A ​járatlan út 55 csillagozás

A szeretet és a szellemi fejlődés új pszichológiája
M. Scott Peck: A járatlan út M. Scott Peck: A járatlan út M. Scott Peck: A járatlan út

Az élet nehéz: a gondokkal szembenézni és azokat megoldani fájdalommal jár. Mégis, épp felismerésük és megoldásuk folyamatában rejlik az élet értelme. Ám emberi gyarlóság, hogy problémáink megoldását halogassuk, vagy ne vegyünk tudomást létezésükről. Az amerikai pszichiáter. dr Peck segít, hogy megértsük a szenvedés szükségszerűségét, megismerjük értékét és elfogadjuk a problémák megoldásával járó fájdalmat. Így érhetjük csak el a lelki egészség és a szellemi érettség magas fokát.

Úttalan utakon címmel is megjelent.

Eredeti mű: M. Scott Peck: The Road Less Travelled

254 oldal · ISBN: 9789635308682 · Illusztrálta: Barka Ferenc

Benjamin Franklin

julcseee P
M. Scott Peck: A járatlan út

M. Scott Peck: A járatlan út A szeretet és a szellemi fejlődés új pszichológiája

Az első oldalakkal bevallom, nehezen haladtam… gondoltam arra is, hogy félbehagyom, mert eleinte nekem túl „pszichológus”, túl sok volt. Aztán ahogy túljutottam a holtponton onnantól viszont nem tudtam lerakni! Nagyon ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, minden korosztálynak! Mindenkinek van benne hasznos tudnivaló, olyan, ami útravaló lehet az életben, például:
– Hogyan neveljünk gyereket, hogyan ne neveljünk gyereket
– Hogyan hagyjuk fejlődni a párkapcsolatban a párunkat, miért ne legyünk párkapcsolatfüggők, miért jobb a szeretet a szerelemnél,
– Érdekes pszichoterápiás esettanulmányok
– És leginkább: Szeretet.

Biztosan újraolvasós! Ajánlom. Mindenkinek!

Csiper P
M. Scott Peck: A járatlan út

ALAPMŰ! Ha mindenki elolvasná, és e szerint élne, akkor nem lenne gond a világunkban. MINDENKINEK melegen ajánlom. Kissé ijesztő, hogy ez egy tömény pszichológiai tanulmány, de tényleg érdemes elolvasni!
Ha lehetne a felsőoktatásban egy mindenkinek kötelező könyv, akkor ez legyen az!

Zzss
M. Scott Peck: A járatlan út

Ez a könyv annyival, de annyival több, mint amit akár a cím, akár a (kicsit semmitmondó) fülszöveg alapján sejteni lehetne! Jól felépítve, gördülékeny stílusban ír, minden felesleges sallang nélkül, és mellbevágó őszinteséggel. Nagyon fontos dolgokat mond ki. Meghatározó könyvélmény, amolyan „na ezt mindenkinek kölcsön kell adnom” fajta :)

Kun_Csilla P
M. Scott Peck: A járatlan út

Őszinte könyv. Nem nyújt instant megoldásokat, de segíthet felismerni alapvető igazságokat. Szerencsés ember, aki M. Scott Peckhez járhat terápiára.

esőember
M. Scott Peck: A járatlan út

Az a bizonyos járatlan út, mára kitaposottá vált. A lélekben vájkáló pszichiátria kezelésének elfogadtatása volt talán a célja e könyv megírásával, s sikerült is (úgy hiszem). Ma már okkal, oktalanul is pszichiáterhez fordulnak az amerikai egyének. Hisz „kezelés” kell minden lelki bajra. Ez az ő beállítottságuk, de mit kezd ezzel a könyvvel egy magyar egyén? Sokat, s keveset! Segít önmagunk elfogadásában, önismeretünk kitágításában, ha kimazsolázzuk a lényegi részeket, és figyelmen kívül hagyjuk a vallálos-spirituális részeket. Mert igen, a kelleténél nagyobb figyelmet szentel Istennek, ami nem csoda, hisz a mélyen vallásos amerikai nemzetnek írt elsősorban. Ezek a részek kevésbé, a tudományos részek ellenben fenemód érdekesek, izgalmasak. Ez persze kizárólag az én véleményem , aki hisz ugyan Istenben, de mégiscsak korlátozottan fogadja az egyház „tanításait”. A spirituális-vallásos részek elhagyásával, az olvasmányos tudományos részek felbővítésével igazi alapművet tarthatnánk a kezünkben. Oliver Sackshoz tudnám hasonlítani, hasonlóan érdekfeszítőek a történetek, de Sacksnak sikerült elkerülnie a – szinte kötelező – vallásos csapdákat, és megmaradni tudományos-prózai vonalon. Olvassuk el, érdemes, és ki-ki maga döntse el mit tanult belőle!

