Budapest 17 csillagozás

Schneider Fáni regénye
Lux Terka: Budapest

Buda, ​Óbuda és Pest egyesülése után negyed század alatt megduplázódott Budapest lakosainak száma. Nem természetes szaporulat, hanem bevándorlások által. Vidéken megélni nem tudó tanult vagy iskolázatlan magyarok, szlovákok és svábok, a Habsburg Birodalom más országaiból érkező műszaki értelmiségiek és szakmunkások tömegeit szippantotta fel a város. És a munkát keresők mellett hamarosan kialakult a parazita félvilág meg a gátlástalan alvilág is. Lux Terka – ami természetesen írói álnév – szintén vidékről érkezett: ő lett a számos írónők egyike, aki az írásaiból akart megélni. Az ő főhősnője Schneider Fáni, Budapest szimbóluma, akinek alakját az írónő egy városi kupié szövegéből teremtette meg. A város multietnikusságának megfelelően félig német, félig szlovák, munkáscsaládba született. A rendkívüli szépségű Schneider Fáni örök életű: gyerekként a város egyik legrégebbi, már a honfoglalás előtt is lakott részében, az írónő életében szegények lakta, apró házakból álló Rácvárosban,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1908

Noran, Budapest, 2011
Légrády Testvérek, Budapest, 1918
212 oldal
Légrády Testvérek, Budapest, 1908
212 oldal

Lux Terka: Budapest Schneider Fáni regénye

Ha nem lett volna a magyar szak, szerintem sose olvasom el ezt a könyvet. Egyszerűen azért, mert ha csak a cselekményét nézem, akkor semmi, lányregénynek is gyenge. A nyelvezete még úgy, ahogy elmegy. De annak, ami, allegorikus városregénynek elég jó. Bár ahhoz én nem voltam elég jó, hogy de facto párhuzamokat tudjak vonni.
Mindenesetre nekem ez a regény többször újraolvasós fajta. Talán pont ezért a számomra bevehetetlen és megfoghatatlan párhuzamért… ki tudja.

Citadella>!

Lux Terka: Budapest Schneider Fáni regénye

Édesapám gyakran dúdolt egy kuplét.
„Mire a Schneider Fáni csak azt mondta:
Nem kell néki piros szoknya,
Inkább kell néki gigerli,
Az őt jobban ingerli!”
Lux Terka Fánija, a naiv, tizenöt esztendős lány, a nagyvárosban masamód. Gyönyörű lány, akin megakad a férfiak szeme. És ő szerelmes lesz. És csalódik. Újra szerelmes lesz, és újra csalódik. A férfiak csak használni akarják. Ez elindítja egy úton, ahol már ő diktál, ahol az ő szabályai szerint kell játszani, ahol hiába is marad meg a krumplilevest szerető Fáninak, a külvilágnak ő már a gyönyörű dáma, akibe minden férfi szerelmes. Fáni nem akar többé kiszolgáltatott lenni, eddig őt használták, ezután ő használja a férfiakat, így lesz belőle femme fatale.
Komor és szomorú regény ez a nők helyzetéről, a kiszolgáltatottságról, a felszínességről, az úri réteg képmutatásáról, a szalonok álszentségéről, a „bűn” megítéléséről. A századforduló Budapestjének bemutatása mellett ott van a társadalmi rétegek bemutatása, a kőkemény társadalomkritika, a felemelkedés árnyoldala.

pasztornenagyeva>!

