Tovább ​a járatlan úton 18 csillagozás

Lelki fejlődésünk végtelen távlata
M. Scott Peck: Tovább a járatlan úton M. Scott Peck: Tovább a járatlan úton M. Scott Peck: Tovább a járatlan úton

„Az életben mindnyájunknak a magunk útját kell járnunk. E téren nem léteznek okos kézikönyvek, nincsenek bevett formulák, bevált módszerek. Ami az egyik embert célhoz viszi, az a másiknak tévút.

Ez a könyv reményeim szerint elsősorban abban segít, hogy kevésbé leegyszerűsítve gondolkozzunk. Bízom benne, hogy fokozatosan ellenállnak majd annak a késztetésnek, hogy bevált receptek és könnyű válaszok után kutassanak. Abban is bízom, hogy örömüket lelik az élet misztériumaiban és paradoxonjaiban, nem rettennek meg a tapasztalásban benne rejlő okok és következmények tömkelegétől – egyszóval elfogadják a tényt, hogy az élet bonyolult.”

„A lelki utazás az igazság keresése éppúgy, ahogy a tudomány is az igazságot keresi.”

Eredeti megjelenés éve: 1993

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hétköznapi pszichológia

Park, Budapest, 2014
206 oldal · ISBN: 9789633551233 · Fordította: Szalay Marianne · Illusztrálta: Barka Ferenc
Park, Budapest, 2012
208 oldal · ISBN: 9789635309535 · Fordította: Szalay Marianne · Illusztrálta: Barka Ferenc
Park, Budapest, 1998
206 oldal · puhatáblás · ISBN: 963530224x · Fordította: Szalay Marianne · Illusztrálta: Barka Ferenc

M. Scott Peck: Tovább a járatlan úton Lelki fejlődésünk végtelen távlata

Nagyon tetszett Peck egyszerű és derűs stílusa, már a Járatlan út olvasása közben is feltűnt, hogy úgy fogalmaz, mint Yvonne Myoken Bec és Nisidzsima. Erre kiderül, hogy neki is van zen buddhista múltja. Megfontoltabb és földhözragadtabb, mint Stanislav Grof, hűvösebb, mint Laing és Feldmár, az önkritikája pedig hitelessé teszi.

László_Benedek

M. Scott Peck: Tovább a járatlan úton Lelki fejlődésünk végtelen távlata

Nagyon vártam a könyvet, de hatalmas csalódás volt. Voltak benne igazán jó gondolatok, de ez a „Legyünk Keresztények és nagyon jó lesz nekünk” történetet nem tudtam megemészteni.

Deep_Superficial

M. Scott Peck: Tovább a járatlan úton Lelki fejlődésünk végtelen távlata

Olvasmányos, könnyen emészthető. Rengeteg témába vág bele, nem túl mélyen tárgyalva egyiket sem. A mű a szerző kereszténnyé válása óta íródott, és tartalmaz a keresztény hittel kapcsolatban néhány érdekes (és a mainstream-mel nem feltétlenül egyező) meglátást. Akit foglalkoztat az önismeret és a fejlődés, annak kísérőolvasmányként mindenképpen ajánlható fajsúlyosabb könyvek mellé.

StAngela

M. Scott Peck: Tovább a járatlan úton Lelki fejlődésünk végtelen távlata

Elég sokrétű volt az író témája. Voltak benne érdekes gondolatok, jó meglátások. Ennek ellenére szerintem nem minden lett jól kifejtve, valamibe éppen csak belekapott és már tért is át egy másik gondolatra.
Tetszett, de a végére szinte már el is felejtettem miről is írt az elején.
Talán egyszer még újraolvasom valamikor.

selfmadehell P

Ha nem roppannak össze és átküzdik magukat a „depresszió leckéjén", akkor megerősödve kerülnek ki belőle, és az ötödik szakaszba lépnek, ami a belenyugvásé. Ez a nagy lelki nyugalom és megbékéltség állapota, a fényé. A halált elfogadó emberekből ugyanis különös fény sugárzik. Mintha már meghaltak volna, és aztán lelki-pszichikai értelemben feltámadtak volna. Csodálatos dolog ilyesmit látni.
Csak sajnos nem túl gyakori. Az emberek többsége nem a belenyugvás szép ötödik szakaszában távozik az életből. Még mindig ellenkeznek, dühöngenek, alkudoznak vagy levertek. A depresszió leckéje ugyanis oly fájdalmas és nehéz, hogy amikor szembe találják vele magukat, rendszerint visszahátrálnak a tagadás, a düh vagy az alkudozás állapotába.

selfmadehell P

Amikor kiűztek bennünket az Édenkertből, örökre kiűztek. Soha nem mehetünk vissza.
(…) Ez rendkívül fontos igazság, ugyanis a pszichopatológia eseteinek nagy része, köztük a kábítószer-élvezet is az Édenkertbe való visszatérés kísérletének következménye.

daniagi

A szenilitás nem egyszerűen biológiai rendellenesség. A felnőtté válás elutasításának kifejeződése is lehet, azaz pszichológiai rendellenesség, amit bárki elkerülhet, aki életét a lelki-szellemi fejlődés szolgálatába állítja. Akik már fiatalon abbahagyják a tanulást és a növekedést, nem hajlandók változni és megmerevednek, gyakran visszacsúsznak az úgynevezett „második gyermekkorba”. Nyűgössé válnak, önzővé és követelődzővé. Tulajdonképpen soha nem hagyták el az elsőt, s amikor a felnőttség máza kezdett lepattogzani róluk, napvilágra hozta a mögötte rejtőző gyermeket.

selfmadehell P

„Hány zen buddhistára van szükség egy villanykörte kicseréléséhez? Kettőre.
Az egyik kicseréli a villanykörtét, a másik nem cseréli ki."

selfmadehell P

Ha a hiábavalóság érzésétől vagy közönytől szenvednek, nem tudok jobbat ajánlani, mint hogy kezdjenek el komolyan foglalkozni létük végességével. A nagy szerelmekhez hasonlóan a halál is csupa titokzatosság, érdekessége nagyrészt ebben rejlik. Miközben a halál rejtélyével küszködünk, felfedezzük az élet értelmét.

Kapcsolódó szócikkek: halál
selfmadehell P

Fontos tudnunk: hibáztatni valakit jó mulatság. A düh szórakoztató. A gyűlölet is az. S mint a kellemes tevékenységek általában, ezek is szokássá rögzülhetnek – az ember a rabjukká válik.

selfmadehell P

Az az igazság, hogy gyáva, halált tagadó kultúrában élünk

Kapcsolódó szócikkek: halál
selfmadehell P

Nekem úgy tűnik, az éretlen ember egyik fő jellemvonása, hogy ücsörög és panaszolja, hogy az élet nem felel meg az elvárásainak.

selfmadehell P

Ha ez a könyv bármiben segítséget nyújthat, reményeim szerint elsősorban ahhoz segít hozzá, hogy kevésbé leegyszerűsítve gondolkozzunk. Bízom benne, hogy fokozatosan ellenállnak majd annak a késztetésnek, hogy mindent leegyszerűsítsenek, bevált receptek és könnyű válaszok után kutassanak.

selfmadehell P

módomban állt számtalan csodálatos, mélyen gondolkodó embert megismerni, és egy sem akadt közöttük, aki ne lett volna alapvetően szemérmes. Egy részük eleinte nem hitte el magáról, de amint beszélgetni kezdtünk a témáról, rá kellett jönnie, hogy valóban az. S a néhány személy, aki nem volt szemérmes, bizonyos értelemben megsérült, elveszítette embersége egy részét.