StAngela
M. Scott Peck: A járatlan út

Elgondolkodtatóak voltak dr. Peck megállapításai, gondolatai a lelki fejlődés témájában.
Könnyen átjött számomra amit közölni próbált, mert egy bizonyos szinten járatos vagyok a pszichológiában. Nagyon hasznosnak tartottam az útmutatásait, úgyhogy valószínűleg újra kézbe fogom venni ezt a könyvet életem folyamán.

M. Scott Peck: A járatlan út

Nagyon tetszett. Biztos beszerzek egy saját példányt.

mozgzom
M. Scott Peck: A járatlan út

Digitálisan már régóta megvan, de nem olvastam. Amikor elkezdtem olvasni Matt Ridley: Génjeink című könyvét, egy hét múlva a számítógépemen keresgéltem és véletlenül?? rákattintottam erre a pdf fájlra. Megnyílt és beleolvastam a kegyelemről szóló részbe. Na ettől úgy felvillanyozódtam, hogy „A járatlan út”-t elkezdtem olvasni párhuzamosan a „Génjeink”-kel. Kitűnő kiegészítés volt az evolúció-entrópia párhuzam. A lustaságról írtak pedig igazán elgondolkoztattak. Minden szívesen gondolkodó embernek ajánlom.

Kiss_Melinda_Éva P
M. Scott Peck: A járatlan út

A könyv eleje nagyon tetszett. Sok szó esett az önfegyelemről és a szeretet jelentőségéről. Az ember életében milyen fontos dolgokra kell odafigyelni, hogy a lelki fejlődésünk sikerrel járjunk. Sajnos a könyv vége vallással, teológiával volt tele, ami kevésbé tetszett. A pszichológia és a vallás, a kegyelem összefüggései érdekesek voltak, de valahogy nem volt számomra olyan izgalmas, mint a könyv többi része.
Összességében hasznos könyvnek tartom a könyvet ebben a témában.

Eli
M. Scott Peck: A járatlan út

Sok mindent tanultam ebből a könyvből…..főleg azt, hogy a tökéletességre – ezalatt azt értve, hogy szeretve legyek és szeressek-, való törekvés sokkal több erőfeszítést igényel, mint sejtettem, de ugyanakkor ehhez vannak segédeszközök, tehát nem kell megijedni, hogy ez lehetetlen. Mennyire más lehetne a világ, ha mindannyian rájönnénk arra, hogyha célunk nem a saját magunk jobbá tétele, hanem a másé, mi magunk szinte akarva-akaratlanul is jobbá válnánk, ergo két legyet üthetnénk egy csapásra, és nem ítélkeznénk „trónunkon ülve”, önsajnálattal, önzőséggel, lustasággal körülölelve……

zcserei

A szeretet elhatározás kérdése, nem mint érzelem, hanem abban az értelemben, hogy két ember akkor szereti egymást, ha képesek az önálló életre, de saját elhatározásukból együtt élnek.

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
ritusss

Az életben a valódi biztonság nem más, mint az élet bizonytalanságának élvezete.

Tóth_Orsolya

Ha az a céljuk, hogy szeressék Önöket, nem fogják elérni. Az embert csak akkor szerethetik, ha méltó a szeretetre, s mindaddig nem lehet az, amíg egyetlen célja, hogy szeressék.

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
RitaVitrol

Az ember leggyakrabban a változástól fél, a megszokott rend elvesztésétől. Ezért minden újnak ellenáll, csak hogy ne kelljen változtatnia a valóságról alkotott képén. Ellenállása mögött félelem van, félelme mögött pedig lustaság.