Lux Terka: Budapest Schneider Fáni regénye

Schneider Fáni, a szegény, de annál szebb fiatal lányka, akit a becsülete elvesztése után a családja is kitagadott.A férfi, Hiry, a szobrász,akinek a szeretője lett, akit szeretett, kinevette és elhagyta. Mit tehet egy ilyen fiatal gyermek, akinek senkije, semmije sincs? Tanul a saját kárán, és a szépségét kihasználva kitartót keres maga mellé és még tanul is.Fiatal, szép, művelt,okos nőként tér vissza Fáni Pestre, ahol a férfiak a lába előtt hevernek. Sok családot tönkre is tett, pedig nem akart bántani senkit. Szepi, Fáni bátyja is kitagadta, majd csak akkor mélyül el ismét a testvéri kapcsolat, amikor Szepi megbuktatja a parlamentet, és a politikai karrierje miatt szüksége van a testvére pénzére. Fáni akkor megjósolja neki, hogy nagy bukása lesz. Szepi ugyanazt a hibát követi el a jótevője lányával, mint amit Fáni Hiry által. Szepi nem tanult a hibából, és ez lett a veszte. Fáni idősebb korában kiábrándult az emberekből, az emlékeinek él inkább.Már nem érdekli igazán a pénz. Melankólia érződik a történetből.

Lux Terka: Budapest Schneider Fáni regénye

A könyv százalékos értékelése alapján sokkal rosszabbra számítottam, de kellemesen csalódtam hála az égnek.
Könyvtárból kölcsönöztem és valamiért megfogott a borítója, aztán amikor elolvastam a fülszöveget, akkor tudtam, hogy el akarom olvasni.
Ez pont abba a kategóriába tartozik, amit amúgy nem olvasnék el, de megfogadtam magamban régebben, hogy mindig kölcsönözni fogok ki egy könyvet, amit egyébként eszem ágában sem lenne elolvasni.
Hála az égnek, eddig még egyszer sem csalódtam.
Három különböző rész olvasható a könyvben.
Az első és jelentős rész Schneider Fániról szól, aki gyönyörű volt, jó lelkű, karcsú. Szegény családba született, viszont mindig többre vágyott. Az utcán sétálva álmodozva nézte a szép és gazdag hölgyeket. Egy nap találkozott egy szobrásszal, akit elvarázsolt Fáni szépsége és hízelgéssel elcsábította, hogy szobrot készít róla. Aztán szerelem lett belőle. Legalábbis Fáni részéről. Amikor a család megtudta, hogy mit tett, kitagadták.
Legközelebb pár év múlva találkozunk újra Fánival, amikor már idősebb, még gyönyörűbb, egész Pestet és Budát is elvarázsolta és egy idősebb gróf kitartottja. Bejárta majdnem az egész világot. Már sokkal megfontoltabb, ravaszabb és pontosan kiismeri magát a felső kör intrikái, hiénái és talpnyalói között.
A férfiakat kihasználja, bár bántani egyiket sem akarja. Egy igazi femme fatale.
A nők irigyek rá, de mégis rá akarnak hasonlítani. Keresik kegyeit.
Fáni testvére Szepi, aki annak idején szóba sem állt Fánival, most buktatta meg a parlamentet és ahogy Fáni megjósolta, a nagy ideák a hatalommal eltűnnek és marad az önzés, becstelenség. Igaza lett és ez okozza Szepi vesztét és halálát.
Ezután Fáni éli az életét, de már sokkal szomorúbb, kegyetlenebb. Az élet, a képmutatás megviselte.
Van még a könyvben két rövidebb történet, amelyben a képmutatás nagy szerepet játszik. Az 1900-as évek eleji arisztokrácia, felsőbb réteg képmutató, törleszkedő, csak a hatalomra ácsingózó és azért bármit megtevő asszonyok kerülnek terítékre. Mert hiszen minden sikeres férfi mögött egy nő áll.
Lekötött a történet és volt mondanivalója a könyvnek.

cseri>!

Lux Terka: Budapest Schneider Fáni regénye

Eléggé másra számítottam, olyan Bródy Lili-féle lányregényes könnyedségre, ehhez képest ez a regény egy igen komor történet, jó sok társadalomkritikával. Van pár novella is a könyvben, legjobban a Budapesti novellák című novellacsokor tetszett, szerintem ha azt megírja regénynek, jobb lett volna, mint a Budapest.
Inkább érdekességképpen érdemes elolvasni.

