekesebb házaival és azok még érdekesebb történeteivel.
Sétára fel!

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sétakönyvek Athenaeum

Athenaeum, Budapest, 2022
Athenaeum, Budapest, 2022

Budapest · Szent István park

Jagika P>!
Maczó Balázs: Séták a Szent István park körül

Egyik kedves külföldi barátunk szerint Budapest valódi ékszerdoboz. Igaza van. Hát még, ha belülről is látnánk ezeket a csodálatos házakat, palotákat! Ez a könyv egy kis bepillantást enged az újlipótvárosi házak történeteibe és lépcsőházaiba. A belső terek (Visegrádi utca 38/B, lépcsőházak (Pozsonyi út 15-17. és 40.) lenyűgözőek: az akváriumok és a „hangosan beszélő készülék” akkoriban valóban a luxust jelentette. (Gyönyörű lenne a képanyag, ha nem színezték volna pirosra némelyiket.)
A második világháborúban hiába voltak itt a nemzetközi gettó védett házai, a megszállók és kiszolgálóik mégsem kegyelmeztek az itt élőknek…

Chris>!
Maczó Balázs: Séták a Szent István park körül

Ahogyan a cím is mutatja (Séták a Szent István park körül – Újlipótváros modern épületei) Budapest egyik és Újlipótváros legszebb részére kalauzolja el az olvasót a kötet. A „túra” az Alig utcában veszi kezdetét, hogy aztán a Kresz Géza, a Visegrádi, a Csanády és a Hollán Ernő utcán keresztül eljussunk a Pozsonyi útig, ahol nemcsak az ország egyik „vasalóháza”, hanem Budapest legszebbnek választott lépcsőháza is megtalálható. A kötetben annak a nyomába erednek, hogyan is épült fel az 1930-as években Budapest legnagyobb kiterjedésű, összefüggő modern városnegyede. Szó esik híres építészekről, épületekről és a benne lakókról (némi helyi pletykával fűszerezve), és arra is választ kapunk, miért is nem mondható el egyetlen itt található épületről sem, hogy Bauhaus stílusú, mint ahogyan sokan, azt tévesen gondolják.

A két kötet nemcsak időben és a bemutatott városrészben különbözik egymástól, hanem stílusában, hangvételében is. Bár mindkét rész fókuszában az épületek állnak, az első részben valóban ezek történetét ismerhetjük meg, kulisszatitkokkal fűszerezve (amelyek éppen érdekességük okán könnyebben meg is jegyezhetőek). A „folytatásban” a századfordulós épületeken túl az építészek, építtető családok és tulajdonosok is terítékre kerülnek, az ő izgalmas történeteiket is megismerhetjük.

Ami viszont közös: mindkettő könyv archív és mai fényképekkel gazdagon tarkított, ezek főként Bujnovszky Tamás munkáját dicsérik (a másodikban Csanádi József és a szerző fotóival is találkozhatunk). Így akkor is képet kaphatunk az olvasottakról, ha éppen otthon, a fotelben ülve, vagy éppen Budapesttől távol lapozgatjuk a köteteket, ám a legjobb mégis csak az, ha rászánunk egy (fél)napot a „turistáskodásra”, elbattyogunk a kezdőállomásra, és a névhez hűen, valóban sétakönyvként forgatjuk azokat. Ki tudja, talán a leírtakon túl egyéb kincsekre is lelhetünk a barangolás közben.

rodicaindia>!
Maczó Balázs: Séták a Szent István park körül

Nagyon sok és érdekes információt tudunk meg erről a „pár” házról, de hiányoltam a térképet, ami segítene egy séta során.

István_T_2>!
Maczó Balázs: Séták a Szent István park körül

Helyieknek kötelező olvasmány, de a városrész iránt érdeklődőknek is hasznos. Tele urban legenddel, érdekes lépcsőházakkal, azt sajnáltam, hogy nem hosszabb. Kritika: a piros tónusú képek szerintem zavaróak.

Renáta_G>!
Maczó Balázs: Séták a Szent István park körül

Izgalmas kötet, számos érdekességgel, amely arra sarkall, hogy ne csak előre nézzünk vagy épp a telefonunkat nyomkodjuk miközben bárhol járunk, mert sosem tudhatjuk milyen látványos dolgok várnak ránk, ha nyitott szemmel járunk. Egy jó kis séta megejthető a kötettel. :)

Bővebben: https://www.kulturpara.hu/2022/04/seta-ujlipotvaros-mod…

Jagika P>!

A Szent István park a város szeme láttára alakult át kietlen külvárosi területből Budapest legelegánsabb részévé.

Kapcsolódó szócikkek: Budapest · Szent István park