Kapcsolódó szócikkek: változás
esőember

Amikor tizenöt évvel ezelőtt elvégeztem az orvosi egyetemet, bizonyos voltam benne, hogy csodák nincsenek. Ma bizonyos vagyok benne, hogy bőven akadnak.

Kapcsolódó szócikkek: csoda
graphoman ISMP

(…) a házasságot a hegymászás és a hegymászók bázisának viszonyához szoktam hasonlítani. A hegymászónak szüksége van egy jó bázisra, ahová visszatérhet meghúzódni az idő viszontagságai elől, s ahol bőven van elemózsia, ahol pihenhet, mielőtt egy újabb hegycsúcs megmászására adná a fejét. Sikeres alpinisták jól tudják, hogy a táborban legalább annyi időt kell eltölteni, mint a sziklafalon, s hogy életben maradásuknak fontos feltétele a jól felépített és kellően felszerelt tábor.
(…) a házasság csak akkor lehet jó, ha ha valóban az együttműködést célzó intézmény, amelyben és amelyért mindkét fél kölcsönösen áldoz időt és energiát, s amely elsősorban azért létezik, hogy a házastársak segítsék egymást saját egyéni életútjukon, lelki fejlődésük hegycsúcsai felé. A nőnek és a férfinak egyaránt ápolnia kell az otthont és kalandoznia egyéni céljai felé.

136-137. oldal, Aki szeret, egyedül van

Kapcsolódó szócikkek: házasság
Zzss

Egyetlen házasságot sem nevezhetünk valóban sikeresnek, ha a házastársak nem egymás legjobb kritikusai. A barátságról is ugyanez mondható el, mégpedig a hagyományos elképzelés ellenére, mely szerint a barátság a „kéz kezet mos” elven alapuló, konfliktustól mentes kapcsolat, kölcsönös szívességek és bókok viszonya. Az ilyen kapcsolatok azonban felszínesek, és nem érdemlik meg a barátság nevet. Szerencsére bizonyos jelek arra mutatnak, hogy a barátság fogalmát többnyire mélyebb értelemben gondolják el. Minden emberi kapcsolatnak lényeges része, hogy szükség esetén a két fél bírálja egymást. Enélkül minden kapcsolat sekély vagy sikertelen.

Kapcsolódó szócikkek: barátság · bírálat · házasság · kritika
Tóth_Orsolya

Vannak olyan szülők, akik a gyors és hatásos fegyelmezés érdekében az elhagyással fenyegetőznek, nyíltan, vagy kevésbé nyíltan. Üzenetük lényege ez: „Ha nem azt teszed, amit mondok, nem foglak többé szeretni, gondolkozhatsz azon, hogy ez mit jelent majd neked”. Természetesen elhagyatást és halált. Ezek a szülők a szeretetet föláldozzák a gyerek kézbentartása érdekében. Ezek a gyerekek a felnőttkorban is félni fognak a jövőtől. Nem érzik a világot biztonságos élettérnek, amikor a felnőttkorba lépnek. Ellenkezőleg, veszélyesnek és félelmetesnek látják és fel sem merül bennük, hogy a pillanat élvezetét vagy biztonságát egy jövőbeli, bár nagyobb élvezet vagy biztonság ígéretére cseréljék, mert a jövő számukra erősen gyanús.

ritusss

Gondjaink miatt van szükségünk bátorságra és bölcsességre, sőt gondjaink tesznek minket bátrakká és bölcsekké. Végső soron ezek felelősek lelki fejlődésünkért. A szellemi fejlődés elősegítése érdekében tesszük próbára a problémamegoldás emberi képességét, mint ahogyan az iskolában is tudatosan megteremtett problémák megoldásával fejlődik a gyerekek elméje. Benjamin Franklin mondta: Ami fáj, az nevel. Ez az oka annak, hogy a bölcs emberek megtanulják, hogy a problémáktól nem rettegni kell, ellenkezőleg, örömmel kell fogadni őket.

Kapcsolódó szócikkek: Benjamin Franklin · személyiség
RitaVitrol

Aki mindig tudatában van élete végleges voltának, az jobban fogja kihasználni idejét. Aki azonban nem hajlandó tudomásul venni a halált, az nem élhet vagy szerethet tisztánlátással. Aki elhúzódik a halál tudatától, az élettől húzódik el.