Hegel 1 csillagozás

M. F. Ovszjannyikov: Hegel

Ovszjannyikov kitűnő szovjet filozófus művével első ízben kap kézhez a magyar olvasóközönség összefoglaló munkát Hegelről, a német klasszikus filozófia óriásáról. A könyv sokoldalúan tárgyalja Hegel életét, tevékenységét és a Hegeli filozófia minden részletét. Ovszjannyikov könyve jelentős segítséget nyújt mindazoknak, akik tanulmányozni kívánják Hegel filozófiáját, életét és korát.

Gondolat, Budapest, 1963
362 oldal · puhatáblás · Fordította: Varga Iván

Quator
M. F. Ovszjannyikov: Hegel

Ez már tulajdonképpen egy elavultnak számító könyv, hiszen 1963ban íródott, és az írója szovjet, ezért fejtegetéseinek szovjet propaganda részét ki kell selejtezni, a megmaradt rész viszont nagyjából összegzi Hegel életét és filozófiája lényegét. Azért olvastam el ezt a könyvet, mert nem kedvelem Hegel filozófiáját, fő művébe belelapozva nem volt kedvem elolvasni, ezért e összefoglaló munkát választottam, hogy megtudjam a filozófus fő gondolatait. Van Hegelnek egy két gondolatata ami érdekes, tulajdonképpen azok amiket majd Marx-ék tovább gondolnak. De nem áll hozzám közel a filozófiája, ahogy Marx-é se, felépítettek egy gondolat köré egy világképet (tézis – antitézis – szintézis), túl sok a gondolat, túl kevés a tény, és ezek a gondolatokok olyan üresen állnak önmagukban, üresek, ez a jó szó. Ilyen röviditett formában tökéletesen elég volt nekem az ismerkedés.