A ​drinai vértanúk élete és vértanúsága 2 csillagozás

M. Ozana Krajačić: A drinai vértanúk élete és vértanúsága

Előszó ​a magyar kiadáshoz
Nagy örömömre szolgál, hogy a magyar ajkú híveknek is kezébe adhatom a 2011. szeptember 24-én boldoggá avatott öt vértanú nővér életét és vértanúhalálát bemutató könyvecskét.
Sokan kérdezik, hogy mit mond az ő életük a ma emberének? És hogy miért pont őket avatta boldoggá az egyház, hisz másokat is megöltek?
Sokakban felmerül a kérdés, hogy mi a különbség az áldozat és a vértanú között? Úgy vélem, a hívő ember jól tudja, hogy a vértanú az, aki Krisztus mellett tesz tanúságot szeretetből adott életével, akár a hit, akár az egyház iránti elvakult ellenséges szenvedély áldozata lesz.
Öt olyan nővérről van szó, akik komolyan vették saját Kongregációjuk Konstitúcióit, amely szerint az életük célja, hogy Isten szeretetét láthatóvá tegyék a világban. Ezt tették, és pontosan azért kellett meghalniuk, mert katolikus szerzetesnők voltak.
Mindannyiuk történetéből látszik, hogy életüket Istenre építették, és a vele való intenzív… (tovább)

Eredeti cím: Drinske mučenice – život i mučeništovo

Eredeti megjelenés éve: 2011

Korda, Kecskemét, 2015
62 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155045363 · Fordította: Gál Mária

M. Ozana Krajačić: A drinai vértanúk élete és vértanúsága

Rövid könyvecske öt Nővér életéről és haláláról, akik életük utolsó pillanatáig kitartottak a hitükért és erkölcsi tisztaságukért, akkor is, amikor a csetnikek vérengző vadállatként rontottak rájuk. Erre nem írhatom, hogy „tetszett”. Ez nem olyan könyv, ami szórakoztat, vagy mulattat vagy ilyesmi. Inkább elgondolkodtat, megérint, példát statuál. Mindegy milyen a világ, milyen fertő, háború van, ami egyes emberekből a legrosszabbat hozza ki, attól még a jó, a tisztaság, az értékrend nem vész el, csak rajtunk múlik, hogyan viselkedünk a vészterhes időkben.

Dorothy_Gray IP>!

A Drinai Vértanúk ma is lámpásként világítanak tartásukkal, önátadásukkal és üzenetükkel.

Dorothy_Gray IP>!

A Drinai Vértanúk kihívást jelentenek fiataljaink számára is. Arra bátorítanak, hogy életüket örök értékekre építsék, olyanokra, amelyek nem évülnek el és nem fakulnak meg, amelyek értelmet adnak létünknek, és ezen felül örömet és biztonságot nyújtanak mindennapjainkban.

Kek P>!

Jézusnak a Hegyi Beszédben mondott szavai* illenek az Isteni Szeretet Leányai Kongregációja öt nővérének szent életéhez és vértanú halálához. Ők a Drinai Vértanúk. M. Jula Ivaniševič nővért, M. Berchmana Leidenix nővért, M. Krizina Bojanc nővért, M. Antonija Fabjan nővért katolikus hitük és szerzetesi fogadalmaik iránti gyűlöletből gyilkolták meg 1941 decemberében.

* Boldogok vagytok, ha miattam gyaláznak és üldöznek benneteket és hazudozva minden rosszat rátok fognak énmiattam. Örüljetek és ujjongjatok, mert nagy lesz a mennyben a jutalmatok! (Mt 5,11--12)

9. oldal (Bevezetés)

Kapcsolódó szócikkek: 1941 · Jézus Krisztus · katolikus
Kek P>!

Mivel szentségük és vértanúságuk híre terjedt, 1999 decemberében Szarajevóban elindították a boldoggá avatási pert. Miután egyházmegyei szinten 2003-ban, Rómában pedig 2010-ben sikeresen befejeződött az eljárás, XVI. Benedek pápa 2011. január 14-én aláírta az öt nővér vértanúságáról szóló Dekrétumot, ami egyben a boldoggá avatás jóváhagyását is jelentette.

10. oldal (Bevezetés)

Kapcsolódó szócikkek: 1999 · 2003 · 2010 · 2011 · Szarajevó · XVI. Benedek pápa
Kek P>!

Kata, vágyát és elhatározását tizennyolc éves korában közölte szüleivel. Az édesanyja ellenezte leánya döntését. Unokahúga, Anka Horvatovič erről így vall: „Anyukám mindig mesélte, hogy Kata nagynéném zárdába szeretett volna menni, de az édesanyja nem engedte, mert ő volt a jobb keze és nem tudott megválni tőle. Azt mondta, amíg ő él, addig nem engedi el.” Kata kitartóan imádkozott Istenhez. Beteg édesanyját két évig ápolta, és csak a halála után vonulhatott be a zárdába.

13. oldal (A nővérek életrajza -- M. Jula Ivaniševič nővér)

Dorothy_Gray IP>!

Az alázat minden erény alapja, a kevélység pedig minden rossz kezdete.

Kapcsolódó szócikkek: alázatosság · kevélység