Életre ​szóló 2 csillagozás

A Heidelbergi Káté újrafelfedezése
M. Craig Barnes: Életre szóló

„A világra úgy tekintünk, mintha egy étteremben adnánk le à la carte rendelést: Kérek egy jól fizető és csodálatosan kielégítő munkát, egy jó megjelenésű, szerető házastársat, két gyermeket, legyen sok jó barátom és egy pompás otthonom – nem, nem ez, hanem a másik ott, a túloldalon.” A választás szabadsága azt az illúziót kelti, hogy egészen a mi kezünkben van az életünk, a boldogulásunk, a boldogságunk. Mégis, honnan tudjuk, hogy valóban jól választottunk-e? Mit kezdjünk azzal a szorongással, amit a választás szabadsága idéz elő bennünk? Erre az egészen mai kérdésre keresi a választ a kötet szerzője, és irányítja olvasói figyelmét egy több száz éves református hitvallásra, a Heidelbergi Kátéra.

Kálvin, Budapest, 2017
188 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635583775 · Fordította: Ódor Balázs

ptagi P

Ha az egyház a világ világossága akar lenni, akkor hozzá kell szoknia, hogy magához vonz néhány bogarat is.

117. oldal, 4. fejezet - A Lélek és a sákramentumok (Kálvin, 2017)

ptagi P

Mindenki, aki a Káté szavaival vallja meg a hitét, hiszi, hogy „…Isten nemcsak másoknak, hanem nekem is bűnbocsánatot, örök igazságot és üdvösséget ajándékoz…” (21. kérdés-felelet). Ez a legnehezebb a hitben. Könnyebb elhinnünk, hogy Isten másokat szeret, vagy esetleg azt is, hogy együtt szeret minket, mint közösséget. A hit az, hogy a kegyelem ajándéka engem személyesen is megillet.

63. oldal, 2. fejezet - Nyomorúságunk és közvetítőnk (Kálvin, 2017)

ptagi P

A közelmúltban pszichoterapeuták hívták fel a figyelmet egy zavarba ejtő jelenségre a hozzájuk forduló huszonévesek között. Ezeket a fiatal felnőtteket a „baby boom”-generáció tagjai nevelték fel, akik nagy nyomás és teljesítménykényszer alatt nevelkedtek. Elhatározták, hogy a saját gyerekeiknél csak a boldogság számít. Felneveltünk hát egy nemzedéket, amelynek a boldogság az életcélja. Amikor gyerekek voltak, mindenki kapott kupát, bárhogy teljesítettek a versenyben. Ha az iskola túl nagy kihívás elé állította őket, a szülők rögtön a tanárokat hibáztatták. Ha szeszélyük úgy hozta, hogy gitározni akartak, a szüleik a lehető legjobb hangszert vették meg nekik, és a legkiválóbb tanárhoz íratták be őket, és nem panaszkodtak, amikor a gyerekük az egészet a sutba dobta. A házukat gyerekbiztosra építették, az autós gyerekülések elég robusztusak voltak akár egy holdutazáshoz is. Sokan úgy nőttek fel, hogy azt hitték, a felügyelet melletti játék a mérce. A szülők keményen dolgoztak, hogy a gyerekeiket sohase érje lelki sérülés.
Most pedig a fiatal felnőttek egy része meglepődik, ha nem tudnak jó állást szerezni, vagy vissza kell költözniük a főiskola után szüleik házába. A pszichoterapeutákat mégis az lepi meg leginkább, hogy azok jönnek hozzájuk, akiknek jó állásuk, menő autójuk és saját lakásuk van, de panaszkodnak, hogy nem boldogok. Amikor a terapeuta utánakérdez és felfedi, hogy milyen jó életük van valójában, a fiatalok válasza az, hogy „Igen, boldog vagyok. De lehetnék boldogabb is.” Igaz, mindig lehetnénk boldogabbak.

53. oldal, 2. fejezet - Nyomorúságunk és közvetítőnk (Kálvin, 2017)

ptagi P

Felmerülhet bennünk, hogy Isten miért engedi, hogy aszály, terméketlen idők, betegség és hasonlók legyenek a világban, amit ő szeret. Ezek a „miértek” legalább annyi idősek, mint Jób ószövetségi panasza. Jóbhoz hasonlóan nem szűnünk meg feltenni az okot firtató kérdéseinket, minthogy emberi válaszaink elégtelennek bizonyulnak. Aztán Isten egyszer csak megszólít minket a viharban, és rádöbbenünk, hogy nem a „miért”, hanem a „kicsoda” kérdése az igazán fontos (Jób 38-42).

74. oldal, 3. fejezet - Tökéletes megváltásunk (Kálvin, 2017)

ptagi P

Tudjuk, hogy az egyház szentsége Krisztusban van, és nem a tagokban.

82. oldal, 3. fejezet - Tökéletes megváltásunk (Kálvin, 2017)

ptagi P

A teremtés bibliai története szerint, amikor az Éden kertjében éltünk, nem volt meg mindenünk. A kert közepén állt a jó és a rossz tudásának fája a tiltott gyümölccsel. Ádám és Éva nap mint nap elmentek a fa mellett, ami arra emlékeztette őket, hogy nem arra teremtettek, hogy minden az övék legyen. Ez Isten elképzelése a paradicsomról.

54. oldal, 2. fejezet - Nyomorúságunk és közvetítőnk (Kálvin, 2017)

ptagi P

A reménység alapja nem morális teljesítőképességünk, amivel felemelkedhetnénk Istenhez, hanem az, hogy Isten aláereszkedett miközénk.

58. oldal, 2. fejezet - Nyomorúságunk és közvetítőnk (Kálvin, 2017)

ptagi P

…és megtanultam, hogy a legnagyobb veszély nem az, hogy rosszul döntünk, hanem az, hogy úgy gondoljuk, ezek a döntések határozzák meg az életünket. A legjobb döntés is katasztrofálisnak bizonyulhat, ha azt gondoljuk, hogy az ment majd meg minket.

15. oldal, 1. fejezet - Az egyetlen vigasztalás (Kálvin, 2017)

ptagi P

(…) nem tudunk felmászni Jákob lajtorjáján, ahogy Jákob maga sem tudott. Jákob álmában angyalok ereszkedtek alá a lépcsőn, jelképezve a megváltás sajátosan keresztyén útját. A reménységünk nem abban van, hogy mi képesek lennénk felemelkedni Istenhez, hanem abban, hogy Isten alászáll hozzánk Jézus Krisztusban.

68. oldal, 3. fejezet - Tökéletes megváltásunk (Kálvin, 2017)

ptagi P

Nem teszünk hozzá semmit a megváltásunkhoz azzal, ha kiégünk szolgálatunk végzése, küldetésünk teljesítése közben. Azáltal leszünk Krisztus felkenetésének részesei, hogy hirdetjük és valljuk áldozatának mindenre elégséges voltát, megéljük az abból fakadó szabadságot, és áldásait másokkal is megosztjuk. A szolgálat során tett emberi erőfeszítések senkit nem szabadítanak meg. A világ megváltása végérvényesen Krisztus műve és nem a miénk.

71. oldal, 3. fejezet - Tökéletes megváltásunk (Kálvin, 2017)