Mekkora ​szám a 43 trillió? 6 csillagozás

Ismerd meg az igazán nagy számokat!
Lynn Huggins-Cooper: Mekkora szám a 43 trillió?

Hány darab nullás van egy googolban?
Hány kockából áll a Rubik-kocka?
Mekkora szám a 43 trillió?
Mi az az isteni szám?
Melyik a legnagyobb szám, amelyik nevet kapott?
Hányféleképpen lehet kirakni a bűvös kockát?

Ismerd meg a nagy és a kicsi számokat, hogy megtudd, milyen hatásuk van az életedre!

Eredeti cím: How big is 43 quintillion?

Kolibri, Budapest, 2015
80 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155501357 · Fordította: Kabdebó Flórián

gab001 P>!
Lynn Huggins-Cooper: Mekkora szám a 43 trillió?

Lynn Huggins-Cooper: Mekkora szám a 43 trillió? Ismerd meg az igazán nagy számokat!

Időnkét levettem a polcról és beleolvastam, nehéz neki ellenállni. Ma viszont végre az elejétől a végéig el is olvastam. Az eleje elég alapszintű matek, de aztán egyre szaporodnak az érdekes tények. Egyértelműen kisiskolások kezébe adnám, mert nagyon jó kedvcsináló, bár felnőtt fejjel is élveznető és tartogat újdonságokat. Például kiderül, hogy mi a googol és mi köze van a Google-höz. Ahogy az is, hogy a borítón miért van Rubik-kocka és mi köze a címban szereplő számhoz. Érdekes matek.

Kolibri, Budapest, 2015
80 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155501357 · Fordította: Kabdebó Flórián
Juci P>!
Lynn Huggins-Cooper: Mekkora szám a 43 trillió?

Nagyon mutatós kiadvány, meg érdekes is, de a szerkesztésével nem voltam megelégedve. Egyrészt meglehetősen csapongó, az első fele matek, aztán jön egy kis statisztika, de utána van minden ömlesztve: nagy számok a világűrben, pénzben, években, az emberi testben, a filmek költségvetésében… Jó, értem, mindenhol vannak nagy számok, de kicsit ötletszerűnek tűnt ezeknek a bemutatása, nem volt átvezetés. Az utolsó pár oldal meg Rubik-reklám, amivel végül is nincs bajom :)
Ezenkívül a magyar kiadásban szóköz- és központozási hibák elég szép számmal előfordulnak, és két fordítói/olvasószerkesztői hiba is: „Képzeld el, ha lenne egymillió ötforintosod, és egymásra raknád őket, akkor 1,1 kilométer magas lenne a kupac, és pontosan egymillió forintot érne!” – Jó, keveset ér öt forint, de nem ennyire. A másik: „Ha megpróbálnál felírni egy googolplexet 50 nullával soronként és 50 sorban oldalanként, és ha minden könyv, amit teleírnál [hiányzó vessző] 400 oldalas lenne, akkor 1094 könyvre lenne szükséged. Több helyet foglalnának el, mint az egész világegyetem.” Hát ennyi könyv a nappalimban is elfér. Azt hiszem, 10 a 94-en akart lenni. (Van, aki tényleg megcsinálja ezt a projektet: http://www.googolplexwrittenout.com/)
Ettől függetlenül a számok iránt érdeklődő iskolásoknak (meg felnőtteknek is) ajánlom a könyvet, tényleg érdekes dolgok vannak benne.

PetiteCurie>!
Lynn Huggins-Cooper: Mekkora szám a 43 trillió?

Nagyon érdekes könyv, rengeteg mindent megtudtam belőle, ám látszik, hogy kisebb gyerekeknek írták, tehát komolyabban nem boncolgat témákat. A Rubik kocka sokszor feljön benne, főleg a végén, az már nagyon reklámszagú volt, nem is mindegyik játéknak értettem a működési elvét.
Összeségében jó volt, sok dolgot olvastam benne, amiről még nem is hallottam (pl: aranymetszés, Fibonacci-számok), egyszer mindenkinek érdemes elolvasnia.