Lux Terka: Budapest Schneider Fáni regénye

Három írás van egybegyűjtve ebben a kötetben: egy kisregény, egy novella és egy elbeszélés-csokor, mindhárom a XIX.-XX. század fordulójáról.
A kisregény (a kötet címadója), minden elnagyoltsága ellenére nekem tulajdonképpen tetszett. A harmadik részben szintén jópofa kis pillanatképeket írt meg Lux Terka. Ellenben a középső, a novella, konkrétan nem szól semmiről. Lehet, hogy amikor készült a kötet, érdekelte az olvasókat ez a még pletykálásnak is langyos társasági baedeker, de most, a huszonegyedik században egyszerűen csak végtelenül unalmas.

WolfEinstein>!

Lux Terka: Budapest Schneider Fáni regénye

Amikor kézbe vettem, fogalmam sem volt, hogy mire számítsak, de még azt sem tudtam, hogy regény, útleírás, történelmi könyv vagy mi lesz. Végülis a századforduló Budapestjét, annak társadalmát, annak romlottságát bemutató regényt és néhány novellát kaptam. Lux Terka hatásosan festi le a várost, az abban élő társadalmi osztályok életét, az unatkozó felsőbb rétegek aljasságait. Komor, már-már botrányos nyíltsággal fejezi ki az emberi kiszolgáltatottságot, a bűnbe süppedést, a társadalmi képmutatást.

WolfEinstein>!

Azt hiszem, ha a jó isten olykor rászánja magát, hogy letekintsen Budapestre, csak korán reggel teszi meg, máskor bizony nem isteneknek való látvány.

18. oldal, Az utca reggel (Noran, 2011)

Dénes_Gabriella>!

Nem igaz, hogy az elbukott nők tovább süllyednek! Nem süllyednek, ha nem süllyesztik el őket…

53. oldal - Az utca délben (Noran, 2011)

Parlandorka IP>!

Agyonlövöm magam a flóberemmel, azután téged is megöllek, Dusa.

Dénes_Gabriella>!

Hogy egy-egy ember mikor hal meg tulajdonképpen, senki nem tudja; igen sokszor maga a halott sem.

147. oldal, Az utolsó éjszaka (Noran, 2011.)

Agatha_Emrys>!

Csak azt ne feledd, hogy a hatalom olyan, mint az ópium, minden embert egyformán megszédít. S aki megszédült, az már nem látja az igazságot.

marilyn_marilyn>!

Egyik sárgásbarna jászpisz-oszlopra apró, hajnalszínű rózsák futottak fel, a másik alatt borostyánsárga japán cserepekben ibolyák nyíltak, s Fáni megsimogatta a virágokat. Mint egy élőlény arcához, olyan szeretettel nyúlt a virágokhoz, és fehér ujjainak meleg érintése mintha mondta volna: szeretlek benneteket…Csak titeket…

marilyn_marilyn>!

Nyughatatlan, rossz, komor napja volt. Egész nap havas eső esett, lomha, sötét köd ült a város fölött, s mintha egész nap tompa dübörgést hallott volna a föld alól. Mintha a föld kísértetei megindultak volna és jöttek volna följebb, mindig följebb. És látta maga előtt egész életét, a sikerült, hatalmas, de hiábavaló életet. Benne: a nagy, céltalan – célokat.

marilyn_marilyn>!

Tudta, hogy Szepi rendkívüli tehetséggel megáldott és megbízhatatlan jellemmel megvert ember. A hatalomra és az életre egyformán kiéhezett, éhes ember. Modern Neró, kinek érzékei a pokol szolgálatában és esze a Lucifer fejében van.

Parlandorka IP>!

Máskülönben, ha én Isten volnék, leszoktatnám az embereket az álmodozásról és a reménységről olyanformán, hogy az emberiség életének code civil-jéből törülném a múltat és a jövőt, s csak a jelent iktatnám be.

kmaria>!

[…] ő maga szokta a kávéházi asztalánál mondani:
– Senkit se ismerünk. Senkinek se jósolhatjuk meg a halálát, de az életét se. Nem azért, mintha az ember a végzet kezében lenne. A végzetet az ember tartja kezében és játszik vele ostobán és naivul, mint a kis gyerek a dinamittölténynyel…